zadzwoń
tel.+48 84 663 42 98

ul. Żwirki i Wigury 2
22-600 Tomaszów Lubelski

Aktualności

Dzień Ojca

Dziś szczególnie zwracamy się w stronę wszystkich Ojców: bądźcie szczęśliwi i spełnieni w swojej roli, bo bycie ojcem to niesamowita, pełna przygód i wyzwań ścieżka kariery życiowej!


Szkolenie Zespołu Interdyscyplinarnego w mieście Tomaszów Lubelski

W dniu 8 czerwca 2022 roku na zaproszenie przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w mieście Tomaszów Lubelski kierownik tutejszego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, Anna Rechulicz, przeprowadziła spotkanie szkoleniowe o tematyce: „Gotowość do zmiany osoby doznającej oraz stosującej przemoc w rodzinie – od czego zależy i jak ją wzmacniać?”. W spotkaniu uczestniczyło czternastu członków i członkiń Zespołu. Mieli oni możliwość zapoznania się z założeniami stadialnego modelu zmiany oraz celami i potrzebami, jakie mają do zrealizowania osoby doznające i stosujące przemoc na każdym z etapów zmiany, jak też z podstawowymi zasadami prowadzenia rozmowy ukierunkowanej na wzbudzanie zmian.


Poczucie własnej wartości u dziecka – jak je wzmacniać?

Poczucie własnej wartości to najcenniejsze wyposażenie dziecka przez wejściem w dorosłość. Warto i należy poświecić temu obszarowi chwilę refleksji i dużo starań. Zapraszamy rodziców do lektury artykułu „JAK WZMACNIAĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI U DZIECKA?” pod tym linkiem lub w zakładce: „Czytelnia”


Dzień Dziecka

Z okazji przypadającego dziś Dnia Dziecka proponujemy najlepsze prezenty, jakie możemy każdemu dziecku ofiarować:

– czas,

– uważność,

– akceptacja,

– uśmiech,

– rozmowa.

Nie zapominajmy o tym, że to ważniejsze, niż kolejne kupowane gadżety. Z myślą o dzieciach i najcenniejszych prezentach, jakie mogą one otrzymać od kochającego rodzica, przygotowaliśmy dla Państwa jako inspirację voucher prezentowy.


Z psychologiem o wychowaniu

Informujemy, iż na kanale YouTube prowadzonym przez nasz Ośrodek Interwencji Kryzysowej ponownie dostępne są podcasty promujące prawidłowe postawy i metody wychowawcze oraz wspierające umiejętności radzenia sobie przez rodziców w obliczu trudnych sytuacji wychowawczych. Tematyka podcastów:

„13 zasad przewodnich wychowania” tu link

„Które dzieci słuchają poleceń?” tu link

Wiem, że nie chcesz, ale… – o skutecznym motywowaniu dzieci” tu link

„Jak rozmawiać z nastolatkami?” tu link

„Jak radzić sobie z autoagresją u dzieci?” tu link

Nagrania przygotowane przez psychologa OIK dostępne są do końca czerwca 2022 r. pod wskazanymi powyżej linkami.

W związku z obchodami Dnia Matki, Dnia Dziecka czy Dnia Ojca w wielu gminach, placówkach oświatowych, świetlicach czy klubach prowadzone są zajęcia i inne inicjatywy adresowane do rodziców. Opracowane w Ośrodku materiały filmowe mogą zostać wykorzystane podczas takich właśnie spotkań. Do każdego podcastu zostały także opracowane broszury prezentujące treści poruszane podczas danego nagrania. Gdyby byli Państwo zainteresowani ich pozyskaniem w wersji elektronicznej, zapraszamy do kontaktu z Ośrodkiem: tel. 84 663 42 98 lub e-mail: oik.tomaszow@interia.pl


Sprzeciw wobec bicia dzieci!


Dzień sprzeciwu wobec bicia dzieci

Co roku 30 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci.

Przemoc zarówno fizyczna, jak i psychiczna jest najgorszą z możliwych sytuacji, jakie mogą spotkać dziecko. Warto zwrócić uwagę na to, że nie wystarczy być dobrym rodzicem dla własnego dziecka, ale także reagować w sytuacjach, gdy jesteśmy świadkami przemocy wobec innych dzieci. PAMIĘTAJ! NIE REAGUJĄC NA TAKIE SYTUACJE-  PRZYZWALAMY  NA NIE I RÓWNIEŻ  STAJEMY SIĘ WINNI KRZYWDY DZIECKA!

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na ten temat w zakładce „Czytelnia„.


Życzenia Świąteczne


Wolontariuszu, zadbaj także o siebie!

W związku z toczącą się w Ukrainie wojną wiele osób zaangażowało się w pomoc osobom, które przed nią uciekają. Jest to pomoc bezinteresowna, bezpłatna, świadczona z pełnym zaangażowaniem i oddaniem. Niestety, działania na rzecz innych ludzi – zwłaszcza doświadczających ogromnego cierpienia, lęku, przerażenia, a nierzadko traumy – wiąże się także z dużym obciążeniem emocjonalnym dla samych wolontariuszy,. Dlatego przypominamy: wolontariusz powinien zadbać także o siebie, swoje siły i wsparcie dla siebie.


Jak radzić sobie z własnymi emocjami w obliczu wojny na Ukrainie?


Dzieci a wojna


Dzień walki z depresją

Z okazji obchodów dnia walki z depresją przypominamy, że depresja to nie wybór ani nie wstyd. Depresję można i należy leczyć. Chorują na nią także dzieci i młodzież.


Pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem


Ograniczenia obsługi klienta w związku z epidemią COVID-19

W związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń COVID-19 i wprowadzeniem obowiązku pracy zdalnej dla administracji publicznej informujemy, że Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim działać będzie w ograniczonym zakresie.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, a także poprzez Skype, Messenger (Ośrodek Interwencji Kryzysowej – OIK w Tomaszowie-Lubelskim) i pocztę elektroniczną (oik.tomaszow@interia.pl). Celem uzgodnienia sposobu uzyskania wsparcia prosimy kontaktować się telefonicznie pod numerami: /84/ 663 42 98 lub 729 860 600.

Możliwe jest składanie pism i wniosków poprzez ich wrzucanie w zaklejonej kopercie z dopiskiem „Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim” do skrzynki podawczej wystawionej przy głównym wejściu do budynku Starostwa Powiatowego.


Jak radzić sobie z autoagresją u dziecka?

Zapraszamy Państwa na ostatnie nagranie z cyklu adresowanego do rodziców mającego na celu wzmacnianie kompetencji rodzicielskich. Dotyczy ono radzenia sobie w sytuacji, gdy okazuje się, że nasze dziecko się okalecza. Podcast psycholożki z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim obejrzą Państwo pod następującym linkiem:

„Jak sobie radzić z autoagresją u dzieci?”

Na kanale YouTube naszego Ośrodka znajdują się także inne nagrania z tego cyklu. Będą one dostępne jeszcze tylko do końca roku. Jeśli będzie zainteresowanie nimi w Nowym Roku, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym Ośrodkiem.


Życzenia świąteczne


24 XII Ośrodek nieczynny

Szanowni Państwo, informujemy, iż dnia 24 grudnia 2021 roku Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim jest nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.


Kampania #16 dni

Dziś, 10 grudnia, kończymy kampanię #16dni ukierunkowaną w powiecie tomaszowskim na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Dziękujemy Państwu za zainteresowanie, wspieranie nas, upowszechnianie treści antyprzemocowych w swoich środowiskach. Mamy nadzieję, że nasz wspólny wysiłek i uważność przełożą się na konkretne efekty w postaci ograniczenia krzywdzenia w domach rodzinnych.
W czasie kampanii wypuściliśmy serię plakatów pod tytułem „Co ludzie powiedzą?” oraz filmy ukierunkowane na wzmocnienie kompetencji rodzicielskich (wierzymy bowiem, że wystarczająco dobry rodzic nie potrzebuje uciekać się do przemocy). Jeśli nie mieli Państwo możliwości ich prześledzić, zapraszamy teraz, gdyż będą one dostępne jeszcze tylko do końca roku.
Upowszechniliśmy te plakaty i nagrania także wśród wszystkich ośrodków pomocy społecznej i zespołów interdyscyplinarnych ds.przeciwdziałania przemocy z terenu powiatu tomaszowskiego. Dziękujemy Powiatowi Tomaszowskiemu za zainteresowanie kampanią i jej upowszechnianie oraz Tomaszowskiemu Domowi Kultury, który nieodpłatnie dystrybuuje plakaty kampanijne na terenie miasta.
Przypominamy, że przeciwdziałanie przemocy w rodzinach to nasza wspólna sprawa. Także tych, którzy szczęśliwie nigdy jej nie zaznali. Nie wiemy w końcu, do jakiej rodziny wejdzie lub jaką rodzinę stworzy nasze własne dziecko, wnuczę, siostrzeńcy czy bratanice. Działajmy wspólnie!


Jak rozmawiać z nastolatkami?

„Ta dzisiejsza młodzież!” – możemy często usłyszeć od niejednego rodzica.
„Trudno się dziś dogadać z młodymi” – powie wielu dorosłych. Wiąże się to z nagromadzoną frustracją, a nawet agresją wymierzoną w tych młodych, dorastających ludzi, z którymi nie możemy się porozumieć, czy też na których nie możemy „wpłynąć”. Jak zatem rozmawiać z nastolatkami, by mieć poczucie, że się choć trochę lepiej rozumiemy i wciąż jesteśmy sobie bliscy? By wreszcie -nie walczyć z własnym dzieckiem? Opowie o tym psycholożka z Ośrodka Interwencji Kryzysowej (Ośrodek Interwencji Kryzysowej – OIK w Tomaszowie Lubelskim) pod następującym linkiem:
Zapraszamy do słuchania.

 


Cykl „Co  ludzie powiedzą?”, cz. 4

Bywa, że osoby będące świadkami przemocy w rodzinie obawiają się podejmować jakiekolwiek działania, interwencje. Wydaje im się, że pokrzywdzeni nie życzą sobie tego. Tymczasem warto posłuchać, co ludzie mówią na ten temat…

#16dni


O skutecznym motywowaniu dzieci

Zapraszamy na kolejny wideo podcast dotyczący wzmacniania kompetencji rodzicielskich pt. „Wiem, że nie chcesz, ale… – O skutecznym motywowaniu dzieci”.
Jak motywować, by nie stać się przy tym agresorem? Jak pozyskiwać dzieci do współpracy, by nie uciekać się do przemocy? O tym posłuchacie Państwo w wystąpieniu psychologa Ośrodka Interwencji Kryzysowej pod poniższym linkiem:

 


Cykl „Co ludzie powiedzą?”, cz. 3

Prezentujemy kolejny plakat z cyklu „Co ludzie powiedzą?” opartego na bazie prawdziwych, swobodnych wypowiedzi osób biorących udział w ankiecie na temat przemocy w rodzinie w powiecie tomaszowskim prowadzonej przez OIK w ramach ubiegłorocznej kampanii „16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć”. Cykl ma odpowiedzieć na pytanie często nurtujące osoby, które doznały przemocy: „CO POWIEDZĄ LUDZIE, GDY DOWIEDZĄ SIĘ, CO DZIEJE SIĘ W NASZYM DOMU?”. Zobaczmy, co faktycznie ludzie mówią…

#16dni


Które dzieci słuchają poleceń?

Zapraszamy na drugi podcast dotyczący wzmacniania kompetencji rodzicielskich:
a poniżej znajdą Państwo jego streszczenie.
Rodzice ufający we własne umiejętności wychowawcze nie potrzebują uciekać się do rozwiązań siłowych, a zamiast tego mają szansę budować bezpieczne, bliskie relacje rodzinne. Zapraszamy zatem do zaglądania na naszą stronę internetową i profil na Facebooku, gdyż zaprezentujemy Państwu jeszcze kilka podcastów w tym obszarze.


Cykl „Co ludzie powiedzą”, cz. 2

#16dni


Cykl „Co ludzie powiedzą?”

Czasem osoby, które doznały lub doznają napaści słownej, fizycznej czy jakiejkolwiek innej we własnym domu, obawiają się o tym mówić, wstydzą się przyznać, że doświadczyły przemocy. Nurtuje ich często myśl: „CO LUDZIE POWIEDZĄ?!”
Wobec tego w ramach kampanii „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć” Ośrodek Interwencji Kryzysowej opracował cykl plakatów zatytułowany „Co ludzie powiedzą?”. Opiera się on na prawdziwych, swobodnych wypowiedziach osób biorących udział w ankiecie na temat przemocy w rodzinie w powiecie tomaszowskim prowadzonej przez OIK w ramach ubiegłorocznej kampanii „16 dni”. Warto przekonać się, co faktycznie ludzie mówią na temat przemocy w rodzinie….


STOP przemocy wobec kobiet

#16dni


Startuje kampania „16 dni akcji przeciw przemocy” w powiecie tomaszowskim

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim przystępuje do realizacji na poziomie lokalnym międzynarodowej kampanii  „16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć”. Kampania prowadzona w powiecie tomaszowskim będzie ukierunkowana na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.

Tytułem przypomnienia: daty graniczne tejże kampanii to 25 listopada, kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet i 10 grudnia, gdy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. To wszystko, aby symbolicznie zaznaczyć związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka i by podkreślić, iż przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka. Akcja ma na celu wspierać działania prowadzące do zlikwidowania przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym.

W akcję może włączyć się każdy, m.in. poprzez rozpowszechnianie informacji na tematy związane z przemocą wobec kobiet oraz jej przeciwdziałaniem. Tutejszy Ośrodek Interwencji  Kryzysowej także włącza się w tę inicjatywę.

Na profilu Facebook Ośrodka oraz na stronie internetowej oik.powiat-tomaszowski.com.pl pojawią się treści związane z zagadnieniem przemocy w rodzinie. Działania, jakie będziemy prowadzić w ramach kampanii są następujące:

 1. Cykl plakatów zatytułowany: „Co ludzie powiedzą?”, opierający się na swobodnych wypowiedziach osób biorących udział w ankiecie na temat przemocy w rodzinie w powiecie tomaszowskim prowadzonej przez OIK w ramach ubiegłorocznej kampanii. Z cyklem tym będzie można się spotkać zarówno w internecie, jak i w przestrzeni miasta Tomaszów Lubelski.
 2. Podcasty skierowane do rodziców propagujące konstruktywne postawy wychowawcze i pozytywne więzi rodzinne jako czynniki chroniące przez przemocą. Cykl został uruchomiony dnia 19 listopada, kiedy to przypadał Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci i będzie kontynuowany w czasie kampanii „16 Dni”. Tematyka podcastów:
 • 13 zasad wychowania (według Alfie Kohn)
 • Które dzieci słuchają poleceń?
 • „Wiem, że nie chcesz, ale…” – o skutecznym motywowaniu dzieci
 • Jak rozmawiać z nastolatkami?
 • Jak sobie radzić z autoagresją u dzieci?

Kilku bądź kilkunastominutowe nagrania psychologa Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim skierowane są zarówno do rodziców borykających się z problemami wychowawczymi, rodziców, którym zdarza się stracić panowanie nad sobą, jak i ogółu rodziców wychowujących dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym. Do każdego nagrania opracowana jest broszura zawierająca najważniejsze treści w nim poruszane.

 1. Ulotka zawierająca dane instytucji i podmiotów, gdzie mieszkańcy powiatu tomaszowskiego mogą zwrócić się o pomoc w sytuacji doświadczania przemocy.
 2. Zajęcia profilaktyczne dla uczniów szkół średnich dotyczące objawów przemocy i reagowania na przemoc – zwłaszcza wobec dziewcząt i kobiet. Spotkania bezpośrednie mogą zostać zastąpione pogadanką prowadzoną w formie zdalnej w zależności od sytuacji sanitarno – epidemiologicznej. Ilość spotkań możliwych do zrealizowania przez pracowników OIK jest ograniczona, stąd zapraszamy do wcześniejszego zgłaszania zapotrzebowania na takie zajęcia.
 3. Wykład (bądź webinar – w zależności od sytuacji zdrowotnej) adresowany do nauczycieli dotyczący rozpoznawania i reagowania w sytuacji podejrzenia, że uczeń doznaje przemocy w rodzinie. Także w tym przypadku ilość spotkań jest ograniczona.
 4. Artykuły poświęconej tematyce przeciwdziałania przemocy w rodzinie publikowane w zakładce „Czytelnia” na stronie internetowej Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lub.

Zachęcamy Państwa do śledzenia działań Ośrodka w związku z kampanią, o której mowa powyżej (na stronie internetowej oraz profilu Facebook Ośrodka) oraz do udostępniania materiałów kampanijnych na swoich stronach internetowych celem szerszego dotarcia z ofertą wsparcia do osób doświadczających przemocy i skuteczniejszej profilaktyki przemocy w rodzinach.

Zapraszamy do kontaktu w przypadku zainteresowania instytucji z powiatu tomaszowskiego dołączeniem do niniejszej kampanii.

#16dni


13 zasad przewodnich wychowania

Poniżej znajdą Państwo streszczenie zasad, o których mogli Państwo posłuchać w video podcaście nagranym przez psycholog naszego Ośrodka z okazji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.


Video podcast „13 zasad wychowania”

Dziś, 19 listopada, przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. I to właśnie dziś startujemy z video podcastami, w których psycholog naszego Ośrodka Interwencji Kryzysowej poruszy kilka ważnych dla każdego rodzica zagadnień wychowawczych. Będą to nagrania o tematyce:

1)            13 zasad wychowania (według Alfie Kohn)

2)            Które dzieci słuchają poleceń?

3)            „Wiem, że nie chcesz, ale…” – o skutecznym motywowaniu dzieci

4)            Jak rozmawiać z nastolatkami?

5)            Jak sobie radzić z autoagresją u dzieci?

Podcasty służą propagowaniu konstruktywnych postaw wychowawczych i pozytywnych więzi rodzinnych, jako że są to jedne z czynników chroniących przez przemocą. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka tej serii (pod poniższym linkiem). Do każdego nagrania opracowana jest broszura zawierająca najważniejsze treści w nim poruszane.

Link do nagrania „13 zasad wychowania”


Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci


Co dla seniora w powiecie tomaszowskim?

14 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Seniora. Z tej okazji przygotowaliśmy opracowanie zwierające  ofertę  form wsparcia i aktywizacji skierowanych dla seniorów w powiecie tomaszowskim.  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pod następującym linkiem:

Co gminy oferują seniorom


Dzień Praw Rodziny

W dniu 22 października obchodzimy Dzień Praw Rodziny, ustanowiony przez Sejm na drodze uchwały z 21 października 2016 roku.
Pragniemy przypomnieć, że naszym prawem i jednocześnie obowiązkiem jest nie poddawać się w poszukiwaniu rozwiązań, gdy nasza rodzina przeżywa kryzys.
W tym celu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
o Co znaczy dla mnie bycie małżonkiem, partnerem, rodzicem, dzieckiem swoich rodziców, dziadkiem lub babcią?
o Jakie mam potrzeby?
o Jakie potrzeby mają osoby, które są dla mnie ważne?
o W jaki sposób mogę wypełniać swoje role życiowe, by służyć umocnieniu rodziny?
o Jak mogę działać na rzecz rodzin poprzez swoje stanowisko pracy?
Dla zainteresowanych zamieszczamy także link do Karty Praw Rodziny: https://www.ore.edu.pl/2021/02/karta-praw-rodziny/


Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

W związku z obchodami  10 października Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przypominamy, jak ważnym jest dbać o zdrowie psychiczne nasze i naszych bliskich.  W erze pośpiechu  często bowiem zapominamy o naszym zdrowiu psychicznym.

Wśród rekomendowanych zachowań mających korzystny wpływ na nasze zdrowie  psychiczne wymienia się: regularny wypoczynek, aktywność fizyczną, korzystanie ze społecznego wsparcia emocjonalnego,  racjonalne odżywianie, odpowiednią długość snu i radość z życia. Dlatego dbajmy o siebie na co dzień. Więcej informacji o tym, jak to robić, znajdą Państwo w artykule na ten temat w zakładce „Czytelnia”.


Zapraszamy na spotkania grupy wsparcia


Samobójstwom można zapobiegać

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i propagowanie wsparcia psychologicznego dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.

Samobójstwom można i trzeba zapobiegać! Zatem jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich boryka się z myślami samobójczymi, stwórzcie razem plan bezpieczeństwa. Możesz także skontaktować się z psychologami Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lub. (tel. 84 663 42 98) bądź z konsultantem telefonu zaufania (np. 116 11 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, 800 121 212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czy też 116 123 – Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych).

W zakładce „Czytelnia” na naszej stronie internetowej znajdziesz także poradnik dla rodziców, których dzieci przejawiają tego typu myśli i zachowania.


Czym się zajmujemy?

Przypominamy, czym zajmuje się Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim i do kogo kieruje swoją pomoc.


Rodzicu, wesprzyj swoje dziecko w powrocie do szkoły


Bezpieczne dziecko

Koniec szkolnych zmagań a od jutra już czas swobodnej zabawy i odpoczynku. Czyż to nie cudowne?

Twoje dziecko pozna kolejnych kolegów i spotka nowych ludzi… Zadbaj, by było ono bezpieczne w kontakcie z nieznajomymi. Podpowiadamy, jak można je przygotować na te spotkania, by rzeczywiście przeżyło wiele ciekawych, dobrych i bezpiecznych przygód!


Dzień Ojca

Wszystkim Tatom życzymy takiej satysfakcji, jaka płynie z poczucia dobrze wykonanej roboty: BYCIA OJCEM.
Wszystkim dzieciom życzymy szczęścia, jakie płynie z bliskiej relacji z KIMŚ WAŻNYM: z relacji ze wspierającym i obecnym Tatem.
To Wasz dzień!


Voucher dla Taty

A może by tak Dzień Ojca świętować cały tydzień?

Z naszym Voucherem to możliwe. A na dodatek taki prezent buduje i wspiera relację między dzieckiem i tatem! Bawcie się dobrze!


Książka na dziecięce kłopoty


1 czerwca, Dzień Dziecka

Dobre relacje z dziećmi, z tymi małymi i z tymi dużymi,  to niezwykle  opłacalna  inwestycja!!!

Budowanie relacji i bezpiecznej więzi wymaga systematycznych działań, wspólnego czasu, których nie zastąpi żaden pluszak ani elektroniczny gadżet. Zbyt wielu rodziców zamiast spędzać czas z dzieckiem, dostarcza mu zbyt dużo zabawek czy wozi z jednych zajęć na kolejne. Wielu rodziców zastanawia się nad prezentem na Dzień Dziecka, aby był on trafiony i sprawił dziecku radość.

A gdyby tym prezentem był CZAS, który rodzice podarują dziecku?


Cykl artykułów w prasie nt. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Stowarzyszenie Niebieska Linia rozpoczęło realizację nowego projektu pt. „Upowszechnianie wiedzy nt. zjawiska przemocy w rodzinie i możliwości uzyskania pomocy – cykl artykułów w prasie kobiecej”, w ramach którego w drukowanej prasie o zasięgu ogólnopolskim ukaże się cykl 21 artykułów. Celem programu jest m.in. psychoedukacja poprzez dostarczenie odpowiedniej wiedzy i narzędzi, które będą pomocne w zatrzymaniu przemocy w rodzinie, w wychodzeniu z niej oraz w lepszym radzeniu sobie z jej skutkami. Szczegóły znajdują się na plakacie i w harmonogramie publikacji, które poniżej załączamy.

Plakat_Artykuły

harmonogram


MAMA nie sama

Zasadniczo macierzyństwo samo w sobie stawia przed kobietą wiele wyzwań i w dużym stopniu zmienia jej dotychczasowe życie. Niejednokrotnie więc kobieta w byciu matką potrzebuje wsparcia, nie tylko najbliższego otoczenia,  ale czasem także specjalistycznego poradnictwa. Każda matka  jest przede wszystkim człowiekiem mającym swoje nadzieje, obawy , potrzeby i problemy.

W Ośrodku Interwencji Kryzysowej mamy mogą otrzymać bezpłatną  pomoc psychologiczną, socjalną a także prawną.

Szczególnie dziś – w Dniu Matki przypominamy: Mamo, nie jesteś sama!


Voucher dla Mamy

26 maja obchodzimy Dzień Mamy. Ośrodek Interwencji Kryzysowej wszystkim mamom z okazji ich święta życzy spełnienia marzeń, chwil wytchnienia, słonecznych  uśmiechów, radości życia i zadowolenia z pociech!

A dzieciom podpowiadamy, jak można ten dzień świętować:

Voucher dla Mamy

Dzieci często nie dysponują własnym budżetem, a nawet jeśli ich „świnka-skarbonka” jest pełna, wszyscy rozumiemy, że nauka hojności to niełatwy proces. I jeśli tata się specjalnie nie postara, to pozostaje rysunek lub inny własnoręczny prezent na Dzień Matki. Samodzielny wyrób będzie oczywiście zawsze dla mamy miły. Proponujemy dodać do niego kupony lub voucher na „usługi” dziecka. Mama będzie mogła zrealizować je w dowolnym momencie. Posprzątanie domu, dzień wspólnie spędzony z mamą bez telefonu i Internetu, wspólne wyjście na lody, do kina, na basen to tylko przykłady tego, co dziecko może zaoferować mamie w prezencie. Niektóre rzeczy jest w stanie zrobić samo, a inne z pomocą kogoś dorosłego. Taki voucher można wydrukować lub stworzyć własny i w ten wyjątkowy dzień podarować mamie.

Bawcie się dobrze w ten Dzień – a może tydzień – Matki!


Procedury bezpieczeństwa w OIK w czasie epidemii

Informujemy, iż w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lub. zostały wznowione bezpośrednie przyjęcia klientów i interesantów. W związku z tym informujemy o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w czasie epidemii:

 • W miarę możliwości prosimy o wcześniejsze telefoniczne ustalenie terminu wizyty,
 • Prosimy o przychodzenie na wyznaczoną godzinę i w dobrym stanie zdrowia,
 • W Ośrodku jest obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki oraz dezynfekcji rąk przy wejściu,
 • Prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od pracowników Ośrodka i ew. innych osób korzystających z pomocy OIK (min. 1,5 metra),
 • Osoby zgłaszające się do OIK proszone są o każdorazowe wypełnienie ankiety dotyczącej stanu zdrowia, na podstawie której są kwalifikowane do kontaktu bezpośredniego z pracownikiem (do pobrania w korytarzu lub sekretariacie Ośrodka),
 • W tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może przebywać więcej niż 1 osoba (nie licząc pracownika OIK i rodzica z małoletnim dzieckiem).

Dla zdrowia Państwa i naszych pracowników uprzejmie prosimy o stosowanie się do powyższych zaleceń.


Literatura po webinarze

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w webinarze pt. „Rodzic, jakiego chciałbym mieć; rodzic, jakim chciałbym być” prowadzonym w ramach kampanii „Kochasz? Nie krzywdź!”.

W nawiązaniu do pytania o pozycje książkowe pomocne w dbaniu o dobre relacje z naszymi dziećmi poniżej zamieszczamy listę tych, które pojawiły się na spotkaniu:

 • „Wychowanie bez kar i nagród” A. Kohn
 • „Wychowanie bez porażek w praktyce” T. Gordon
 • „Jak mówić do dzieci, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” A. Faber, E. Mazlish

Pomocne mogą też okazać się gry takie, jak:

 • Pytaki
 • Rodzice kontra dzieci
 • Srebrne historie

Pozdrawiamy serdecznie!

Zespół OIK


„Kochasz? Nie krzywdź” – zaproszenie na webinar

Przypominamy, że w dniu dzisiejszym – kończąc lokalną kampanię „Kochasz? Nie krzywdź!” – zapraszamy Państwa na webinar prowadzony przez psychologa Ośrodka Interwencji Kryzysowej pt. „Rodzic, jakiego chciałbym mieć; rodzic, jakim chciałbym być”. Godzinne spotkanie zacznie się o godzinie 15.00 pod linkami:
Szczegóły znajdą Państwo także w wydarzeniu utworzonym przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej na profilu Facebookowym.


Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci

W dniu 30 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci. Ośrodek Interwencji Kryzysowej także przyłącza się do tego głosu sprzeciwu podkreślając, że BICIE TO NIE METODA WYCHOWAWCZA!

Dniem tym zamykamy także naszą lokalną kampanię informacyjno – edukacyjną „Kochasz? Nie krzywdź!”, poprzez którą chcieliśmy szerzyć wiedzę o zachowaniach krzywdzących wobec dzieci i promować pozaprzemocowe, konstruktywne metody wychowawcze. Mamy nadzieję, że choć część tego przekazu pozostanie w rodzicielskiej świadomości przyczyniając się do większej ochrony i wsparcia dzieci i młodzieży w rodzinach.


„Kochasz? Nie krzywdź!” – dziecko w sytuacji rozstania rodziców


„Kochasz? Nie krzywdź!” – rodzina w sytuacji rozwodu

W sytuacji rozstania małżonków/pary – zwłaszcza, gdy odbywa się w atmosferze walki – niejednokrotnie największe cierpienie dotyka dzieci. Jak pomoc im przejść przez ten trudny czas?

„Kochasz? Nie krzywdź!” – zaproszenie na webinar


„Kochasz? Nie krzywdź!” – o skutkach alienacji rodzicielskiej

W ramach lokalnej kampanii „Kochasz? Nie krzywdź!” chcemy Państwa zapoznać ze skutkami alienacji rodzicielskiej.


„Kochasz? Nie krzywdź!” – czym jest alienacja rodzicielska?

W ramach lokalnej kampanii informacyjno – edukacyjnej „Kochasz? Nie krzywdź!” publikujemy pierwsze materiały.

25 kwietnia to Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Zapraszamy do zapoznania się z tym zagadnieniem w poniższej grafice oraz w artykule znajdującym się w zakładce „Czytelnia”. Zaś o jej skutkach napiszemy jutro…


Lokalna kampania „Kochasz? Nie krzywdź!”

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim przystąpił do realizacji lokalnej kampanii informacyjno-edukacyjnej pod hasłem „Kochasz? Nie krzywdź!”. Daty graniczne akcji to 25 kwietnia, kiedy to przypada Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej oraz 30 kwietnia, który ustanowiony został Światowym Dniem Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci.

Kampania ma na celu wzmocnienie ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą za zamkniętymi drzwiami domu rodzinnego. Krzywdzenie dzieci przybiera różnorakie formy – bardziej znane, jak fizyczne czy psychiczne znęcanie, mniej znane, jak zaniedbywanie czy narażanie dziecka na bycie świadkiem przemocy w rodzinie, a także przemilczane i mniej oczywiste, jak separowanie dziecka od jednego z rodziców. Realizując lokalną kampanię „Kochasz? Nie krzywdź!” pragniemy zwrócić uwagę na problem przemocy wobec tych osób, które szczególnie winniśmy chronić i wspierać oraz stwarzać jak najlepsze warunki do rozwoju i kształtowania bezpiecznych więzi z najbliższymi. Niestety, sytuacji kryzysowe, w tym także konflikty okołorozwodowe, trudne warunki życiowe, wrogie relacje małżeńskie czy niskie kompetencje wychowawcze rodziców to zmienne generujące ryzyko pojawienia się zachowań krzywdzących wobec dzieci.

W ramach kampanii na stronie internetowej Ośrodka (oik.powiat-tomaszowski.com.pl) oraz na profilu Facebook Ośrodka będą publikowane broszury, infografiki i artykuły dotyczące tematyki krzywdzenia dzieci (w tym także alienacji rodzicielskiej) i przeciwdziałania temu zjawisku. W dniu 30 kwietnia 2021 r. o godzinie 15.00 psycholog Ośrodka Interwencji Kryzysowej poprowadzi webinar zatytułowany: „Rodzic, jakiego chciałbym mieć; rodzic, jakim chciałbym być”. Link do webinaru zostanie zamieszczony na stronie internetowej Ośrodka.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do włączenia się w planowaną inicjatywę poprzez upowszechnianie informacji o niej na stronach internetowych oraz wśród osób, które pragną podnosić swoje kompetencje rodzicielskie. Niech to będzie choć częściowe zapełnienie luki, jaka powstała w wyniku maksymalnego ograniczenia bezpośrednich oddziaływań skierowanych do rodziców z uwagi na aktualną sytuację sanitarno-epidemiologiczną.


Nowy „Program przeciwdziałania przemocy w rodzinie (…) w powiecie tomaszowskim”

19.04.2021

W dniu 15 kwietnia 2021 roku Rada Powiatu w Tomaszowie Lubelskim przyjęła nowy „Program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w powiecie tomaszowskim na lata 2021-2025”. Jest on załącznikiem do Uchwały Nr XXI/243/2021 Rady Powiatu w Tomaszowie Lubelskim z dnia 15 kwietnia 2021 r. Koordynatorem programu jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Dokument w sposób kompleksowy ujmuje działania realizowane przez różne jednostki powiatowe w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jego głównym celem jest zmniejszenie skali zjawiska przemocy w rodzinie w powiecie tomaszowskim oraz zwiększenie skuteczności działań podejmowanych na rzecz pomocy rodzinom dotkniętym przemocą. Z treścią programu można się zapoznać w zakładce „Realizowane programy”. Organizacje pozarządowe zainteresowane podjęciem współpracy (poprzez realizację projektów i innych działań poza projektowych) w ramach zapobiegania przemocy w rodzinie oraz niwelowania jej skutków, zapraszamy do kontaktu z tutejszym Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej.


Kryzys – zjawisko naturalne

Często określenie „kryzys” kojarzy się ludziom złowrogo – z czymś, co zagraża i trzeba tego za wszelką cenę unikać. Tymczasem kryzysy są naturalne, wpisane w ludzkie życie. Są też takie kryzysy, które wprost wynikają z rozwoju człowieka w ciągu całego życia. Warto mieć świadomość, że jeśli są one pozytywnie przepracowane, „popychają” rozwój małego czy dorosłego człowieka do przodu. Zostały one bliżej przedstawione w poniższej broszurze oraz w zakładce „Czytelnia” na naszej stronie internetowej.


30 marca – Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej

30 marca został ustanowiony Światowym Dniem Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. O tym, czym jest ta choroba, można przeczytać na naszej stronie internetowej w zakładce „Czytelnia”.


Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem


Dzień Bezpiecznego Internetu

W związku z Dniem Bezpiecznego Internetu, który przypada corocznie 9 lutego, pragniemy przypomnieć podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa w sieci.


Życzenia noworoczne


Webinar „Skutki doświadczania przemocy w rodzinie”

W dniu 29 grudnia 2020 r. zapraszamy Państwa na webinar, podczas którego zastanowimy się, jaka jest cena zjawiska przemocy i kto ją płaci? Dlaczego przemoc dotyka wszystkie osoby uwikłane w krzywdzącą relację? W trakcie spotkania przeanalizujemy skutki przemocy z perspektywy psychologicznej, medycznej i socjologicznej.
Link do wydarzenia zostanie udostępniony we wtorek (29.12.2020) do godz. 10.00. Liczba uczestników jest ograniczona – liczy się kolejność wejść.
Webinar poprowadzi:
Marta Dudzińska – psycholog Ośrodka Interwencji Kryzysowej, absolwentka szkoleń dot. pracy z osobą stosującą przemoc w rodzinie (w tym: według modelu z Duluth) oraz licznych szkoleń w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i pomocy osobom doświadczającym przemocy. Swoją pracę regularnie poddaje superwizji.
Webinar jest bezpłatny. Odbędzie się na platformie Clickmeeting.
Spotkania te dedykujemy wszystkim mieszkańcom powiatu tomaszowskiego, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o zjawisku przemocy w rodzinie.
Jest to kolejne i ostatnie spotkanie w ramach cyklu webinarów pt. „Wtorki ze specjalistami, czyli o przemocy za zamkniętymi drzwiami” organizowanych przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim, który został zapoczątkowany z okazji Kampanii Biała Wstążka „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”.
Zapraszamy do uczestnictwa!

24 grudnia Ośrodek nieczynny

Szanowni Państwo, informujemy, iż w dniu 24 grudnia 2020 r. Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim będzie nieczynny. W sytuacjach nagłych i pilnych, można kontaktować się pod numerami telefonów komórkowych podanych na naszej stronie internetowej. Ze swojej strony składamy wszystkim Państwu i każdemu z osobna najserdeczniejsze życzenia na czas Świąt i cały Nowy Rok.Ostatni webinar w 2020 roku

Zespół Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim zrealizował trzy z cyklu webinarów pn. „Wtorki ze specjalistami, czyli o przemocy za zamkniętymi drzwiami”. Tuż po świętach, czyli dnia 29 grudnia 2020 r. o godzinie 14.00 zapraszamy Państwa na ostatnie spotkanie tego typu pod nazwą: „Skutki doświadczania przemocy w rodzinie„. Odbędzie się ono, jak zwykle, na platformie Clickmeeting. Zostanie poprowadzone przez psychologa OIK, Martę Dudzińską. Serdecznie zapraszamy na nie mieszkańców powiatu tomaszowskiego.


Link do webinaru

Poniżej podajemy link do webinaru zatytułowanego „Mechanizmy zatrzymujące osobę w relacji krzywdzącej„:

Webinar_Mechanizmy zatrzymujące osobę w relacji krzywdzącej_link

Podczas webinaru powiemy o tym, dlaczego osobie krzywdzonej tak trudno odejść od krzywdziciela. Jest to zagadnienie, które często nurtuje zarówno osoby pomagające, jak i tych, którzy doznają przemocy w rodzinie. Zapraszamy na wydarzenie mieszkańców powiatu tomaszowskiego, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o tym zjawisku, którym leży na sercu dobro osób doznających przemocy, którzy chcą lepiej zrozumieć siebie lub swoich bliskich, a także tych, których interesuje psychologia. Spotkanie poprowadzi Anna Rechulicz – psycholog, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lub. Start o godz. 14.00 dnia 22.12.2020 r. Liczba uczestników jest ograniczona – liczy się kolejność wejść do pokoju webinarowego poprzez kliknięcie na podany link. Podczas spotkania uczestnicy mają wyłączone kamery i mikrofony, zaś pytania mogą zadawać w okienku chatu.

Wejście na webinar oznacza zgodę na przetwarzanie danych wyłącznie na potrzeby realizacji tego konkretnego spotkania. Dane te później nie będą przechowywane w Ośrodku.

Wydarzenie jest trzecim webinarem w ramach prowadzonego przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej cyklu pn. „Wtorki ze specjalistami, czyli o przemocy za zamkniętymi drzwiami”, na które zapraszamy mieszkańców powiatu tomaszowskiego w kolejne wtorki grudnia w godzinach 14.00 – 15.00. Cykl ten został zapoczątkowany na okoliczność kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”, w którą włączył się tutejszy OIK.


Webinar „Mechanizmy zatrzymujące osobę w relacji krzywdzącej”

Pracowników pomagających rodzinie dotkniętej przemocą, a nawet same osoby krzywdzone często nurtuje pytanie: jak to się dzieje, że osoba doznająca przemocy nie może odejść od jej sprawcy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas najbliższego webinaru, na który serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu tomaszowskiego, którzy chcieliby poznać tematykę przemocy w rodzinie z perspektywy psychologicznej. Powiemy m.in. o syndromie sztokholmskim, fazie miodowego miesiąca w cyklu przemocy czy efekcie utopionych kosztów, jako tych mechanizmach, które utrudniają osobie krzywdzonej wyjście z relacji krzywdzącej. Spotkanie zatytułowane „Mechanizmy zatrzymujące osobę w relacji krzywdzącej” jest trzecim i przedostatnim webinarem cyklu realizowanego przez pracowników OIK zatytułowanego „Wtorki ze specjalistami, czyli o przemocy za zamkniętymi drzwiami”.

Wydarzenie odbędzie się dnia 22.12.2020 r. o godz. 14.00 na platformie Clickmeeting. Liczba miejsc jest ograniczona.

Prowadząca: Anna Rechulicz, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej, psycholog, interwent kryzysowy, stały mediator sądowy ds. karnych przy Sądzie Okręgowym w Zamościu, certyfikowany specjalista pomocy ofiarom przemocy w rodzinie (certyfikat przyznany przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego), trener warsztatów psychologicznych, członek gminnego zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie i grup roboczych, organizator pomocy społecznej, absolwentka „Studium metod pracy z dzieckiem wykorzystywanym seksualnie” (240 h), studiów podyplomowych „Interwencja kryzysowa w pracy socjalnej”, szkolenia w zakresie pracy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie według programu RODZINA, szkolenia warsztatowego „Przemoc w rodzinie – pomoc osobom uwikłanym i dotkniętym kryzysem” (120 h), „Interwencja kryzysowa” (100 h), kursu I stopień Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, szkolenia specjalistycznego „Pomoc i interwencja w oparciu o podejście skoncentrowane na rozwiązaniach”, „Studium Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie – kurs  zaawansowany” (160 h) i wielu innych szkoleń o tematyce przeciwdziałania przemocy i interwencji kryzysowej. Swoją pracę regularnie poddaje superwizji.


Link do webinaru

Dnia 15 grudnia 2020 r. zapraszamy Państwa na bezpłatny webinar „Przemoc w rodzinie. Reaguj – poznaj swoje prawa” prowadzony przez prawnika Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim. Poniżej znajduje się link kierujący do wydarzenia on line:

Webinar_Przemoc w rodzinie. Reaguj – poznaj swoje prawa_link

Webinar odbędzie się na platformie Clickmeeting. Start o godz. 14.00. Decyduje kolejność wejść, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Wystarczy kliknąć na podany link, wpisać swoje imię oraz e-mail lub zalogować się przez profil na facebooku. Wejście na webinar oznacza zgodę na przetwarzanie danych wyłącznie na potrzeby realizacji tego konkretnego spotkania. Dane te później nie będą przechowywane w Ośrodku.

Wydarzenie jest drugim webinarem w ramach prowadzonego przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej cyklu pn. „Wtorki ze specjalistami, czyli o przemocy za zamkniętymi drzwiami”, na które zapraszamy mieszkańców powiatu tomaszowskiego w kolejne wtorki grudnia w godzinach 14.00 – 15.00. Cykl ten został zapoczątkowany na okoliczność kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”, w którą włączył się tutejszy OIK.


#16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć. Co mogą zrobić mężczyźni, by zapobiegać przemocy wobec kobiet?

Dziś 10 grudnia, czyli ostatni dzień kampanii #16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć, w którą włączył się nasz Ośrodek Interwencji Kryzysowej. W ramach kampanii przeprowadziliśmy badanie ankietowe nt. przemocy w rodzinie w powiecie tomaszowskim, regularnie zamieszczaliśmy treści antyprzemocowe zarówno tu, na naszym profilu, jak i na naszej stronie internetowej (oik.powiat-tomaszowski.com.pl), wystartowaliśmy z cyklem webinarów na temat przemocy w rodzinie i przeciwdziałania temu zjawisku, opracowaliśmy kilka tematycznych ulotek, które udostępnialiśmy Państwu i przesłaliśmy do wszystkich zespołów interdyscyplinarnych z terenu powiatu tomaszowskiego oraz niektórych ośrodków ochrony zdrowia. Kampanię chcemy zamknąć przesłaniem kierowanym do mężczyzn, którzy walnie mogą przyczynić się do eliminacji przemocy wobec najbliższych.
Drodzy Panowie, przemoc wobec kobiet i stawianie jej bariery to nie tylko sprawa kobiet… O tym, co możecie zrobić, przeczytacie w zamieszczonej ulotce.


Webinar „Przemoc w rodzinie. Reaguj – poznaj swoje prawa”

Co polskie prawo mówi o przemocy w rodzinie? Jakie rozwiązania prawne służą ochronie osoby doświadczającej przemocy? Co mogą zrobić świadkowie takich zdarzeń? O tym wszystkim opowie już niebawem prawnik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lub. podczas webinaru, na który serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu tomaszowskiego, którzy chcieliby poznać temat zapobiegania przemocy w rodzinie od strony prawnej. Spotkanie zatytułowane „Przemoc w rodzinie. Reaguj – poznaj swoje prawa” jest drugim webinarem cyklu realizowanego przez pracowników OIK zatytułowanego „Wtorki ze specjalistami, czyli o przemocy za zamkniętymi drzwiami”. Wydarzenie odbędzie się dnia 15.12.2020 r. o godz. 14.00 na platformie Clickmeeting. Liczba miejsc jest ograniczona.

Szczegółowa tematyka webinaru:

– wybrane akty prawne regulujące kwestie związane ze zjawiskiem szeroko rozumianej przemocy w rodzinie.

– zasady postępowania wobec osób dotkniętych przemocą w rodzinie;

– jak reagować na przemoc, gdzie szukać pomocy, jak chronić siebie i swoich najbliższych;

– społeczny oraz prawny obowiązek zawiadomienia o przestępstwie ściganym z urzędu;

– działania podejmowane wobec osoby stosującej przemoc (leczenie, oddziaływania korekcyjne, separacja, eksmisja, obowiązek alimentacyjny w małżeństwie i w związku pozamałżeńskim, rozdzielność majątkowa, sposób korzystania ze wspólnego mieszkania, zobowiązanie małżonka do opuszczenia lokalu wspólnie zajmowanego);

– zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, rozwód, separacja, „eksmisja” i co dalej ????

– o czym warto wiedzieć i pamiętać (środki dowodowe, postępowanie przygotowawcze, środki zapobiegawcze, pełnomocnik z urzędu, oskarżyciel posiłkowy, warunkowe umorzenie postępowania karnego, warunkowe zawieszenie wykonania kary, okres próby, dozór i nadzór kuratorski, kontakt z dzielnicowym, wytyczne Prokuratora Generalnego).

Prowadzący: Marcin Dubas – magister prawa, specjalista ds. obsługi prawnej Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim,  społeczny kurator sądowy w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim, koordynator programu oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie, stały mediator przy Sądzie  Okręgowym w Zamościu.


#16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć. Cyberprzemoc

Ofiarą cyberprzemocy może stać się każdy, bez względu na płeć. Badania pokazują jednak, że kobiety są w sieci atakowane częściej i – co istotniejsze – ataki te mają specyficzny, seksistowski charakter oraz bardzo często dotyczą wyglądu, płci, życia prywatnego i intymnego.

Cyberprzemoc to wykorzystanie komunikacji internetowej (w szczególności: mediów społecznościowych, maila, komunikatorów), które prowadzi lub może prowadzić do wywołania szkody (krzywdy, cierpienia).

Cyberprzemoc wobec kobiet uwarunkowana płcią to na przykład:

 • groźby gwałtu lub stosowania innego rodzaju przemocy seksualnej;
 • pochwalanie, nawoływanie do przemocy wobec kobiet, a także pornografia bez zgody (tzw. pornozemsta);
 • niepożądane propozycje seksualne;
 • posty, komentarze, prywatne wiadomości oraz e-maile o charakterze seksualnym, których celem lub skutkiem jest poniżenie, ośmieszenie lub zastraszenie;
 • tworzenie fałszywych profili w serwisach erotycznych oraz mediach społecznościowych (np. jako fanpage) o wydźwięku erotycznym;
 • upublicznianie informacji dotyczących życia intymnego;
 • memy i fotomontaże o wydźwięku erotycznym;
 • umieszczenie zdjęć w wulgarnym kontekście;
 • wysyłanie obscenicznych fotografii.

I chociaż dzisiaj może wydawać się, że w internecie nie obowiązują żadne zasady, musimy pamiętać, że to MY sami tworzymy internetową społeczność i jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za to, co publikujemy, oglądamy i lajkujemy, ale też za to, co ignorujemy.

Co możesz zrobić?

REAGUJ!

 • Wesprzyj osobę atakowaną i przerwij falę nienawiści.
 • Nie lajkuj, nie udostępniaj i nie przekazuj dalej treści, które skierowane są przeciwko drugiej osobie, obrażają ją i/lub wyśmiewają.
 • Zgłaszaj hejt i mowę nienawiści online administratorowi portalu.
 • Jeśli hejterzy grożą śmiercią czy przemocą, zawiadamiaj Policję.


Link do webinaru

Dnia 8 grudnia 2020 r. zapraszamy Państwa na bezpłatny webinar „Przemoc w rodzinie: definicja, rodzaje i fazy przemocy w rodzinie” prowadzony przez psychologa Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim. Poniżej znajduje się link kierujący do wydarzenia on line:

Webinar_Przemoc w rodzinie: definicja, rodzaje i fazy przemocy w rodzinie_link

Webinar odbędzie się na platformie Clickmeeting. Start o godz. 14.00. Decyduje kolejność wejść, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Wystarczy kliknąć na podany link, wpisać swoje imię oraz e-mail lub zalogować się przez profil na facebooku. Wejście na webinar oznacza zgodę na przetwarzanie danych wyłącznie na potrzeby realizacji tego konkretnego spotkania. Dane te później nie będą przechowywane w Ośrodku.

Wydarzenie jest częścią kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”, w którą włączył się Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Rozpoczyna ono także cykl bezpłatnych webinarów o przemocy w rodzinie pn. „Wtorki ze specjalistami, czyli o przemocy za zamkniętymi drzwiami”, na które zapraszamy mieszkańców powiatu tomaszowskiego w kolejne wtorki grudnia w godzinach 14.00 – 15.00.


#16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć. Jakie zachowania są przemocą?


Bezpłatne webinary dla mieszkańców powiatu tomaszowskiego

W związku z trwającą Kampanią Biała Wstążka „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” Ośrodek Interwencji Kryzysowej przygotował cykl bezpłatnych webinarów o przemocy w rodzinie pn. „Wtorki ze specjalistami, czyli o przemocy za zamkniętymi drzwiami”, na które zapraszamy mieszkańców powiatu tomaszowskiego w kolejne wtorki grudnia w godzinach 14.00 – 15.00. Tematyka poszczególnych webinarów:
1. „Przemoc w rodzinie: definicja, rodzaje i fazy przemocy w rodzinie” dn. 08.12.2020
2. „Przemoc w rodzinie. Reaguj – poznaj swoje prawa” dn. 15.12.2020
3. „Mechanizmy zatrzymujące osobę w relacji krzywdzącej” dn. 22.12.2020
4. „Skutki doświadczania przemocy w rodzinie” dn. 29.12.2020
Wydarzenie dedykowane jest wszystkim osobom, które chciałyby dowiedzieć się czegoś na temat zjawiska przemocy w rodzinie.
Przed każdym spotkaniem na naszej stronie internetowej, a także na portalu Facebook zostanie umieszczony link do wydarzenia.
Ilość miejsc jest ograniczona. Prosimy o wypełnienie ankiety z deklaracją uczestnictwa w poszczególnych webinarach, co pozwoli nam przygotować odpowiednią przestrzeń wirtualną. Link do ankiety:
A już w najbliższy wtorek 8 grudnia 2020 r. zapraszamy Państwa na webinar pt. „Przemoc w rodzinie: definicja, rodzaje i fazy przemocy w rodzinie”, podczas którego powiemy o tym:
 • Co to jest przemoc w rodzinie
 • Jakie są rodzaje przemocy w rodzinie
 • Jak przebiega cykl przemocy w rodzinie i czym się charakteryzuje
 • Jakie są przyczyny przemocy w rodzinie
 • Co to jest trójkąt przemocy
Webinar poprowadzi: mgr Joanna Mosór, psycholog Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim, absolwentka studiów magisterskich UKSW w Warszawie oraz Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie prowadzone przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

 #16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć. Czynniki ryzyka wystąpienia przemocy w rodzinie


#16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć. Przemoc w czasie pandemii

Przemoc w rodzinie ma tendencję do nasilania się podczas sytuacji nadzwyczajnych. A obecnie niewątpliwie mamy sytuację nadzwyczajną – pandemię.

Jak COVID-19 wpływa na życie osób żyjących w sieci przemocy?
Przemoc domowa dziś może dotyczyć między innymi:
– ograniczania kontaktów z bliskimi czy instytucjami pomocowymi, które mogłyby stanowić potencjalne źródło pomocy, pod pretekstem walki z pandemią;
– ograniczania możliwości pracy i zarobku i przez to finansowe uzależnienie kobiety;
– obciążania kobiety obowiązkami domowymi ponad jej siły (np. nieustanną opieką nad osobami chorymi, starszymi, dziećmi);
– rozpowszechniania piętnujących kobietę informacji dotyczących jej stanu zdrowia;
– ograniczanie dostępu do środków higienicznych.
Nie ignoruj! Reaguj! Jeśli Tobie lub komuś z Twoich najbliższych dzieje się krzywda, pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej pozostają do Twojej dyspozycji. Możesz też zadzwonić na numer alarmowy 112 lub na wybrany interwencyjny np. Niebieskiej Linii: 800 120 002 (telefon całodobowy).


Ustawa antyprzemocowa

30 listopada 2020 r. weszła w życie tzw. ustawa antyprzemocowa. Wydaje się, że najważniejsza zmiana dotyczy natychmiastowej izolacji osoby, która dopuszcza się przemocy wobec najbliższych. Więcej w poniższej infografice:


Godziny pracy Ośrodka w czasie epidemii

Informujemy, że od dnia 30 listopada 2020 roku do odwołania Ośrodek czynny będzie od godz. 8.00 do godz. 16.00.

Interesanci w tych godzinach mogą się kontaktować telefonicznie, faksem, z wykorzystaniem możliwości poczty elektronicznej e-mail: oik.tomaszow@interia.pl oraz za pośrednictwem operatora pocztowego. Możliwe jest także realizowanie poradnictwa w sposób zdalny (skype lub in. narzędzie do spotkań zdalnych – do indywidualnego uzgodnienia z pracownikiem OIK).

O innych ewentualnych zmianach poinformujemy niezwłocznie.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie  Lubelskim: Tel./fax 84 663 42 98, 729 860 600.


#16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć. Czym jest przemoc w rodzinie?

PRZEMOC to zamierzone działanie lub zaniechanie działania jednej osoby wobec drugiej, które – wykorzystując przewagę sił – narusza prawa i dobra osobiste człowieka, powodując cierpienie i szkody, wobec których osoba ta nie jest w stanie się bronić.

To NIE TYLKO bicie, szarpanie czy kopanie. Przemoc może występować pod różnymi postaciami. Jeśli Twój partner lub ktoś z Twoich bliskich:

 • Obraża Cię i/lub wyzywa;
 • Zmusza do robienia rzeczy, które są dla Ciebie poniżające;
 • Ogranicza Twoje kontakty z bliskimi;
 • Kontroluje w pełni wszystkie Twoje wydatki;
 • Obarcza Cię winą za swoje złe postępowanie;
 • Zmusza Cię do uprawiania praktyk seksualnych, które Ci się nie podobają lub kiedy Ty nie masz na nie ochoty;
 • szantażuje Cię i grozi, że zrobi krzywdę Tobie, sobie, lub komuś z Twoich najbliższych, jeśli nie spełnisz jego oczekiwań;
 • wywołuje w Tobie poczucie winy za wszystkie negatywne sytuacje, które dzieją się w waszej relacji;
 • usprawiedliwia swoje zachowanie fałszywą troską o Twoje dobro,

….. to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś ofiarą przemocy.

Pełną listę przykładowych zachowań przemocowych znajdziesz TUTAJ: http://www.niebieskalinia.org/download/informator_broszura_wnetrze.pdf

Nie czekaj – zgłoś się po pomoc już dziś do naszego Ośrodka (tel. 84 663 42 98) bądź dzwoniąc pod wybrany numer alarmowy np. Niebieskiej Linii: 800 120 002 (czynny całodobowo).


Kampania przeciw przemocy wobec kobiet

W okresie trwania kampanii zachęcamy szczególnie mężczyzn, aby zechcieli przyjąć i nosić białą wstążkę manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy. Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania. Zwracamy się z prośbą do wszystkich osób, którym zjawisko przemocy nie jest obojętne, o udostępnianie naszych informacji. Tylko razem możemy zmieniać postawy wobec przemocy.


Ankieta dla mieszkańców powiatu tomaszowskiego

Mieszkańców powiatu tomaszowskiego zapraszamy do udziału w krótkiej, anonimowej ankiecie na temat zjawiska przemocy w rodzinie. Będzie ona dostępna przynajmniej do 10 grudnia 2020 r. Zachęcamy do jej wypełnienia oraz udostępnienia znajomym, gdyż zebrane wyniki posłużą do lepszego poznania tego zjawiska na terenie powiatu oraz udoskonalania działań pomocnych w procesie wychodzenia z przemocy. Co ważne, nie gromadzimy żadnych danych osobowych w związku z udziałem w ankiecie. Będziemy wdzięczni za Państwa zaangażowanie. Z góry dziękujemy za pomoc i poświęcony czas!

Ankieta dostępna na profilu Facebook Ośrodka Interwencji Kryzysowej lub pod następującym linkiem:

Ankieta_przemoc w rodzinie w powiecie tomaszowskim


16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć

25 listopada obchodzimy pierwszy dzień kampanii zatytułowanej „16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć”. Data ta nie jest przypadkowa – to właśnie tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Kampania potrwa aż do 10 grudnia, czyli do Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. To wszystko, aby symbolicznie zaznaczyć związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka i by podkreślić, iż przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka.

Akcja ma na celu wspierać działania prowadzące do zlikwidowania przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym.

W akcję może włączyć się każdy, m.in. poprzez rozpowszechnianie informacji na tematy związane z przemocą wobec kobiet oraz jej przeciwdziałaniem. My również chcemy się w nią włączyć. Na profilu FB Ośrodka oraz na stronie internetowej oik.powiat-tomaszowski.com.pl będziemy cyklicznie publikować treści związane z zagadnieniem przemocy w rodzinie. Zaprosimy także Państwa do wypełnienia ankiety dotyczącej zjawiska przemocy na obszarze powiatu tomaszowskiego oraz na webinaria dedykowane każdemu, kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o tym zagadnieniu i procedurach reagowania w sytuacji zetknięcia się z nim. Zapraszamy zatem do śledzenia naszych działań oraz do kontaktu, jeśli tylko uznają Państwo, że moglibyśmy w czymś pomóc.

Na początek przypominamy ważne numery alarmowe, pod które dzwonić mogą osoby doświadczające przemocy i/lub znajdujące się z kryzysie:

 • Dla mieszkańców powiatu tomaszowskiego – Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim – 84 663 42 98 (od poniedziałku do piątku)
 • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia” – 800 120 002 (całodobowo)
 • Dla kobiet ofiar przemocy – 600 070 717 (całodobowo)
 • Dla dzieci i młodzieży – 116 111 (codziennie 12-00-22:00)
 • Dla osób w kryzysie psychicznym – 800 70 2222 (całodobowo)
 • Dla osób potrzebujących wsparcia psychologicznego – 116 123 (codziennie 14:00-22:00)
 • Dla wszystkich osób, które odczuwają psychiczne skutki pandemii – 800 220 280 (pon-pt 17-20:00)


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

21 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. O tym, czego dotyczy ten dzień, jakie prawa przysługują dziecku oraz gdzie może ono szukać pomocy przeczytają Państwo w artykule poświęconym tej tematyce w poniższym linku lub w zakładce „Czytelnia”:

Prawa dziecka – artykuł


Wtorki dla specjalistów

Przypominamy, że Ośrodek prowadzi poradnictwo na rzecz innych specjalistów zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej i przeciwdziałania przemocy w rodzinie z terenu powiatu tomaszowskiego. Z uwagi na zmienione godziny pracy Ośrodka, zmianie uległy też godziny dyżurów telefonicznych przeznaczonych dla osób, które chciałyby z takiego poradnictwa skorzystać. Aktualnie zapraszamy do kontaktu we wtorki w godzinach 13-15 pod numerem telefonu: 84 663 42 98.


Zmiana godzin pracy Ośrodka Interwencji Kryzysowej

Informujemy, że w trosce o bezpieczeństwo sanitarne Starosta Tomaszowski wprowadził zakaz wstępu do budynku Starostwa Powiatowego. W związku z tym obowiązuje również zakaz wstępu do siedziby Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim.

Ponadto od dnia 22 października 2020 roku do odwołania zmienione zostają godziny pracy Ośrodka Interwencji Kryzysowej  w Tomaszowie Lubelskim. Ośrodek czynny będzie od godz. 7.00 do 12.00 oraz od godz.13.00 do 18.00.

Interesanci w tych godzinach mogą się kontaktować telefonicznie, faksem, z wykorzystaniem możliwości poczty elektronicznej e-mail: oik.tomaszow@interia.pl oraz za pośrednictwem operatora pocztowego. Możliwe jest także realizowanie poradnictwa w sposób zdalny (skype lub in. narzędzie do spotkań zdalnych – do indywidualnego uzgodnienia z pracownikiem OIK).

O innych ewentualnych zmianach poinformujemy niezwłocznie.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie  Lubelskim: Tel./fax 84 663 42 98, 729 860 600.


Grupy wsparcia on-line

Na prośbę Fundacji ADRA Polska informujemy o możliwości dołączenia do grup wsparcia psychologicznego pod nazwą „Równoważnia”. Grupy prowadzone są on-line. Udział w nich jest bezpłatny. Są one przeznaczone dla osób, które w związku z pandemią wirusa COVID-19 zauważyły znaczną zmianę w swoim zachowaniu (odczuwają wzmożony lęk, utraciły pracę, doświadczają przemocy i in.). Szczegóły znajdą Państwo w poniższej ulotce oraz w zakładce „Czytelnia” na naszej stronie internetowej.

Grupy wsparcia_ulotka


Przemoc domowa wobec kobiet w ciąży

Przemoc wobec kobiet, w tym również kobiet ciężarnych, doświadczających cierpienia ze strony swoich partnerów jest zjawiskiem wielopłaszczyznowym, a walka z nim oraz faktyczna pomoc kobietom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej wymaga integracji podejść z różnych dziedzin. Niezwykle ważne wydaje się samo rozpoznanie problemu przez kobiety oraz bliskie im osoby, zauważenie i zinterpretowanie sytuacji jako złej i szkodzącej zarówno ciężarnej, jak i jej dziecku. Ten pierwszy krok jest szczególnie ważny, gdyż może stać się impulsem do podjęcia decyzji o zmianach, pozwalających na walkę o lepsze jutro – życie bez przemocy.

Zapraszamy do lektury nowego artykułu pt. „Przemoc domowa wobec kobiet w ciąży” pod tym linkiem lub w zakładce „Czytelnia”, gdzie można znaleźć także wiele innych artykułów dotyczących radzenia sobie w obliczu sytuacji trudnych.


Baza teleadresowa instytucji pomagających w obliczu przemocy w rodzinie

Zaktualizowaliśmy dla Państwa dane teleadresowe podmiotów i instytucji świadczących pomoc mieszkańcom powiatu tomaszowskiego, którzy borykają się z problemem przemocy w rodzinie. W dokumentach poniżej znajdują się informacje przydatne zarówno wtedy, gdy doświadczają Państwo przemocy ze strony kogoś bliskiego, jak też wówczas, gdy to Państwo chcą zmienić swoje zachowanie i przestać krzywdzić najbliższych:

Karta informacyjna dla osoby stosującej przemoc w rodzinie

Wykaz instytucji świadczących pomoc osobom dotkniętym przemocą


Zjawisko przemocy w rodzinie w powiecie tomaszowskim

Zapraszamy do zapoznania się z diagnozą zjawiska przemocy w rodzinie na terenie powiatu tomaszowskiego opracowaną na podstawie ankiet wypełnianych przez zespoły interdyscyplinarne działające w gminach naszego powiatu:

Diagnoza zjawiska przemocy w powiecie tomaszowskim w roku 2019


Ogłoszenie w sprawie obsługi interesantów

Szanowni Państwo!

Informujemy, że w czasie stanu epidemii pracujemy w dni robocze w godzinach 8-16.

Oferujemy Państwu możliwość korzystania z konsultacji prowadzonych telefonicznie lub poprzez komunikatory internetowe – meil i skype (do uzgodnienia z pracownikiem OIK). W tym celu przypominamy numery telefonów kontaktowych z pracownikami Ośrodka:

/84/ 663 42 98

792 960 731

729 860 600

E-mail: oik.tomaszow@interia.pl.

Celem zmniejszenia ryzyka transmisji wirusa SARS-CoV-2 informujemy, że bezpośrednio w Ośrodku Interwencji Kryzysowej przyjmowane są TYLKO PRZYPADKI PILNE I KONIECZNE.

W sytuacjach wymagających spotkania bezpośredniego w miarę możliwości prosimy termin wizyty uzgadniać wcześniej telefonicznie. Prosimy ponadto o stosowanie się do następujących zaleceń:

– przychodzenie do Ośrodka dokładnie na wyznaczoną godzinę wizyty;

– obowiązek zakrywania twarzy (maseczki, przyłbice i in.), zakładania rękawiczek i/lub dezynfekcji rąk przy wejściu;

– zachowanie bezpiecznej odległości od pracowników Ośrodka i ew. innych osób korzystających z pomocy OIK (2 metry);

– osoby korzystające z pomocy OIK proszone są każdorazowo o wypełnienie ankiety dotyczącej stanu zdrowia, na podstawie której są kwalifikowane do kontaktu bezpośredniego z pracownikiem (do pobrania w korytarzu lub sekretariacie).

Informujemy ponadto, że nie jest możliwe korzystanie z poczekalni lub świetlicy Ośrodka.

Liczymy na Państwa zrozumienie i zastosowanie się do powyższych zaleceń mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne zarówno Państwa, jak i pracowników naszego Ośrodka.Przemoc wobec dzieci – reaguj!

Rośnie liczba przypadków przemocy w rodzinie w okresie epidemii COVID-19 – zarówno wobec dorosłych, jak i dzieci. Strach, niepewność, napięcie i poczucie zagrożenia towarzyszące medialnym przekazom o sytuacji w kraju i na świecie to czynniki wyzwalające i eskalujące agresję.

Mając na uwadze powyższe, jako społeczeństwo powinniśmy zweryfikować własne postawy wobec przemocy. Dotychczas wielu z nas „udawało się” zasłyszaną przez ścianę awanturę zbagatelizować, zająć się własnymi sprawami. Dziś sytuacja wymaga podjęcia działań z zewnątrz. Osoby krzywdzone zwykle miały trudność z sięgnięciem po pomoc, a obecnie – z uwagi na izolację i zamknięcie wielu instytucji – jest to jeszcze trudniejsze.

W odpowiedzi na tę sytuację Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła w Polsce kampanię społeczną „Za drzwiami”. Jej celem jest zachęcenie społeczeństwa do zgłaszania policji zdarzeń związanych z krzywdzeniem dzieci. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, odpowiednim kontaktem w takich sprawach jest numer alarmowy 112. Można to zrobić nawet anonimowo.

Instrukcja dotycząca reagowania na przemoc wobec dzieci dostępna jest poniższym linkiem oraz w zakładce „Czytelnia” na naszej stronie:
https://rodzice.fdds.pl/2020/04/23/co-zrobic-gdy-podejrzewasz-ze-dziecko-jest-krzywdzone/


Rodzina vs COVID-19

W czasie epidemii i ograniczeń z nią związanych warto przyjrzeć się funkcjonowaniu naszej rodziny. Zróbmy wszystko, by więzi zacieśniać, a nie rujnować! Pamiętajmy, że dobra komunikacja między partnerami to dobra komunikacja w całej rodzinie. Dzieci bacznie obserwują dorosłych i biorą z nich przykład. Zapraszamy do pochylenia się nad tym zagadnieniem i przeczytania artykułu „Rodzina vs COVID-19” dostępnego pod tym linkiem lub w zakładce „Czytelnia”.Ogłoszenie w sprawie obsługi interesantów

Informujemy, że psychologowie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim świadczą poradnictwo w trybie zdalnym codziennie pod numerami telefonów:
792 960 731
oraz 729 860 600,
jak też poprzez komunikator Skype i meil: oik.tomaszow@interia.pl.
Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby potrzebujące wsparcia czy porady.

Jak przetrwać w izolacji?

Życie w izolacji jest dla zdecydowanej większości z nas nowym doświadczeniem.  Już teraz, po niespełna miesiącu od wprowadzonych przez rząd obostrzeń pracownicy telefonów zaufania dla młodzieży oraz dla osób pokrzywdzonych przemocą odbierają w ciągu doby więcej zgłoszeń niż przed wybuchem epidemii. Wniosek jest jeden: jeśli nie zagospodarujemy odpowiednio powstającego w nas napięcia psychicznego, jesteśmy narażeni na niepotrzebne konflikty i pogorszenie relacji, a tym samym wtórnie pogorszy się nasze własne samopoczucie. 

Są jednak ludzie, dla których izolacja jest wpisana w zawód. Astronauci, badacze polarni, marynarze stacjonujący na pokładach okrętów podwodnych, wspinacze górscy byli od zawsze zmuszeni na życie w odosobnieniu. Zapraszamy do artykułu zawierającego kilka wskazówek, które pomagają przetrwać „zawodowym samotnikom”:

 Jak przetrwać w izolacji?


Wywiad z kierownikiem Ośrodka na łamach Kroniki Tygodnia

Przedłużająca się izolacja związana z epidemią – choć niezbędna i pożądana – pociąga za sobą różnorakie problemy: gospodarcze, społeczne, a także osobiste i rodzinne. O tym, co się z ludźmi dzieje i jak sobie z tym radzić w wywiadzie opublikowanym na łamach Kroniki Tygodnia mówi Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lub., Anna Rechulicz: wywiad Kronika Tygodnia


Osobisty Plan Awaryjny – Poradnik dla osób pokrzywdzonych przemocą domową

Dom nie zawsze i nie dla każdej osoby jest bezpiecznym schronieniem, nawet w czasie epidemii. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby, które doświadczają przemocy domowej. Dlatego też Rzecznik Praw Obywatelskich, we współpracy z ekspertkami z „Niebieskiej Linii” IPZ, Fundacji Feminoteka oraz Centrum Praw Kobiet, przygotował „plan awaryjny” oraz informacje użyteczne w pandemii dla tych wszystkich, którym w czterech ścianach dzieje się krzywda. Zapraszamy do zapoznania się z opracowanymi wskazówkami pod następującym linkiem: https://www.niebieskalinia.pl/6721-osobisty-plan-awaryjny-poradnik-dla-osob-pokrzywdzonych-przemoca-domowa

lub z opracowaniem w formacie pdf:

Osobisty plan awaryjny – poradnik

Osobisty plan awaryjny – grafiki do drukuPrzemoc domowa nie ma kwarantanny!

Dla jednych czas izolacji i zamknięcia w domu to świetna okazja, by zrobić coś, co odkładane było na „kiedy indziej” lub na zacieśnienie więzi w rodzinach. I bardzo dobrze! Niestety, dla innych to czas jeszcze większego cierpienia, gdyż dla nich dom to nie jest miejsce bezpieczne.
Prosimy, nie bądźmy obojętni na przemoc! Ona nie skończyła się wraz z zamknięciem drzwi. Ona trwa i niejednokrotnie się nasila.
To dla nas wszystkich trudny i wymagający czas, ale dla niektórych szczególnie niebezpieczny, bo zagraża im nie tylko wirus….

Chcielibyśmy zwrócić uwagę i uwrażliwić na dramat dziejący się za niejednymi zamkniętymi drzwiami, stąd zapraszamy do lektury artykułu „Przemoc domowa nie ma kwarantanny” pod tym linkiem lub w zakładce „Czytelnia”.


Zasady bezpieczeństwa w sieci

W czasie zdalnej nauki dzieci w sposób naturalny więcej czasu spędzają w sieci. Zapraszamy zatem rodziców i nastolatków do zapoznania się z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu:

Drogi nastolatku, czy wiesz jak być bezpiecznym w INTERNECIE

Drogi rodzicu, czy wiesz jak możesz zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka w INTERNECIE


Co to znaczy: być odpornym psychicznie?

Zapraszamy do lektury artykułu dotyczącego odporności psychicznej. Temat ważny cały czas, ale teraz w czasie epidemii, gdy wielu wpada w depresję czy panikę a u innych pojawia się pokusa ucieczki, np. w alkohol, temat szczególnie istotny. Niech czas izolacji nie będzie czasem straconym – możemy go spożytkować na samorozwój i wzmacnianie swoich zasobów wewnętrznych.

Podejmuje wyzwanie – wzmacniam swoją odporność psychiczną


Profilaktyka w dobie epidemii

Z uwagi na to, że czasie epidemii koronawirusa przenosimy wiele naszych działań do przestrzeni  wirtualnej, zapraszamy do zapoznawania się z materiałami informacyjnymi i profilaktycznymi opracowywanymi przez psychologów Ośrodka Interwencji Kryzysowej – znajdziecie je Państwo na tej stronie w zakładce „Aktualności” oraz „Czytelnia”. Zapraszamy również do odwiedzania naszej strony na Facebooku: @Ośrodek Interwencji Kryzysowej – OIK w Tomaszowie Lubelskim


Pomoc psychologiczna w czasie stanu epidemii – ogłoszenie

Szanowni Państwo,

W związku z ogłoszeniem przez Ministra Zdrowia stanu epidemii informujemy, iż Ośrodek Interwencji Kryzysowej będzie czynny w dni robocze w godzinach 8-16. Klienci Ośrodka wymagający interwencji kryzysowej lub specjalistycznego poradnictwa obsługiwani będą w tym czasie telefonicznie lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

W tych godzinach mogą Państwo skorzystać z pomocy psychologicznej lub poradnictwa prawnego dzwoniąc na numer telefonu stacjonarnego: 84 663 42 98 lub pisząc na adres: oik.tomaszow@interia.pl. Informujemy, że istnieje także możliwość skorzystania z porady poprzez komunikator skype.

Poza godzinami pracy wskazanymi powyżej psychologowie Ośrodka pozostają do Państwa dyspozycji pod numerami telefonów komórkowych:

 • 729 860 600 
 • 792 960 731 (telefon uruchomiony na czas stanu zagrożenia epidemicznego, a obecnie – epidemii).

Powyższe obowiązuje do odwołania stanu epidemii.

Anna Rechulicz – kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej


Nastolatki a lęk przed koronawirusem

Jeśli jesteś nastolatkiem i doświadczasz lęku wywołanego obawą przed koronawirusem, zapoznaj się ze wskazówkami opracowanymi przez naszych psychologów o tym, jak sobie radzić w tej sytuacji: nastolatek_informacja o koronawirusie


Jak wspierać swoje dziecko w czasie pandemii?

Rodzicu, możesz wspierać swoje dziecko, jeśli przeżywa ono lęki w związku z zagrożeniem koronawirusem i przebywaniem w odosobnieniu. Przyczytaj tych kilka wskazówek: Rodzic_informacja o koronawirusie


Jak zadbać o siebie i bliskich podczas pandemii?

W związku z dezorientacją i lękiem towarzyszącym pandemii koronawirusa zapraszamy do zapoznania sie ze wskazówkami w zakresie radzenia w tej szczególnej sytuacji. Opracowanie w zakładce „Czytelnia” lub pod tym linkiem: „9 kroków, jak zadbać o siebie i bliskich podczas pandemii”


Interwencja kryzysowa w związku z zagrożeniem koronawirusem

Szanowni Państwo!

Informuję, iż w okresie zagrożenia epidemicznego czas pracy Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim zostaje zmieniony. Ośrodek będzie czynny w dni robocze w godzinach 8-16. Klienci Ośrodka wymagający interwencji kryzysowej lub specjalistycznego poradnictwa obsługiwani będą w tym czasie telefonicznie lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Numery kontaktowe, przy których będą dyżurowali psychologowie OIK udzielający pomocy w sytuacjach kryzysowych:

 • telefon stacjonarny dostępny w godz. 8-16: 84 663 42 98,

numery telefonów komórkowych dostępne niezależnie od czasu pracy Ośrodka:

 • 729 860 600 
 • 792 960 731 (telefon uruchomiony na czas zagrożenia epidemicznego).

Powyższe obowiązuje od dnia 16 marca 2020 r. do odwołania stanu epidemicznego.

Anna Rechulicz – kierownik OIK


Informacja w związku z zagrożeniem koronawirusem

Szanowni Państwo,

W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa w naszym województwie uprzejmie prosimy o zaniechanie kontaktów osobistych z pracownikami Ośrodka Interwencji Kryzysowej, jeśli nie są one pilne i konieczne.

Jeśli zechcą Państwo zasięgnąć porady, zapraszamy do kontaktu telefonicznego (nr tel. 84 663 42 98) i elektronicznego (oik.tomaszow@interia.pl).

Prosimy o zrozumienie i rozwagę. Ograniczenie bezpośrednich kontaktów zmniejszy zagrożenie związane z potencjalnym rozprzestrzenianiem się koronawirusa, co powinno stanowić nasz wspólny priorytet.

Anna Rechulicz

Kierownik

Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim


Z narzeczonymi o dobrym małżeństwie

W dniu 07 marca 2020 r. w Łaszczowie miało miejsce spotkanie psychologa Anny Rechulicz – kierownika Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim z osobami przygotowującymi się do zawarcia związku małżeńskiego. Spotkanie o tematyce „Budowanie porozumienia w małżeństwie” zostało zrealizowane w ramach Dekanalnych Naukach Przedmałżeńskich dla Narzeczonych prowadzonych przez księdza Krzysztofa Świtę – proboszcza Parafii Rzymsko – Katolickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łaszczowie. Celem spotkania było propagowanie konstruktywnych relacji rodzinnych, wzmacnianie umiejętności zdrowej, prawidłowej komunikacji i wzrost świadomości w zakresie potrzeby budowania porozumienia w małżeństwie w oparciu o zasady wzajemnego szacunku i uznania wzajemnej równości małżonków. Służyło ono także profilaktyce przemocy w rodzinie i zaburzeń życia rodzinnego, a także propagowaniu oferty podmiotów świadczących w powiecie tomaszowskim pomoc w sytuacji zagrożenia przemocą w rodzinie i destabilizacji systemu rodzinnego. Wzięło w nim udział 60 osób. Wszystkim uczestnikom życzymy szczęścia i coraz głębszego porozumienia w relacji obecnie narzeczeńskiej, a już niebawem – małżeńskiej!


Akcja informacyjna w związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem

W związku z zagrożeniem wystąpienia zachorowań spowodowanych nowym koronawirusem zamieszczamy poniżej materiały informacyjne przekazane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z prośbą o zapoznanie się z fachowymi wskazaniami służb sanitarno – epidemiologicznych:

OA-ZK.5535.7.2020

2019_nCoV_ULOTKA_PL_ver.3 (1) (2) pczk 02-Informacja GIS dla osób powracajcych z Płn. Włoch_24.02.2020

2019_nCoV_ULOTKA_PL_ver.3 (1) (2)


Zmiana godzin urzędowania

Szanowni Państwo!

Informujemy, iż w dniach 24 grudnia 2019 r. i 31 grudnia 2019 r. Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim będzie czynny w godzinach 8-16. Za ewentualne utrudnienia przepraszamy.


Paczka marzeń

Miło nam poinformować, iż w dniu 12 grudnia 2019 r. w Liceum Ogólnokształcącym Nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim odbył się VII finał mikołajkowej akcji charytatywnej „Paczka Marzeń”. W uroczystym rozdaniu paczek brało udział pięcioro podopiecznych Ośrodka Interwencji Kryzysowej wraz z rodzicami oraz psychologiem Ośrodka, Agnieszką Procner. Dziękujemy gorąco za dobre serca okazane przez uczniów i radę pedagogiczną szkoły! Doceniamy ten gest i wyrażamy głębokie przekonanie, że dobro powraca!


Mikołajkowe warsztaty dla rodziców z dziećmi

W mikołajkowy wieczór 6 grudnia 2019 r. w świetlicy w Majdanku odbyły się warsztaty pt. „Pozytywne rodzicielstwo”, w których uczestniczyli rodzice wraz ze swoimi dziećmi. W pierwszej części spotkania dorośli spotkali się z psychologiem, P. Anną Rechulicz, by pochylić się nad zagadnieniem pozytywnej, wzmacniającej komunikacji w relacjach z dziećmi, zaś dzieci pod opieką Pani Doroty Matej uczestniczyły w zajęciach kreatywnych i aktywizujących. W drugiej części wydarzenia rodzice wspólnie ze swoimi pociechami tworzyli świąteczne dekoracje i ozdabiali pierniczki. Podczas spotkania nie zabrakło Mikołaja, który 18 zebranych dzieci obdarował prezentami – niespodziankami. We wszystkich proponowanych aktywnościach każdy z uczestników – czy to mały, czy duży – brał aktywny udział, co przekładało się na radosną, twórczą, ale i pracowitą atmosferę w grupie. Wszystkim za tę aktywność i zaangażowanie dziękujemy!

Zajęcia zrealizowane zostały we współpracy Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim i „Naszej Świetlicy” w Majdanku jako zadanie wpisujące się w profilaktykę zaburzeń życia rodzinnego i propagowanie konstruktywnych metod wychowawczych i bezpiecznych relacji rodzinnych.


Profilaktyka w tyszowieckiej podstawówce

Dnia 06.12.2019 r. uczniowie klas VIII oraz IV Szkoły Podstawowej im. Jana Kilińskiego w Tyszowcach brali udział w warsztatach poświęconych tematyce konstruktywnego rozwiązywania konfliktów. Zajęcia zostały przeprowadzone przez psychologów Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim. Wzięło w nich udział 46 uczniów (klasy VIII i IV). Prowadzone warsztaty zostały dopasowane do możliwości rozwojowych dzieci.  Były one ukierunkowane na wzmocnienie umiejętności konstruktywnego rozwiązywania konfliktów.
Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za aktywny udział oraz z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy spełnienia wszelkich Waszych marzeń.


Zrealizowano kolejne szkolenie dla specjalistów

W dniu 4 grudnia 2019 r. o godzinie 10.00 w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Lubelskim odbyły się warsztaty o tematyce „Komunikacja a skuteczność w pracy socjalnej”. Zajęcia prowadził psycholog Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim, Marta Dudzińska. Celem spotkania było wzmocnienie umiejętności konstruktywnej komunikacji interpersonalnej w obszarze konstruowania komunikatów zwiększających efektywność pracy z klientami jednostek pomocy społecznej oraz wzmocnienie świadomości pracowników odnośnie przyczyn utrudniających proces komunikacji. W zajęciach udział wzięło 16 specjalistów służb społecznych z powiatu tomaszowskiego. Wszystkim dziękujemy za aktywny udział w spotkaniu.


Warsztaty dla rodziców i dzieci

Zapraszamy rodziców z dziećmi z gminy Tomaszów Lubelski na mikołajkowe warsztaty pn. „Pozytywne rodzicielstwo” organizowane przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim i świetlicę w Majdanku. Pierwsza część zajęć będzie realizowana oddzielnie. Rodzicom zaproponujemy warsztaty poświęcone komunikacji z dzieckiem, bliskości i wzmacnianiu dziecka, zaś dzieciom – zajęcia aktywizujące i kreatywne. Następnie wszystkich razem zaprosimy do wspólnego przygotowywania ozdób świątecznych i dekorowania pierniczków. Zajęcia są bezpłatne. Potrzebne jest jednak wcześniejsze zgłoszenie (bądź w Ośrodku bądź w świetlicy). Do zobaczenia w ten mikołajkowy wieczór!


Zaproszenie na szkolenie dla pracowników pomocy społecznej

Zapraszamy Państwa w dniu 4 grudnia 2019 r.  o godzinie 10.00 na szkolenie prowadzone przez psychologa Ośrodka Interwencji Kryzysowej, P. Martę Dudzińską, pt. „Komunikacja a skuteczność w pracy socjalnej”.  Celem tych zajęć jest doskonalenie umiejętności budowania relacji z klientem oraz usprawnienie komunikacji z osobami znajdującymi się w sytuacji kryzysowej.

Szkolenia realizowane przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej są bezpłatne i są skierowane do osób pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy i pomocy rodzinie w sytuacji trudnej na terenie powiatu tomaszowskiego. Stanowią one świetną okazję do szlifowania swoich umiejętności zawodowych, ale także do wymiany doświadczeń i sposobów radzenia sobie w tej angażującej pracy, jaką jest towarzyszenie osobom w procesie zmiany swojej sytuacji  życiowej i emocjonalnej.


Warsztaty wzmacniające umiejętności zawodowe

W dniu 29 listopada 2019 r. o godzinie 10.00 w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Lubelskim odbyły się warsztaty o tematyce „Doskonalenie kompetencji zawodowych w pracy z osobą doznającą przemocy oraz osobą stosującą przemoc w rodzinie”. Zajęcia poprowadziła kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim, Anna Rechulicz. Ich celem było wzmacnianie umiejętności pracy z osobami oporującymi, słabo zmotywowanymi do zmiany, jak też wzmacnianie świadomości profesjonalistów w zakresie barier psychologicznych blokujących działania w kierunku zmiany. W zajęciach o charakterze warsztatowym uczestniczyło 18 specjalistów z obszaru przeciwdziałania przemocy i pomocy rodzinie w sytuacji trudnej na terenie powiatu tomaszowskiego. Dziękujemy wszystkim za aktywność i życzymy wielu dobrych i owocnych spotkań z klientami!Seniorzy – aktywni i bezpieczni

W miesiącu październiku 2019 r. w gminie Łaszczów odbyły się dwa spotkania o charakterze profilaktycznym skierowane do osób dojrzałych w ramach cyklu „Bezpieczny i aktywny senior”. Jedno o tematyce: „Rola rodziców dorosłych dzieci, teściów i dziadków – jak budować zdrowe relacje i porozumienie w rodzinie?” miało na celu m.in. propagowanie konstruktywnych postaw i zachowań oraz zdrowych ról i relacji w rodzinie, jak też upowszechnianie wiedzy w zakresie czynników wzmacniających porozumienie w rodzinie. Drugie zaś zatytułowane: „Stop manipulacji – o technikach wywierania wpływu i manipulacji” było już kolejnym spotkaniem ukierunkowanym na przeciwdziałanie wykorzystywaniu zależności i niewiedzy osób starszych oraz marginalizacji tej grupy wiekowej, jakie zrealizowano w gminie Łaszczów. Cieszymy się z zainteresowania aktywnych seniorów tej gminy prowadzonymi przez nas zajęciami.

Zapraszamy także inne kluby, świetlice i organizacje działające na rzecz osób starszych na terenie powiatu tomaszowskiego do zgłaszania zapotrzebowania na przeprowadzenie podobnych zajęć. Pod tym linkiem znajduje się więcej informacji organizacyjnych dotyczących realizowanego przez nas cyklu „Bezpieczny i aktywny senior”: link 


Życie po stracie osób najbliższych

Życie nieodłącznie związane jest z ponoszeniem strat. Niektóre z nich – np. śmierć ukochanych osób – mogą powodować uraz psychiczny, który przekształca się w kryzys. Kryzys ten może kłaść się cieniem na wszystkich sferach funkcjonowania człowieka – w tym także może powodować dezorganizację życia rodzinnego. W przededniu Świat, w czasie których każdy zastanowi się choćby przez chwilę nad śmiercią i przemijaniem, proponujemy Państwu lekturę artykułu dotyczącego procesu radzenia sobie ze zmianami wewnętrznymi i zewnętrznymi, jakie zachodzą po śmierci najbliższych.  Warto pamiętać, iż pomyślnie ukończony proces żałoby może  – przy całym cierpieniu, jakie niesie za sobą strata – stać się także szansą rozwoju, twórczego poszukiwania nowego sposobu życia i szansą na docenienie wartości życia. W przeciwnym razie może dojść do zatrzymania siebie i swoich najbliższych w zaklętym kręgu cierpienia i obezwładniającej samotności.

artykuł_Życie po stracie-o radzeniu sobie w kryzysie żałoby


Termin spotkania grupy wsparcia

Zapraszamy już w najbliższy czwartek (12 września 2019 r.) o godzinie 16.00 na spotkanie grupy wsparcia w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lub., ul. Żwirki i Wigury 2 (budynek Starostwa Powiatowego, boczne wejście od strony parku, I piętro). W spotkaniu mogą wziąć udział osoby, które doświadczyły bądź aktualnie doświadczają przemocy w bliskim związku. Przed spotkaniem prosimy o wcześniejsze telefoniczne lub osobiste zgłoszenie chęci udziału.


Rekrutacja do programu korekcyjno – edukacyjnego – edycja 2019

Jeśli:

 • czujesz, że czasem tracisz kontrolę nad swoimi emocjami i zachowaniem,
 • wybuchasz gniewem, jesteś zazdrosny, kontrolujesz a może nawet używasz siły fizycznej wobec kogoś z Twoich bliskich,
 • zauważasz, że bliscy boją się Ciebie i Twoich reakcji,
 • sam masz czasem poczucie, że krzywdzisz członków swojej rodziny
 • lub usłyszałeś od kogoś bliskiego, że Twoje zachowanie go boli i poniża

i chcesz:

 • po męsku wziąć odpowiedzialność za problem, który widzisz,
 • zrozumieć swoje emocje i motywy postępowania,
 • zmienić swoje zachowanie,
 • uczynić swoich bliskich szczęśliwymi i dać im poczucie bezpieczeństwa

sięgnij po pomoc! Naucz się nowego postępowania i daj sobie i swoim bliskim szansę na lepsze, spokojniejsze życie!

Ośrodek Interwencji Kryzysowej przystępuje do realizacji kolejnego cyklu zajęć w ramach programu korekcyjno – edukacyjnego dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Program obejmuje 60 godzin spotkań grupowych realizowanych w cyklu cotygodniowym od września do grudnia 2019 r. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Osobom, które zgłaszają się dobrowolnie, gwarantujemy anonimowość.  Prosimy o zgłaszanie się telefoniczne lub osobiste w siedzibie Ośrodka. Wszelkich informacji o programie udziela jego koordynator – Marcin Dubas. Serdecznie zapraszamy!


Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie tomaszowskim

E-PORADNIK-POWIATU TOMASZOWSKIEGO NR 1-4

npp_przewodnik_po_zmianach

lista infolinie

Strona internetowa do podręczników eduk


Zapisy do grupy wsparcia

Mamy przyjemność poinformować, iż 22 sierpnia 2019 r. rusza grupa wsparcia dla osób, które doświadczyły bądź aktualnie doświadczają przemocy w bliskich związkach. Zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniach. W miarę możliwości prosimy o telefoniczne lub osobiste zgłoszenie chęci udziału. Szczegóły na poniższym plakacie:


Diagnoza zjawiska przemocy w rodzinie w powiecie tomaszowskim

Zgodnie z „Programem przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w powiecie tomaszowskim na lata 2016- 2020” Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim corocznie prowadzi diagnozę zjawiska przemocy w rodzinie na terenie powiatu tomaszowskiego. Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem dotyczącym rozmiarów zjawiska w praktyce zespołów interdyscyplinarnych funkcjonujących w gminach powiatu tomaszowskiego. Diagnoza wyraźnie wskazuje na wzrost zgłaszanych do zespołów przypadków stosowania przemocy w rodzinie. Pokazuje też, że najczęściej stosowaną formą pomocy podczas posiedzeń grup roboczych jest przedstawienie oferty pomocowej tutejszego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Informację tę przyjmujemy z satysfakcją, jako wyraz uznania i zaufania dla kompetencji pracowników Ośrodka, ale także jako zobowiązanie do dalszej pracy i doskonalenia zawodowego.

Zjawisko przemocy w 2018_opracowanie OIK


Zajęcia profilaktyczne w liceum

Dnia 10.06.2019 r. uczniowie klasy II „a” o profilu matematyczno – fizycznym Zespołu Szkół Nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych na temat handlu dziećmi.

Zajęcia zostały przeprowadzone przez psychologów Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim. Wzięło w nich udział 23 licealistów. Uczniowie zostali zapoznani ze statystykami Komendy Głównej Policji dotyczącymi handlu ludźmi. Poprzez wykład oraz analizę filmów edukacyjnych młodzieży ukazane zostały techniki manipulacyjne grup przestępczych  stosowane w celu zwabienia potencjalnej ofiary handlu. Licealiści dowiedzieli się także, jakie sytuacje powinny wzbudzać ich czujność, jak bronić się przed manipulacjami stosowanymi przez osoby, które zajmują się handlem ludźmi oraz gdzie i w jaki sposób szukać pomocy, jeśli kiedykolwiek stanęliby w obliczu takiego zagrożenia.


Profilaktyka ma moc!

W dniach 03.06.2019 r. i 05.06.2019 r. psychologowie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim po raz kolejny przeprowadzili warsztaty profilaktyczne w  Zespole Szkół w Suścu. W warsztatach uczestniczyło 72 uczniów z klas: IV ,,b’’, V ,,a’’, V „b”, VIII „a” oraz VIII ,,b”. W każdej klasie był realizowany inny temat, dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów.

Celem zajęć w klasie IV o tematyce: ,,Radzenie sobie z emocjami –  moje sposoby na złość” było uświadomienie uczniom, czym są oraz jakie funkcje pełnią emocje. Dzieci poprzez zabawę uczyły się także, jak radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami.

Uczniowie klas piątych wzięli udział w zajęciach o tematyce: „Stop przemocy – postawy konstruktywnej komunikacji”. Celem warsztatów było uświadomienie uczniom zasad prawidłowej i skutecznej komunikacji. Uczniowie zapoznali się także z efektywnymi oraz akceptowanymi społecznie sposobami rozwiązywania konfliktów interpersonalnych. Zdobywali umiejętności radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych w sposób teoretyczny (mini wykłady) oraz praktyczny (udział w pracach grupowych, zabawach).

Z kolei uczniowie ósmych klas uczestniczyli w zajęciach na temat „Cyberprzemoc, seksting – czym jest i jak sobie z tym radzić?”. Uczniowie nabywali umiejętności radzenia sobie z przemocą poprzez udział w wykładzie oraz dyskusji prowadzonej na podstawie analizy filmów ukazujących różnorodność zachowań przemocowych.

Uczniowie nieodmiennie chętnie uczestniczą w warsztatach prowadzonych przez psychologów OIK oraz z dużym zaangażowaniem biorą udział w przeprowadzanych ćwiczeniach.


Profilaktyka w Suścu

W dniu 28.05.2019 roku psychologowie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim przeprowadzili warsztaty profilaktyczne dla uczniów  Zespołu Szkół w Suścu. W warsztatach uczestniczyło łącznie 40 osób.

Uczniowie klasy IV wzięli udział w zajęciach o tematyce: „Radzenie sobie z emocjami – moje sposoby na złość”. Uczyli się nazywać i rozpoznawać emocje, zwracali uwagę na to, jakie pełnią one funkcje w życiu człowieka oraz w jaki sposób wpływają na ludzkie zachowanie. W formie zabawy uczyli się o emocjach trudnych oraz o efektywnych sposobach radzenia sobie z nimi.

Z kolei uczniowie III klasy gimnazjum uczestniczyli w zajęciach na temat „Przemoc rówieśnicza, przemoc w rodzinie, cyberprzemoc, seksting – czym jest i jak sobie z tym radzić?”. Gimnazjaliści aktywnie brali udział w dyskusji analizując różnorodność zachowań przemocowych, ich podział oraz emocje z nimi związane.

Wszyscy uczniowie z dużą ciekawością uczestniczyli w warsztatach oraz zdobyli dużą wiedzę i umiejętności na temat poruszanych problemów.


Stop manipulacji!

Osoby starsze często padają ofiarą wyłudzeń i manipulacji ze strony zarówno pospolitych naciągaczy, ale również sprzedawców, a nawet osób z najbliższego otoczenia. Wykorzystywana jest ich niewiedza i zależność od innych ludzi. Nierzadko pozostają one bezbronne wobec psychologicznych technik wywierania wpływu, co prowadzi do ich krzywdzenia i marginalizacji. W odpowiedzi na ten problem w dniu 28 maja 2019 r. kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej, P. Anna Rechulicz, zaprezentowała członkom Stowarzyszenia „Feniks” z Łaszczowa niektóre z najczęściej stosowanych technik wywierania wpływu i nacisku psychologicznego. Uczestnicy spotkania pt. „Stop manipulacji – o technikach wywierania wpływu i manipulacji” mieli możliwość zapoznać się m.in. z działaniem reguły wzajemności czy zasadą kontrastu, by w przyszłości móc podejmować świadome, wolne od manipulacji decyzje.

Spotkanie zostało przeprowadzone w ramach cyklu „Bezpieczny i aktywny senior” realizowanego w partnerstwie Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Stowarzyszenia „Czajnia” z Tomaszowa Lubelskiego. Kluby seniora czy organizacje pozarządowe z powiatu tomaszowskiego zainteresowane uczestnictwem w podobnych zajęciach zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem (czajnia@o2.pl) lub Ośrodkiem (oik.tomaszow@interia.pl, tel. /84/ 663 42 98).


Dzień Matki

Z okazji Dnia Matki pragniemy pochylić się nad dziewczętami znajdującymi się w specyficznej i szczególnie trudnej sytuacji życiowej – nastoletnimi mamami. Zapraszamy do lektury artykułu poświęconego temu zagadnieniu w zakładce „Czytelnia”.


Zrealizowane zajęcia dla seniorów

W dniu 13 maja 2019 r. kierownik OIK, P. Anna Rechulicz, przeprowadziła pogadankę na temat: „Starość – nie radość? – szanse rozwoju w okresie późnej dorosłości”. Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach cyklu spotkań edukacyjnych pn. „Bezpieczny i aktywny senior” realizowanych we współpracy Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Stowarzyszenia „Czajnia”. Ich celem było wzmacnianie aktywności życiowej seniorów i propagowanie postawy rozwoju przez całe życie, wzrost wiedzy w zakresie czynników wzmacniających satysfakcję życiową seniorów oraz zwiększenie świadomości w zakresie potrzeby kształtowania postaw akceptacji wobec starości celem przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych oraz przeciwdziałania marginalizacji tej grupy społecznej. Spotkanie odbyło się na zaproszenie Stowarzyszenia „Feniks” z Łaszczowa. Kolejne spotkanie w ramach cyklu zaplanowane zostało na dzień 28 maja 2019 r.


Praca dla głównego księgowego

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pracy na wolne stanowisko urzędnicze głównego księgowego w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim.

Szczegóły na stronie BIP oraz pod tym linkiem.


Kierownik OIK w radio

W dniu 5 kwietnia 2019 r. Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej, Anna Rechulicz, gościła w Katolickim Radio Zamość. W audycji „Exodus Młodych” prowadzonej przez ks. Jarosława Kędrę, diecezjalnego duszpasterza młodzieży, mówiła o kryzysach w rodzinie, profilaktyce zachowań ryzykownych wśród młodzieży, potrzebie wzmocnienia w rodzinach więzi, które są czynnikiem chroniącym w obliczu sytuacji kryzysowych oraz o sposobach radzenia sobie z kryzysami, szczególnie przemocą w rodzinie.


Zajęcia dla uczniów, nauczycieli i rodziców

Informujemy, że Ośrodek realizuje szereg zajęć skierowanych do uczniów, nauczycieli i rodziców w zakresie wzmacniania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Pod niniejszym wpisem znajdą Państwo ofertę zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W razie zainteresowania poprowadzeniem w Państwa szkole spotkań profilaktycznych o tematyce zbieżnej z zadaniami statutowymi Ośrodka, zapraszamy do kontaktu telefonicznego (nr tel. 84 663 42 98) lub meilowego (oik.tomaszow@interia.pl). Będą one realizowane sukcesywnie w miarę napływających zgłoszeń i możliwości czasowych pracowników OIK.

Oferta zajęć pod tym linkiem.


Bezpieczny i aktywny senior

Szanowni Państwo, Seniorzy i Seniorki!

Ośrodek Interwencji Kryzysowej z Tomaszowa Lubelskiego i Stowarzyszenie „Czajnia” z Tomaszowa Lubelskiego rozpoczynają cykl spotkań edukacyjnych pn. „Bezpieczny i aktywny senior”. W ramach akcji proponujemy bezpłatne zajęcia/pogadanki o następującej tematyce:

 1. Stop manipulacji – o technikach wywierania wpływu i manipulacji
 2. Przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych
 3. Rola rodziców dorosłych dzieci, teściów i dziadków – jak budować zdrowe relacje i porozumienie w rodzinie?
 4. „Starość – nie radość?” – szanse rozwoju w okresie późnej dorosłości

Zapraszamy Kluby Seniora oraz inne organizacje pozarządowe/grupy nieformalne do składania zamówienia na realizację zajęć na Państwa terenie. Zgłoszenia prosimy kierować do Stowarzyszenia „Czajnia” w Tomaszowie Lubelskim, e-mail: czajnia@o2.pl

Proponowane zajęcia służą profilaktyce przemocy w rodzinie, wzmacnianiu umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych i promowaniu wzorców prawidłowego funkcjonowania rodziny.

Więcej szczegółów pod tym linkiem.


Niebawem ślub? Przygotuj się do małżeństwa…

Narzeczeństwo to czas euforii, oczekiwania, a czasem także napięcia i niepewności, jak to będzie… Warto w tym okresie – poza przygotowaniem sali, sukni i innych formalnych spraw – poświęcić uwagę także przygotowaniu się do małżeństwa od strony psychologicznej. Zachęcamy do pracy nad związkiem już teraz, gdyż porozumienie w duchu szacunku i uznania wzajemnej godności uchroni przyszłych małżonków przed poważnymi problemami, w tym zagrożeniem przemocą oraz pomoże w przyszłości w konstruktywnym radzeniu sobie z kryzysami, jakie na swojej drodze napotyka każda rodzina.

Zapraszamy do lektury artykułu poświęconego przygotowaniu się do małżeństwa, który dostępny jest pod tym linkiem lub w zakładce „czytelnia”.

Przypominamy, że w naszym Ośrodku można skorzystać z bezpłatnego poradnictwa psychologicznego również w obliczu kryzysów w związku narzeczeńskim.


Przygotowani do małżeństwa

W dniu 24 marca 2019 r. w Łaszczowie miało miejsce spotkanie psychologa Anny Rechulicz – kierownika Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim z osobami przygotowującymi się do zawarcia związku małżeńskiego. Spotkanie o tematyce „Budowanie porozumienia w małżeństwie” zostało zrealizowane w ramach nauk przedmałżeńskich prowadzonych przez księdza Krzysztofa Świtę – proboszcza Parafii Rzymsko – Katolickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łaszczowie. Celem spotkania było propagowanie konstruktywnych relacji rodzinnych, wzmacnianie umiejętności zdrowej, prawidłowej komunikacji i wzrost świadomości w zakresie potrzeby budowania porozumienia w małżeństwie w oparciu o zasady wzajemnego szacunku, godności i uznania wzajemnej równości małżonków. Służyło ono także profilaktyce przemocy w rodzinie i zaburzeń życia rodzinnego, a także propagowaniu oferty podmiotów świadczących w powiecie tomaszowskim pomoc w sytuacji zagrożenia przemocą w rodzinie i destabilizacji systemu rodzinnego. Wzięło w nim udział 37 osób. Wszystkim uczestnikom życzymy szczęścia i coraz głębszego porozumienia w relacji obecnie narzeczeńskiej, a już niebawem – małżeńskiej!Szkolenie prowadzone przez Prokuratora

W dniu 18.12.2018 roku w Ośrodku Interwencji Kryzysowej miało miejsce szkolenie warsztatowe na temat prawnych aspektów przeciwdziałania przemocy w rodzinie, które poprowadziła Zastępca Prokuratora Rejonowego w Tomaszowie Lubelskim, Pani Agnieszka Tetych – Szokalewicz. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w gminie Tomaszów Lubelski.

Serdecznie dziękujemy Pani Prokurator za zaangażowanie, profesjonalizm oraz poświęcony czas! Żywimy głęboką nadzieję, że współpraca ta przyczyni się do skuteczniejszego przeciwdziałania przemocy w rodzinie i wzmocnienia ochrony osób krzywdzonych w powiecie tomaszowskim.


Szkolenie Zespołu Interdyscyplinarnego w Telatynie

W dniu 4 grudnia 2018 r. w gminie Telatyn odbyło się szkolenie pt. „Skuteczna praca zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie”, które prowadziła kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim – P. Anna Rechulicz. Na spotkanie o charakterze warsztatowym stawił się w komplecie Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w gminie Telatyn. Celem szkolenia było ugruntowanie umiejętności prowadzenia rozmowy z poszanowaniem godności osoby doznającej przemocy i wzmacniania jej poczucia podmiotowości, jak też wzrost wiedzy i umiejętności w zakresie wykonywania podstawowych czynności w ramach procedury NK, tj. diagnozowania i informowania z poszanowaniem godności osoby oraz układania planu bezpieczeństwa osoby krzywdzonej i jej dzieci.


Zmieniony czas pracy Ośrodka

Szanowni Państwo!

Informujemy, iż zmieniły się godziny otwarcia Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim.

Zapraszamy Państwa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 19.00.

Przepraszamy za ewentualne utrudnienia.


Wychowuj bez klapsów! Nowa kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Celem nowej kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Potrafię się zatrzymać” jest wsparcie rodziców w radzeniu sobie z własnymi emocjami w trudnych sytuacjach wychowawczych. Kampania kierowana jest do rodziców małych dzieci (do 6. roku życia), którym zdarza się stosować klapsy, ale poszukują innych, konstruktywnych metod stawiania dziecku granic, by nauczyć je przestrzegania zasad.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami kampanii: rodzice.fdds.pl


Zrealizowano szkolenie nt. pracy z osobami doznającymi przemocy

W dniu 5 października 2018 r. piętnastu pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej i innych podmiotów realizujących zadania na rzecz pomocy osobie w trudnej sytuacji życiowej z terenu powiatu tomaszowskiego uczestniczyło w szkoleniu „Motywowanie do zmiany – praca z osobą doświadczającą przemocy w rodzinie”. Celem jego było m.in. wzmocnienie umiejętności dostosowywania swoich oddziaływań pomocowych do etapu, na jakim znajduje się klient w procesie wprowadzania zmian, umiejętności prowadzenia kontaktu interwencyjnego z osobą doznającą przemocy, umiejętności w zakresie prowadzenia pierwszego spotkania z osobą, co do której istnieje podejrzenie, iż doświadcza przemocy w rodzinie w ramach realizacji procedury NK oraz wzrost świadomości istnienia barier psychologicznych, z jakimi zmagają się osoby doświadczające przemocy i zwiększenie uważności profesjonalistów na potrzeby osób uwikłanych w przemoc. Szkolenie prowadzone przez Annę Rechulicz – kierownika Ośrodka Interwencji Kryzysowej obejmowało 5 godzin dydaktycznych. Było to już ostatnie z cyklu szkoleń zaplanowanych na bieżący rok.

Jeśli są Państwo zainteresowani uczestnictwem w kolejnych szkoleniach realizowanych przez OIK w przyszłym roku bądź realizacją zajęć dla członków zespołu interdyscyplinarnego w Państwa gminie, prosimy o zgłoszenie takiego zapotrzebowania do Ośrodka.


Uwaga! Termin szkolenia!

Informujemy, iż wyznaczony został termin szkolenia „Motywowanie do zmiany – praca z osobą doznającą przemocy w rodzinie” na 5 października 2018 r. w godzinach 10-14. Odbędzie się ono w budynku Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim – o dokładne miejsce realizacji zajęć prosimy dowiadywać się siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej lub sprawdzić pocztę elektroniczną, gdyż do osób zakwalifikowanych do udziału w szkoleniu przesłany został e-meil potwierdzający.


Spotkanie z Policją

Wzorem ubiegłego roku w dniu 19.09.2018 r. w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim odbyło się spotkanie edukacyjne dla osób doświadczających lub zagrożonych przemocą w rodzinie dotyczące prawnych aspektów reakcji na przemoc przeprowadzone przez funkcjonariusza Posterunku Policji w Łaszczowie mł. asp. Rafała Iskierka. W trakcie spotkania poruszone zostały zagadnienia dotyczące m.in. procedury „Niebieskie Karty”, zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, procedury w trybie art. 307 k.p.k., terminów procesów w postępowaniach przygotowawczych, właściwości miejscowej w postępowaniach, postępowaniach i czynnościach wykonywanych przez Policję w sprawach dotyczących osób nieletnich. Funkcjonariusz Policji w przyjazny i rzeczowy sposób udzielał także odpowiedzi na pytania nurtujące uczestników spotkania.

Dziękujemy uczestnikom spotkania za aktywność i zaangażowanie, zaś Panu Rafałowi Iskierka za ponownie poświęcony czas, podzielenie się wiedzą i udzielenie rzetelnych informacji, a także za postawę otwartości i zrozumienia dla poruszanych problemów!


Zajęcia edukacyjne z Policją

Gorąco zapraszamy na spotkanie dotyczące prawnych aspektów reakcji na przemoc w rodzinie, które odbędzie się w dniu 19 września 2018 r. (środa) w godz. 12-14 w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim.

Zajęcia te o charakterze edukacyjnym adresowane są do kobiet doświadczających (obecnie lub w przeszłości) przemocy w rodzinie bądź zagrożonych nią, a także osób zainteresowanych tą tematyką. Podczas spotkania prowadzonego przez funkcjonariusza Policji omówione zostaną problemy związane z procedurą Niebieskiej Karty, złożeniem zawiadomienia o przestępstwie, przebiegiem postępowań sprawdzających i przygotowawczych w związku z problemem przemocy w rodzinie, uprawnieniach przysługujących pokrzywdzonym oraz terminach ustawowych w toku prowadzenia postępowań przygotowawczych. W ubiegłym roku tematyka ta spotkała się z dużym zainteresowaniem Pań a Pan Rafał Iskierka – funkcjonariusz posterunku Policji z Łaszczowa – w przystępny i życzliwy sposób wyjaśnił wiele kwestii prawnych związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Mając na uwadze potrzebę posiadania przez osoby zagrożone przemocą rzetelnej wiedzy w zakresie przeciwdziałania temu zjawisku, zapraszamy na kolejne tego typu spotkanie.


Praca w Ośrodku Interwencji Kryzysowej

11.09.2018

Ośrodek Interwencji Kryzysowej zatrudni psychologa – posiadającego doświadczenie w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i pomocy osobie w kryzysie lub nieposiadającego doświadczenia zawodowego, ale za to gotowego na podnoszenie swoich kwalifikacji podczas specjalistycznych szkoleń. Wymiar czasu pracy do uzgodnienia. Tu link do ogłoszenia: http://oik.powiat-tomaszowski.com.pl/uploads/2018/09/Praca-dla-psychologa-w-OIK_wrzesień-2018.doc

Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu bezpośredniego lub meilowego.


Jak reagować na przemoc? – zajęcia dla kobiet

W dniu 5 września 2018 r. o godz. 12.00 w Ośrodku Interwencji Kryzysowej będą miały miejsce zajęcia edukacyjne skierowane do osób dotkniętych lub zagrożonych przemocą w rodzinie w zakresie podstaw prawnych i zagadnień psychologicznych dotyczących reakcji na przemoc w rodzinie. Spotkanie zaplanowane jest na 2 godziny – jednak istnieje możliwość indywidualnych konsultacji po ich zakończeniu. Dwa bloki tematyczne – psychologiczny i prawny – poprowadzą: psycholog Anna Rechulicz i prawnik Marcin Dubas. Celem spotkania jest poszerzenie świadomości kobiet oraz ogółu społeczeństwa w zakresie natury tego zjawiska, jak też psychologicznego i prawnego radzenia sobie z przemocą w rodzinie.

Serdecznie zapraszamy do siedziby Ośrodka: ul. Żwirki i Wigury 2 w Tomaszowie Lub. (budynek Starostwa Powiatowego, boczne wejście od strony parku).


Rekrutacja do programu korekcyjno – edukacyjnego – edycja 2018

Jeśli:

 • czujesz, że czasem tracisz kontrolę nad swoimi emocjami i zachowaniem,
 • wybuchasz gniewem, jesteś zazdrosny, kontrolujesz a może nawet używasz siły fizycznej wobec kogoś z Twoich bliskich,
 • zauważasz, że bliscy boją się Ciebie i Twoich reakcji,
 • sam masz czasem poczucie, że krzywdzisz członków swojej rodziny
 • lub usłyszałeś od kogoś bliskiego, że Twoje zachowanie go boli i poniża

i chcesz:

 • po męsku wziąć odpowiedzialność za problem, który widzisz,
 • zrozumieć swoje emocje i motywy postępowania,
 • zmienić swoje zachowanie,
 • uczynić swoich bliskich szczęśliwymi i dać im poczucie bezpieczeństwa

sięgnij po pomoc! Naucz się nowego postępowania i daj sobie i swoim bliskim szansę na lepsze, spokojniejsze życie!

Ośrodek Interwencji Kryzysowej przystępuje do realizacji kolejnego cyklu zajęć w ramach programu korekcyjno – edukacyjnego dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Program obejmuje 60 godzin spotkań grupowych realizowanych w cyklu cotygodniowym od września do grudnia 2018 r. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Osobom, które zgłaszają się dobrowolnie, gwarantujemy anonimowość.  Prosimy o zgłaszanie się telefoniczne lub osobiste w siedzibie Ośrodka. Wszelkich informacji o programie udziela jego koordynator – Marcin Dubas. Serdecznie zapraszamy!


Rusza grupa wsparcia

Od 8 sierpnia 2018 r. rozpoczynamy realizację grupy wsparcia dla osób doświadczających przemocy i osób zagrożonych przemocą w rodzinie.  Zapisy prowadzone są w Ośrodku interwencji Kryzysowej (ul. Żwirki i Wigury 2) od poniedziałku do piątku w godz. 8-20. Wszelkie pytania czy chęć zgłoszenia swojego udziału, prosimy kierować do psychologa prowadzącego grupę, P. Joanny Lipian – Świrskiej.

Grupa wsparcia to grupa wzajemnej pomocy – spotykają się tutaj osoby znajdujące się w podobnej sytuacji, mające podobne doświadczenia, przeżywające podobne emocje. Jedni dopiero zaczynają nazywać przemocą to, co ich spotyka, inni są w trakcie procesu radzenia sobie, a jeszcze inni już wyzwolili się z roli ofiary przemocy w rodzinie. Uczestnicy grupy wsparcia dzielą się swoimi przeżyciami i uczuciami, mówią o swoich przekonaniach, wątpliwościach – bez obawy przed krytyczną oceną lub radami. Jeśli nie są jeszcze gotowi mówić o sobie, po prostu są – słuchają innych, czerpiąc z ich doświadczeń. Grupa stanowi zatem doskonałą okazję przyjrzenia się swoim doświadczeniom z perspektywy, nabrania do nich dystansu i znalezienia drogi wyjścia – nawet, jeśli aktualnie wydaje się, że tego wyjścia nie widać. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami planowanego działania: grupa wsparcia 2018


List do Taty


Ojcostwo – czym jest? I czym może być?…

Doceniając rolę ojców w wychowaniu dzieci, zapraszamy Państwa do lektury rozważań na temat ojcostwa z perspektywy ojca – psychologa: tu link oraz w zakładce „Czytelnia„.

Ojcostwo to zarówno dar, jak o wyzwanie. Dlatego rozmów na ten temat nigdy dość…


Tato, bądź obecny w życiu swojego dziecka!

Wielu ojców, chcąc zapewnić godziwe życie swojej rodzinie (i słusznie!) jest zabieganych i zapracowanych (co, niestety, często rzutuje na ilość i jakość relacji właśnie z tymi, dla których tak bardzo się starają!). W tym zabieganiu jednak warto usłyszeć, czego od swojego taty potrzebuje każde dziecko. Dlatego z okazji Dnia Ojca zapraszamy do lektury artykułu o ojcostwie: tu link oraz w zakładce „czytelnia„.

Jednocześnie życzymy wszystkim Panom, by tacierzyństwo było dla Nich okazją do samorozwoju i dumy. To naprawdę wielka rzecz: bycie Tatą, a tym bardziej Tatą obecnym w życiu swojego dziecka!


Zrealizowano kolejne szkolenie

W dniu 20 czerwca 2018r. w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Lubelskim zrealizowane zostało kolejne szkolenie dla pracowników ośrodków pomocy społecznej i przedstawicieli innych jednostek pracujących w grupach roboczych. Szkolenie pt. „Motywowanie do zmiany – praca z osobą stosującą przemoc w rodzinie” było kolejnym w cyklu szkoleń zaplanowanych na 2018 rok przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej a prowadzonych przez jego kierownika, P. Annę Rechulicz. W czasie 5 godzin zajęć omówiony został transteoretyczny model zmiany oraz strategie pomocy adekwatne dla każdego z etapów zmiany, jak też wprowadzone zostały elementy dialogu motywującego i jego zastosowanie w pracy grup roboczych.

Na kolejne, ostatnie już szkolenie – tym razem oscylujące wokół tematyki motywowania do zmiany osoby doznającej przemocy w rodzinie – zapraszamy jesienią 2018 r. Tymczasem dziękujemy za dotychczasowe duże zainteresowanie prowadzonymi przez Ośrodek szkoleniami i życzymy miłego, wakacyjnego odpoczynku!


Profilaktyka ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży

W przededniu wakacji, gdy nasze dzieci mają dużo wolnego czasu – często pozostając poza zasięgiem rodzicielskiego wzroku – zapraszamy do zapoznania się z artykułem dot. profilaktyki ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży: link. (Tekst dostępny jest także w zakładce „czytelnia„, gdzie znajdą Państwo szereg innych ciekawych artykułów przygotowywanych przez pracowników bądź współpracowników Ośrodka Interwencji Kryzysowej).

Jednocześnie życzymy, by czas ten sprzyjał faktycznie regeneracji sił i wzmacnianiu ciekawości poznawczej dzieci – w zdrowych i bezpiecznych granicach.


Uwaga! Termin szkolenia!

Informujemy, iż wyznaczony został termin szkolenia „Motywowanie do zmiany – praca z osobą stosującą przemoc w rodzinie” na 20 czerwca 2018 r. w godzinach 11-15. Odbędzie się ono w budynku Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim – o dokładne miejsce realizacji zajęć prosimy dowiadywać się siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej lub sprawdzić pocztę elektroniczną, gdyż do osób zakwalifikowanych do udziału w szkoleniu przesłany został e-meil potwierdzający.

Przypominamy, iż celem zajęć jest nabycie umiejętności prowadzenia rozmowy motywującej klienta do zmiany, umiejętności identyfikowania, jaką gotowość do zmiany przejawia klient oraz jakie ma w związku z tym potrzeby i cele do zrealizowania w procesie zmiany. Szkolenie koncentruje się na specyfice pracy grupy roboczej z osobą stosującą przemoc w rodzinie.


Szkolenie Zespołu Interdyscyplinarnego w Lubyczy Królewskiej

W dniu  11 czerwca 2018 roku członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w gminie Lubycza Królewska uczestniczyli w czterogodzinnym szkoleniu pt. „Zatrzymać przemoc w rodzinie – cele i procedury pracy zespołu interdyscyplinarnego/grupy roboczej, podstawowe zagadnienia dotyczące prowadzenia rozmowy z osobą doznającą i osobą stosującą przemoc w rodzinie”. Podczas zajęć uczestnicy zespołu mieli możliwość ugruntować swoją wiedzę i umiejętności w zakresie przebiegu i procedur pracy,  prowadzenia rozmowy z osobą doznającą przemocy – zwłaszcza w zakresie udzielania wsparcia psychicznego, monitorowania bezpieczeństwa osoby oraz układania planu pracy, jak też w zakresie radzenia sobie z oporem i ambiwalencją wobec zmian u osoby stosującej przemoc, wydobywania języka zmiany, wzbudzania motywacji wewnętrznej i wzmacniania klienta w procesie zmiany. Na zaproszenie przewodniczącej zespołu, Pani Moniki Kudyby, szkolenie poprowadziła kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim, Anna Rechulicz.


Sztuka wychowania dziecka

Rodzicielstwo może być jedną z najważniejszych i najpiękniejszych ról życiowych, jednak codzienność rodziców w kwestii wychowywania dziecka nigdy nie jest łatwa i bezproblemowa. W Dniu Dziecka zapraszamy do lektury artykułu o mądrym wychowaniu: link


Być matką

W związku ze zbliżającym się świętem każdej mamy, zapraszamy do lektury artykułu (link) przygotowanego z tej okazji. Pragniemy docenić rolę matek – tych faktycznych i tych duchowych – w rozwoju każdego dziecka. Zachęcamy do spojrzenia na macierzyństwo, jako ważne i cenne doświadczenie. Z chwilą, gdy kobieta zostaje matką, nic już nie jest takie samo. Życzymy wszystkim mamom, by od tej chwili wszystko było też lepsze, barwniejsze i radośniejsze!

Znalezione obrazy dla zapytania kwiaty


Szkolenie ZI w Tarnawatce

Dnia 27 kwietnia 2018 r. członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w gminie Tarnawatka uczestniczyli w szkoleniu pt. „Motywowanie do zmiany – prowadzenie rozmowy motywującej z osobą stosującą przemoc w rodzinie”. Szkolenie – na zaproszenie przewodniczącej Zespołu, P. Józefy Jasińskiej  – prowadziła kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej, P. Anna Rechulicz. Jego celem było wzmocnienie umiejętności komunikacyjnych profesjonalistów pracujących z osobami stosującymi przemoc w rodzinie, rozpoznawanie  etapu, na jakim znajduje się klient w procesie zmiany niepożądanych zachowań i dostosowywanie do tegoż etapu strategii pomocy, jak też nabycie umiejętności w zakresie radzenia sobie z oporem i ambiwalencją wobec zmian u osoby stosującej przemoc, wzbudzania motywacji wewnętrznej i wzmacniania klienta w procesie zmiany.


Nabór trenerów do programu korekcyjno – edukacyjnego

Uwaga! Poszukujemy trenerów do prowadzenia oddziaływań w ramach programu korekcyjno – edukacyjnego dla osób stosujących przemoc w rodzinie

Miejsce pracy: Tomaszów Lubelski, woj. lubelskie

Opis stanowiska:

Prowadzenie 60 godzin warsztatów grupowych dla osób stosujących przemoc w rodzinie.

W ramach dodatkowej umowy prowadzenie spotkań indywidualnych z osobami stosującymi przemoc.

Wymagania:

 • ukończone studia II stopnia na jednym z kierunków: psychologia, pedagogika, pedagogika specjalna, nauki o rodzinie, politologia, politologia i nauki społeczne w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, resocjalizacji lub pracy socjalnej, albo na innym kierunku uzupełnionym studiami podyplomowymi w zakresie psychologii, pedagogiki, resocjalizacji;
 • odbycie szkoleń w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w wymiarze co najmniej 100 godzin, w tym w wymiarze 50 godzin w zakresie pracy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie potwierdzone stosownymi dokumentami;
 • udokumentowany co najmniej 3-letni staż pracy w instytucjach realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Ważne!

Udzielając odpowiedzi na niniejszą ofertę należy dołączyć:

 • CV;
 • komplet dokumentów potwierdzających wymagane wykształcenie;
 • dokumenty potwierdzające odpowiedni staż i charakter pracy;
 • inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje i przebyte szkolenia.

Oferujemy:

 • narzędzia niezbędne do pracy;
 • wsparcie merytoryczne;
 • umowę cywilno-prawną.

Pozostałe informacje:

Kontakt: Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim, mail: oik.tomaszow@interia.pl, nr tel. 84 663 42 98.

CV wraz z klauzulą „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.1997 o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 922)” prosimy przesyłać drogą internetową pod adres oik.tomaszow@interia.pl

Nabór trwa do dnia 1 czerwca 2018 r.

Informacja o wynikach naboru zostanie przesłana bezpośrednio do osób, które zgłosiły swoje kandydatury.


Zrealizowane szkolenie „Psychologiczne mechanizmy przemocy w rodzinie”

W dniu 19 kwietnia 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Lubelskim zrealizowane zostało 4-godzinne szkolenie „Psychologiczne mechanizmy przemocy w rodzinie”, podczas którego uczestnicy mieli możliwość przyjrzenia się czynnikom ryzyka zwiększającym prawdopodobieństwo rozwinięcia się przemocy w związku oraz  identyfikowania mechanizmów przemocy w rodzinie, które utrudniają osobie jej doświadczającej szukanie pomocy na zewnątrz. Ideą przewodnią szkolenia było wzmocnienie postaw opartych na akceptacji, szacunku i zrozumieniu dla stanu emocjonalnego osób doświadczających przemocy w rodzinie.

Szkolenie skierowane do osób profesjonalnie pomagających rodzinom dotkniętym przemocą na terenie powiatu tomaszowskiego poprowadziła kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lub., P. Anna Rechulicz.


Szkolenie „Psychologiczne mechanizmy przemocy w rodzinie”

Informujemy, iż znany jest już termin szkolenia „Psychologiczne mechanizmy przemocy w rodzinie”. Osoby, które dokonały dotychczas zgłoszeń, zapraszamy w dniu 19 kwietnia 2018 r. w godz. 10 – 13 do sali B Starostwa Powiatowego. Podczas spotkania poruszone zostaną zagadnienia dotyczące mechanizmu powstawania i trwania przemocy w rodzinie. Szkolenie prowadzi P. Anna Rechulicz, kierownik OIK w Tomaszowie Lub.


Lepiej poradzą sobie ze stresem

W terminach 23 marca i 6 kwietnia 2018 r. zrealizowane zostały szkolenia prowadzone metodą warsztatową nt. „Radzenie sobie ze stresem i wypaleniem sił”. Dwie grupy pracowników jednostek pomocy społecznej miały okazję  wzmocnienia swoich umiejętności w zakresie radzenia sobie ze stresem i przeciwdziałania wypaleniu sił. Uczestnicy mieli możliwość ćwiczenia technik szybkiej relaksacji (One – Moment Meditation), przyjrzenia się własnym strategiom radzenia sobie ze stresem oraz poszerzenia spektrum dostępnych technik obniżających napięcie i stres w oparciu o zintegrowany model radzenia sobie ze stresem. Poniżej zdjęcia z obydwu szkoleń:

Doceniamy Państwa duże zainteresowanie proponowanymi przez nasz Ośrodek szkoleniami i aktywność podczas zajęć. Liczymy, że w ten sposób dołożymy swoją cegiełkę do Państwa warsztatu pracy i profesjonalizacji usług społecznych w powiecie tomaszowskim.


Szkolenie „Radzenie sobie ze stresem…”

W dniu 6 kwietnia 2018 r. odbędzie się kolejne szkolenie dla pracowników jednostek pomocy społecznej z terenu powiatu tomaszowskiego z zakresu radzenia sobie ze stresem i przeciwdziałania wypaleniu sił. Z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń a jednocześnie warsztatowy charakter zajęć, szkolenie realizowane jest w dwóch odsłonach. Pierwsza miała miejsce przed świętami, tj. 23 marca 2018 r. Obecnie zapraszamy kolejne osoby – informacja, kto został zakwalifikowany, przesłana została do Państwa drogą meilową. Prosimy o dowiadywanie się o miejsce szkolenia w siedzibie Ośrodka. Do zobaczenia już w najbliższy piątek o godzinie 10.00!


Szkolenia w 2018 roku

Wzorem lat ubiegłych Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim zaprasza osoby pracujące w obszarze przeciwdziałania przemocy i pomocy rodzinie w sytuacji trudnej na bezpłatne szkolenia o tematyce:

Radzenie sobie ze stresem i wypaleniem sił – warsztat wzmacniający umiejętności radzenia sobie ze stresem szczególnie obecnym w pracy pomocowej: identyfikacja własnego stylu radzenia sobie oraz czynników chroniących „pomagacza”. Z uwagi na duże natężenie stresorów w pracy pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, znaczne przeciążenie emocjonalne oraz narażenie na wypalenie sił udział w tego typu warsztatach jest wskazany co pewien czas. Termin realizacji: 23 marca 2018 r.

Psychologiczne mechanizmy przemocy w rodzinie – szkolenie dotyczące zagadnienia, które często nurtuje pracowników pomagających rodzinie dotkniętej przemocą, a nawet same osoby krzywdzone: jak to się stało, że zaczęło dochodzić do przemocy w danej rodzinie oraz jak to się dzieje, że osoba doznająca jej, nie może odejść od sprawcy? Termin realizacji: druga połowa kwietnia 2018 r.

Motywowanie do zmiany – praca z osobą stosującą przemoc w rodzinie – celem zajęć jest nabycie umiejętności prowadzenia rozmowy motywującej klienta do zmiany i umiejętności identyfikowania, jaką gotowość do zmiany przejawia klient oraz jakie ma w związku z tym potrzeby i cele do zrealizowania w procesie zmiany. Szkolenie koncentruje się na specyfice pracy grupy roboczej z osobą stosującą przemoc w rodzinie. Termin realizacji: pierwsza połowa czerwca 2018r.

Motywowanie do zmiany – praca z osobą doznającą przemocy w rodzinie – celem zajęć jest wzmocnienie kompetencji komunikacyjnych osób pracujących z rodziną dotkniętą przemocą, umiejętności radzenia sobie z oporem oraz identyfikowania i podtrzymywania gotowości klienta do zmiany. Prowadzenie umiejętnej rozmowy ma za zadanie ustrzec osobę korzystającą z pomocy przed wtórną wiktymizacją i obwinianiem za zaistniałą przemoc.  Termin realizacji: wrzesień 2018 r.

Prowadzenie: Anna Rechulicz, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej, psycholog, interwent kryzysowy, mediator sądowy, trener warsztatów psychologicznych, absolwentka „Studium metod pracy z dzieckiem wykorzystywanym seksualnie”, studiów podyplomowych „Interwencja kryzysowa w pracy socjalnej”, szkolenia w zakresie pracy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie według programu RODZINA, kursu I stopień Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach i wielu innych szkoleń o tematyce przeciwdziałania przemocy i interwencji kryzysowej.

Na zakończenie szkoleń uczestnicy otrzymają zaświadczenie z wyszczególnieniem tematyki i liczby godzin. Na wszystkie szkolenia konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie. Wypełniony formularz zgłoszeniowy (znajdujący się pod tym wpisem) można przekazać do Ośrodka osobiście, listownie lub e-mailem (oik.tomaszow@interia.pl). Udział poszczególnych osób zostanie potwierdzony przez pracownika Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Dokładne terminy szkoleń zostaną ogłoszone na stronie internetowej OIK oraz przekazane drogą elektroniczną ośrodkom pomocy społecznej z terenu powiatu tomaszowskiego.

formularz zgłoszeniowy 2018


Praca dla psychologa

26.02.2018

Ośrodek Interwencji Kryzysowej poszukuje do współpracy psychologów posiadających doświadczenie w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i pomocy osobie w kryzysie lub nieposiadających doświadczenia zawodowego, którzy gotowi są na podnoszenie swoich kwalifikacji podczas specjalistycznych szkoleń. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu bezpośredniego lub meilowego.


Pomoc dla osób w kryzysie psychicznym

Informujemy o nowo otwartym, działającym od grudnia 2017 roku, Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, działającym w ramach Narodowego Programu Zdrowia

W ramach Centrum psychologowie Fundacji Itaka udzielają wsparcia w kryzysie i kierują do odpowiednich placówek mogących udzielić dalszej pomocy. W Centrum istnieje także możliwość konsultacji telefonicznej pod numerem 800 70 2222 lub mailowej z psychiatrą, pracownikiem socjalnym i prawnikiem. Linia telefoniczna jest bezpłatna. Zapraszamy do zapoznania się z tą dodatkową ofertą pomocy dla osób w stanie kryzysu psychicznego pod linkiem: ulotka Centrum Wsparcia


Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Informujemy, że wzorem lat ubiegłych, w ramach akcji „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” w Prokuraturze Rejonowej w Tomaszowie Lubelskim w dniach 19-25 lutego 2018 r. będą dyżurowali tomaszowscy prokuratorzy (szczegóły pod tym linkiem). Pracownicy tutejszego Ośrodka także zostali zaproszeni do współpracy.  W dniach od 21 do 23 lutego 2018 roku w godzinach od 12.00 do 14.00 dyżury będą pełnili pracownicy OIK: psycholog, Pani Joanna Lipian – Świrska; starszy pracownik socjalny, Pani Ludmiła Kudyba; starszy referent ds. obsługi prawnej, Pan Marcin Dubas.

Tegoroczna akcja ma charakter edukacyjny a jednym z podstawowych jej celów jest informowanie społeczeństwa o przysługujących ofiarom przestępstw uprawnieniach. Zapraszamy do skorzystania z indywidualnych konsultacji z naszymi specjalistami w budynku Prokuratury Rejonowej, ul. Żwirki i Wigury 2.


Boże Narodzenie 2017


Stres w pracy zawodowej_szkolenie

W dniu 15 grudnia pracownicy jednostek pomocy społecznej szkolili się w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w tematyce: „Radzenie sobie ze stresem i wypaleniem sił„. Podczas 5-godzinnego spotkania mieli możliwość poćwiczenia technik szybkiej relaksacji, przyjrzenia się własnym strategiom radzenia sobie ze stresem oraz poszerzenia spektrum dostępnych technik obniżających napięcie i stres w oparciu o zintegrowany model radzenia sobie ze stresem. Poruszono także tematykę wypalenia sił i wypalenia zawodowego oraz sposoby zapobiegania mu. Szkolenie przeprowadziła psycholog, Anna Rechulicz.

Było to już ostatnie szkolenie w 2017 roku skierowane do pracowników jednostek pomocy społecznej.

Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem w bezpłatnych szkoleniach prowadzonych w OIK w przyszłym roku, zapraszamy do składania propozycji dotyczących tematyki, z jakiej chcieliby się Państwo szkolić.


Uwaga! Termin szkolenia!

W dniu 15 grudnia 2017 r. odbędzie się ostatnie w tym roku szkolenie „Radzenie sobie ze stresem i wypaleniem sił” przeznaczone dla pracowników pomocy społecznej z terenu powiatu tomaszowskiego. Rozpoczęcie szkolenia: godz. 10, zakończenie: godz. 14. Prowadzenie: Anna Rechulicz – kierownik OIK. O miejsce realizacji proszę pytać w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Celem szkolenia jest pogłębienie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych i przeciwdziałania wypaleniu sił, na jakie szczególnie narażone są osoby wykonujące zawody oparte na pomaganiu ludziom.

W związku z dużym stresem, jaki towarzyszy pracownikom pomocy społecznej oraz ogromem obowiązków i oczekiwań, jakie są przed nimi stawiane, wydaje się, że udział w zajęciach, które mają wesprzeć ich zasoby wewnętrzne, jest wręcz konieczny. Dlatego też serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu osoby, które dotychczas zgłosiły taką wolę.


#16days

„Od pokoju w domu do pokoju na świecie: zadbajmy o bezpieczną edukację dla wszystkich!”

W 2017 roku odbywa się 26. edycja Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć koordynowana przez Center for Women’s Leadership (CWGL). Kampania rozpoczyna się 25 listopada Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet a kończy 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, aby symbolicznie zaznaczyć związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka, jednocześnie podkreślając, iż przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka. Wspólnym celem osób i organizacji z całego świata zaangażowanych w Kampanię 16 Dni Akcji jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy wobec kobiet poprzez: rozwój świadomości, wzmocnienie lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet, budowanie powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet, zastosowanie metod, które pozwolą na rozwijanie i odkrywanie nowych i skutecznych strategii, wzmacnianie solidarności kobiet na całym świecie, tworzenie narzędzi nacisku na rządy, które mają za zadanie zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim.

Kampania 16 Dni jest otwarta na wszystkie osoby, które pragną wyeliminować wszelkie formy przemocy wobec kobiet. Stwórz lub dołącz do społeczności, zespołu lub międzynarodowej organizacji! Używaj hashtagu #16days w mediach społecznościowych!

Paulina Pastuła
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
w Tomaszowie Lub.

Spotkanie dla służb w związku z zakończeniem PKE

W związku z tym, że tegoroczna edycja „Programu oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie” dobiega końca, zapraszamy na spotkanie ze służbami, które podjęły współpracę z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej przy jego realizacji. Zostało ono zaplanowane na dzień 6 grudnia 2017 r. (środa) o godzinie 8.15 w sali 49 Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lub., ul. Lwowska 68.

W trakcie spotkania zostanie omówiony przebieg tegorocznej edycji programu oraz wyniki ankiety ewaluacyjnej przeprowadzonej w trakcie trwania programu.

Do uczestnictwa zaproszeni są członkowie zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie kierujących do udziału osoby podejrzane o stosowanie przemocy oraz kuratorzy, których dozorowani uczestniczyli w programie.


Zajęcia edukacyjne z Policją

W dniu 9 listopada 2017 r. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej gościł funkcjonariusz Policji z Łaszczowa, mł. asp. Rafał Iskierka, który poprowadził spotkanie dotyczące prawnych aspektów reakcji na przemoc w rodzinie. W zajęciach tych o charakterze edukacyjnym wzięły udział klientki Ośrodka Interwencji Kryzysowej doświadczające przemocy w rodzinie bądź zagrożone nią oraz uczestniczki grupy wsparcia dla osób dotkniętych przemocą. Podczas spotkania omówiono problemy związane z procedurą Niebieskiej Karty, złożeniem zawiadomienia o przestępstwie, przebiegu postępowań sprawdzających i przygotowawczych związanych z problemem przemocy w rodzinie, uprawnieniach przysługujących pokrzywdzonym oraz terminach ustawowych w toku prowadzenia postępowań przygotowawczych. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem Pań i wyjaśniły wiele kwestii prawnych związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.

Serdecznie dziękujemy za tę współpracę Posterunkowi Policji w Łaszczowie, a Panu Rafałowi Iskierka za zaangażowanie i duże zrozumienie dla problemów, z jakimi zderzają się osoby doświadczające przemocy w rodzinie w toku działań formalno – prawnych. Mając na uwadze pozytywne informacje zwrotne od naszych Klientek, liczymy na dalszą tak owocną współpracę z Policją!


Spotkanie dla służb – informacja

Informujemy, iż w dniu 25 października 2017 r. o godz. 8.30 w sali 49 Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lub. odbędzie się spotkanie dla kuratorów i przedstawicieli zespołów interdyscyplinarnych, którzy kierowali osoby stosujące przemoc w rodzinie do udziału w programie korekcyjno – edukacyjnym realizowanym przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Spotkanie poprowadzą trenerzy i koordynator programu. Jest ono organizowane na „półmetku” programu. Jego celem jest udzielenie informacji o postępach w realizacji założeń programowych i bieżący monitoring jego efektywności. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorem programu, Panem Marcinem Dubasem.


Zrealizowano kolejne szkolenie dla pracowników pomocy społecznej

W dniu 23 października 2017 r. odbyło się przedostanie z cyklu szkoleń zaplanowanych na 2017 rok o tematyce „Motywowanie do zmiany – prowadzenie rozmowy motywującej z osobą stosującą przemoc w rodzinie”. Uczestniczyło w nim 22 pracowników pomocy społecznej z terenu powiatu tomaszowskiego. Tematyka szkolenia oparta została na założeniach transteoretycznego modelu zmiany i dialogu motywującego z uwzględnieniem specyfiki pracy grupy roboczej z osobą stosującą przemoc w rodzinie. Uczestnicy mieli możliwość podnoszenia swoich kompetencji komunikacyjnych i identyfikowania, jaką gotowość do zmiany przejawia klient oraz jakie ma w związku z tym potrzeby i cele do zrealizowania w procesie zmiany. Szkolenie poprowadziła kierownik OIK, Anna Rechulicz.

Osoby zainteresowane otrzymaniem prezentacji ze szkolenia proszone są o przesłanie takiej informacji na adres: oik.tomaszow@interia.pl lub bezpośrednio do prowadzącej (o ile jeszcze tego nie uczyniły).

W miesiącu listopadzie planowane jest ostatnie szkolenie w bieżącym roku w zakresie przeciwdziałania wypaleniu sił i radzenia sobie ze stresem.

Informujemy jednocześnie, że możliwe jest jeszcze zgłoszenie zapotrzebowania na określoną tematykę szkolenia na rok 2018 bądź zgłoszenia zapotrzebowania na szkolenie dla zespołu interdyscyplinarnego w swojej gminie. Zapraszamy do kontaktu!


Uwaga! Termin szkolenia!

Informujemy, iż w dniu 23 października 2017 r. w godz. 10 – 14 w sali nr 49 Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim odbędzie się szkolenie „Motywowanie do zmiany – prowadzenie rozmowy motywującej z osobą stosującą przemoc w rodzinie”.

Celem zajęć jest nabycie umiejętności prowadzenia rozmowy motywującej klienta do zmiany, radzenia sobie z oporem oraz identyfikowania i podtrzymywania gotowości klienta do zmiany – ze szczególnym uwzględnieniem osoby stosującej przemoc w rodzinie.

Szkolenie poprowadzi  kierownik Ośrodka, P.  Anna Rechulicz. Jest ono skierowane do pracowników jednostek pomocy społecznej i członków zespołów interdyscyplinarnych z terenu powiatu tomaszowskiego. Lista osób jest już zamknięta. Ew. istnieje możliwość zgłoszenia się na szkolenie o tej tematyce realizowane w 2018 r. W razie pytań prosimy o kontakt z pracownikiem socjalnym OIK, P. Ludmiłą Kudybą.


Szkolenie pracowników pomocy społecznej

W dniu 21 września 2017 r. dwudziestu dwóch pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej z terenu powiatu tomaszowskiego uczestniczyło w szkoleniu „Rozpoznawanie zjawiska krzywdzenia dziecka” prowadzonym przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim. 4-godzinne spotkanie obejmowało takie zagadnienia, jak formy przemocy, objawy specyficzne i niespecyficzne przemocy wobec dziecka, symptomy obecne w myślach, uczuciach i zachowaniach dziecka, czynniki ryzyka krzywdzenia wynikające ze struktury i funkcjonowania rodziny, tkwiące w osobie rodzica oraz w osobie samego dziecka, a także problematykę tzw. „rodzica niekrzywdzącego”. Celem jego było zwiększenie wiedzy i umiejętności w zakresie identyfikowania zjawiska krzywdzenia dziecka oraz zwiększenie uważności pracowników pomocy społecznej na symptomatyczne sygnały mogące świadczyć o przemocy wobec dzieci.

Było to już trzecie z cyklu szkoleń zaplanowanych na bieżący rok. Jesienią zrealizowane zostaną jeszcze warsztaty z zakresu motywowania osób stosujących przemoc do zmiany oraz radzenia sobie ze stresem i wypaleniem sił.


Szkolenia dla kadry pomocy społecznej

Informujemy, że ustalone zostały terminy bezpłatnych szkoleń realizowanych przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lub.:

 • „Praca z trudnym klientem” – 7 września 2017 r., godz. 10-14
 • „Rozpoznawanie zjawiska krzywdzenia dziecka” – 21 września 2017 r., godz. 10-13

Osoby chętne do udziału w szkoleniach,  które jeszcze nie dokonały zgłoszenia, proszone są o uczynienie tego jak najszybciej, gdyż dla uczestników przygotowywane są zaświadczenia i materiały szkoleniowe.

Szkolenia skierowane są do pracowników ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu tomaszowskiego. Prowadzone są przez kierownika OIK – P. Annę Rechulicz. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z pracownikiem socjalnym OIK, P. Ludmiłą Kudybą.


Rekrutacja do programu korekcyjno – edukacyjnego

Jeśli:

 • czujesz, że czasem tracisz kontrolę nad swoimi emocjami i zachowaniem,
 • wybuchasz gniewem, jesteś zazdrosny, kontrolujesz a może nawet używasz siły fizycznej wobec kogoś z Twoich bliskich,
 • zauważasz, że bliscy boją się Ciebie i Twoich reakcji,
 • sam masz czasem poczucie, że krzywdzisz członków swojej rodziny
 • lub usłyszałeś od kogoś bliskiego, że Twoje zachowanie go boli i poniża

i chcesz:

 • po męsku wziąć odpowiedzialność za problem, który widzisz,
 • zrozumieć swoje emocje i motywy postępowania,
 • zmienić swoje zachowanie,
 • uczynić swoich bliskich szczęśliwymi i dać im poczucie bezpieczeństwa

sięgnij po pomoc! Naucz się nowego postępowania i daj sobie i swoim bliskim szansę na lepsze, spokojniejsze życie!

Ośrodek Interwencji Kryzysowej przystępuje do realizacji kolejnego cyklu zajęć w ramach programu korekcyjno – edukacyjnego dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Program obejmuje 60 godzin spotkań grupowych realizowanych w cyklu cotygodniowym od września do grudnia 2017 r. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Osobom, które zgłaszają się dobrowolnie, gwarantujemy anonimowość. Zapisy prowadzone są do dnia 30 sierpnia 2017 roku. Prosimy o zgłaszanie się telefoniczne lub osobiste w siedzibie Ośrodka. Wszelkich informacji o programie udziela jego koordynator – Marcin Dubas. Serdecznie zapraszamy!


Grupa wsparcia dla kobiet doznających przemocy

Od miesiąca sierpnia 2017 roku w tutejszym Ośrodku (w budynku Starostwa Powiatowego I piętro, boczne wejście od strony parku) rozpocznie swoje działanie grupa wsparcia dla kobiet, które doświadczyły lub aktualnie doświadczają przemocy ze strony najbliższej osoby. Szczegóły tu:

grupa wsparcia 2017

Zapraszamy serdecznie!


Oferta szkoleń w OIK

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim zaprasza osoby pracujące w obszarze przeciwdziałania przemocy i pomocy rodzinie w sytuacji trudnej z terenu powiatu tomaszowskiego na bezpłatne szkolenia o tematyce:

„Podstawowe zasady interwencji kryzysowej” – nawiązanie kontaktu interwencyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem interwencji kryzysowej wobec osoby doświadczającej przemocy w rodzinie: nawiązanie kontaktu z osobą w kryzysie, określenie jej potrzeb, zasobów i trudności, poziomu zagrożenia bezpieczeństwa oraz motywacji do zmiany, opracowanie planu dalszych działań. Termin realizacji warsztatu: 21.06.2017 r., godz. 10-14

 „Rozpoznawanie zjawiska krzywdzenia dziecka” – czynniki ryzyka i symptomy wskazujące na krzywdzenie dziecka, prowadzenie wstępnego wywiadu diagnozującego to zjawisko. Celem szkolenia jest zwiększenie uważności pracowników socjalnych i asystentów rodzin na te objawy, które mogą świadczyć o przemocy wobec dziecka. W ramach tego warsztatu możliwa jest konsultacja z prawnikiem Ośrodka Interwencji Kryzysowej w zakresie interwencji prawnych w sytuacji podejrzenia krzywdzenia dziecka. Termin realizacji szkolenia: wrzesień 2017 r., godz. 10-13

„Praca z trudnym klientem” – kontakt z potencjalnie trudnym klientem: m.in. zaburzonym, agresywnym, biernym, oporującym oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa w pracy z osobami potencjalnie niebezpiecznymi. Termin realizacji szkolenia: wrzesień 2017 r., godz. 10-14

„Motywowanie do zmiany” – celem zajęć jest nabycie umiejętności prowadzenia rozmowy motywującej klienta do zmiany, radzenia sobie z oporem oraz identyfikowania i podtrzymywania gotowości klienta do zmiany – ze szczególnym uwzględnieniem osoby stosującej przemoc w rodzinie.  Termin realizacji: październik 2017 r., godz. 10-14

„Radzenie sobie ze stresem i wypaleniem sił” – warsztat wzmacniający umiejętności radzenia sobie stresem szczególnie obecnym w pracy pomocowej: identyfikacja własnego stylu radzenia sobie oraz czynników chroniących „pomagacza”.  Z uwagi na duże natężenie stresorów w pracy pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, znaczne przeciążenie emocjonalne oraz narażenie na wypalenie sił udział w tego typu warsztatach jest wskazany co pewien czas. Termin realizacji: listopad 2017 r., godz. 10-14

Prowadzenie: Anna Rechulicz, psycholog, interwent kryzysowy, mediator sądowy, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej, absolwentka „Studium metod pracy z dzieckiem wykorzystywanym seksualnie” w Fundacji Dzieci Niczyje (obecnie: Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę), studiów podyplomowych „Interwencja kryzysowa w pracy socjalnej”, szkolenia w zakresie pracy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie według programu RODZINA i wielu innych.

Na zakończenie szkoleń uczestnicy otrzymają zaświadczenie z wyszczególnieniem tematyki i liczby godzin. Na wszystkie szkolenia konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie z uwagi na to, że prowadzone będą w niewielkich grupach. Dla uczestników zostaną także przygotowane materiały szkoleniowe. Zgłoszeń można dokonać osobiście, listownie lub e-mailem (oik.tomaszow@interia.pl) co najmniej tydzień przed planowaną datą realizacji. Prosimy o posługiwanie się załączonym formularzem zgłoszeniowym: zgłoszenie na szkolenie dla OPS_2017

Dokładne terminy szkoleń jesiennych zostaną ogłoszone na stronie internetowej OIK oraz przekazane drogą elektroniczną ośrodkom pomocy społecznej z terenu powiatu tomaszowskiego.

Gorąco zapraszamy!


Bezpieczeństwo dzieci najważniejsze!

Drogi Rodzicu, zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka! Kilka wskazówek o tym, jak możesz to robić, znajdziesz w poniższej ulotce:

Informujemy jednocześnie, że istnieje możliwość pozyskania przez szkoły bądź przedszkola powyższej ulotki w wersji papierowej celem przekazania jej rodzicom. Jeśli mają Państwo taką wolę, zapraszamy do kontaktu z Ośrodkiem. Ulotki będą dystrybuowane w miarę ich dostępności.


Oferta Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej


Zanim powiesz „TAK”

Wszystkie osoby przygotowujące się do zawarcia związku małżeńskiego gorąco zapraszamy do lektury artykułu zamieszczonego na naszej stronie internetowej w zakładce „czytelnia” lub pod poniższym linkiem:

http://oik.powiat-tomaszowski.com.pl/uploads/2016/10/narzeczeństwo-czasem-pracy-nad-przyszłym-małżeństwem.pdf

Okres przygotowywania się się do ślubu jest zwykle czasem euforii, optymistycznego i odważnego patrzenia w przyszłość, zakochania i ufności, że RAZEM można świat zawojować. Narzeczeni są wówczas gotowi góry przenosić dla tej Ukochanej / Ukochanego. Niestety, bywa, że już w tym okresie dochodzi do – na pozór niewinnych – wybuchów agresji, scen zazdrości, prób ograniczania i podporządkowania drugiej osoby w imię miłości. Zachowania takie zwykle tłumaczone są w dość przekonujący a nawet ujmujący sposób („to dlatego, że bardzo mi na Tobie zależy”, „nie mogę żyć bez Ciebie”, „nie ma miłości bez zazdrości”, „jeśli mnie kochasz, zrób to i to”) i dlatego nie przywiązuje się do nich zbytniej uwagi. Do czasu…

Bywa, że któreś z Narzeczonych wyczuwa, iż relacja ta nie jest równa, że drugie na zbyt wiele sobie pozwala… Liczy jednak, że po ślubie wszystko się zmieni. Jeśli tak właśnie myślisz Ty lub ktoś Tobie bliski, koniecznie zajrzyj do naszej „czytelni„.

Mając na uwadze fakt, iż czas narzeczeństwa to okres, który powinien sprzyjać wytężonej pracy nad sobą i nad własnymi słabościami, informujemy, że istnieje możliwość prowadzenia przez psychologa Ośrodka Interwencji Kryzysowej bezpłatnych pogadanek o tematyce przeciwdziałania przemocy w ramach nauk przedmałżeńskich prowadzonych przez kościelne poradnie rodzinne. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z kierownikiem OIK.


Oferta bezpłatnych szkoleń

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim jest koordynatorem „Programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w powiecie tomaszowskim na lata 2016-2020”. Jednym z zadań wspomnianego Programu jest profilaktyka zjawiska przemocy w rodzinie i innych kryzysów życiowych w powiecie tomaszowskim.

W związku z powyższym przedstawiamy Państwu ofertę bezpłatnych zajęć, które pracownicy tutejszej instytucji mogą przeprowadzić na terenie Państwa placówki. Niniejsza oferta skierowana jest do uczniów, ich rodziców oraz pracowników oświaty.

W razie zainteresowania wybraną tematyką zajęć lub zapotrzebowaniem na przeprowadzenie zajęć nie wymienionych w ofercie, a wpisujących się w zakres profilaktyki przemocy i/lub zjawisk kryzysowych, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 84 6634298, mailowy oik.tomaszow@interia.pl lub osobisty celem ustalenia szczegółów współpracy w roku szkolnym 2016/2017. Zajęcia będą realizowane systematyczne w miarę możliwości czasowych pracowników placówki.

Proponowany zakres tematyczny zajęć dla uczniów, rodziców i nauczycieli w tym linku:  tematyka-zajec-warsztatowych


Terminy spotkań grupy wsparcia

Uprzejmie przypominamy o kolejnych terminach spotkań grupy wsparcia dla kobiet doświadczających aktualnie lub w przeszłości przemocy w związku małżeńskim/partnerskim:

14 września 2016 r. godz. 11-13

28 września 2016 r. godz. 11-13

12 października 2016 r. godz. 11-13

Spotkania odbywają się w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lub. W sprawie szczegółów dotyczących tej formy wsparcia skierowanej do osób doświadczających krzywdzenia w rodzinie zapraszamy do kontaktu osobistego, elektronicznego (e-mail: oik.tomaszow@interia.pl) lub telefonicznego (tel. 84 663 42 98).

Przypominamy, że są to już trzy ostatnie sesje grupy w bieżącym roku kalendarzowym. Dlatego tym goręcej zapraszamy do wspólnego spotkania!


Rusza rekrutacja do programu korekcyjno – edukacyjnego

Jeśli:

 • czujesz, że czasem tracisz kontrolę nad swoimi emocjami i zachowaniem,
 • wybuchasz gniewem, jesteś zazdrosny, kontrolujesz a może nawet używasz siły fizycznej wobec kogoś z Twoich bliskich,
 • zauważasz, że bliscy boją się Ciebie i Twoich reakcji,
 • sam masz czasem poczucie, że krzywdzisz członków swojej rodziny
 • lub usłyszałeś od kogoś bliskiego, że Twoje zachowanie go boli i poniża
 • widzisz problem, za który jesteś gotów po męsku wziąć odpowiedzialność

i chcesz:

 • zrozumieć swoje emocje i motywy postępowania,
 • zmienić swoje zachowanie,
 • uczynić swoich bliskich szczęśliwymi i dać im poczucie bezpieczeństwa

sięgnij po pomoc! Naucz się nowego postępowania i daj sobie i swoim bliskim szansę na lepsze, spokojniejsze życie!

Ośrodek Interwencji Kryzysowej przystępuje do realizacji kolejnego cyklu zajęć w ramach programu korekcyjno – edukacyjnego dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Program obejmuje 60 godzin spotkań grupowych realizowanych w cyklu cotygodniowym od września do grudnia 2016 r. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Osobom, które zgłaszają się dobrowolnie, gwarantujemy anonimowość. Zapisy prowadzone są do dnia 28 sierpnia 2016 roku. Prosimy o zgłaszanie się telefoniczne lub osobiste w siedzibie Ośrodka. Wszelkich informacji o programie udziela jego koordynator – Marcin Dubas. Serdecznie zapraszamy!


Terminy spotkań grupy wsparcia

Uprzejmie przypominamy o kolejnych terminach spotkań grupy wsparcia dla kobiet doświadczających aktualnie lub w przeszłości przemocy ze strony najbliższych:

3 sierpnia 2016 r. godz. 11-13

17 sierpnia 2016 r. godz. 11-13

31 sierpnia 2016 r. godz. 11-13

Spotkania odbywają się w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lub. W sprawie szczegółów dotyczących tej formy wsparcia skierowanej do osób doświadczających krzywdzenia w rodzinie zapraszamy do kontaktu osobistego, elektronicznego (e-mail: oik.tomaszow@interia.pl) lub telefonicznego (tel. 84 663 42 98).


Szkolenia dla kadry pomocy społecznej

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim zaprasza osoby pracujące w obszarze przeciwdziałania przemocy i pomocy rodzinie w sytuacji trudnej z terenu powiatu tomaszowskiego na bezpłatne szkolenia o tematyce:

„Praca z trudnym klientem” – warsztat obejmuje zagadnienia dotyczące kontaktu z potencjalnie trudnym klientem: m.in. zaburzonym, agresywnym, biernym, oporującym oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa w pracy z osobami potencjalnie niebezpiecznymi. Warsztat skierowany głównie do pracowników z niewielkim stażem pracy. Termin realizacji szkolenia: 13 lipca 2016, godz. 12-14.30.

„Podstawowe zasady interwencji kryzysowej” – warsztat obejmuje zagadnienia dotyczące nawiązania kontaktu interwencyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem interwencji kryzysowej wobec osoby doświadczającej przemocy w rodzinie: nawiązanie kontaktu z osobą w kryzysie, określenie jej potrzeb, zasobów i trudności, poziomu zagrożenia bezpieczeństwa oraz motywacji do zmiany, opracowanie planu dalszych działań. Termin realizacji warsztatu: 14 lipca 2016 r., godz. 12-15.

Prowadzenie: Anna Rechulicz, psycholog, interwent kryzysowy, mediator sądowy, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej, absolwentka „Studium metod pracy z dzieckiem wykorzystywanym seksualnie”, studiów podyplomowych „Interwencja kryzysowa w pracy socjalnej” i in.

Na obydwa szkolenia konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie z uwagi na to, że prowadzone będą w niewielkich grupach. Zgłoszeń można dokonać telefonicznie (84 663 42 98) lub e-mailem (oik.tomaszow@interia.pl).

Serdecznie zapraszamy!


Grupa wsparcia dla kobiet – kolejne terminy

Przypominamy, że Ośrodek Interwencji Kryzysowej prowadzi grupę wsparcia dla kobiet żyjących w toksycznych związkach oraz doświadczających przemocy w rodzinie. Grupę prowadzi psycholog OIK. Po spotkaniach istnieje możliwość indywidualnego skonsultowania się z innymi specjalistami zatrudnionymi w Ośrodku. W grupie obowiązuje zasada dyskrecji i poufności. Poniżej podajemy terminy najbliższych spotkań grupy wsparcia:

6 lipca 2016

20 lipca 2016

3 sierpnia 2016

Spotkania trwają w godzinach 11-13. Zapraszamy wszystkie osoby, które są zainteresowane skorzystaniem z takiej formy wsparcia, jaką jest możliwość porozmawiania o swojej sytuacji w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze. Jest to również szansa na wyjście z izolacji, w jakiej żyją osoby doświadczające przemocy ze strony najbliższych. Przemoc dojrzewa w ciszy. Dlatego ważne jest przełamanie milczenia o przemocy w rodzinie.


Dziecko bezpieczne w sieci – zajęcia dla dzieci

W dniu 28 czerwca 2016 r. dziesięcioro dzieci wzięło udział w zajęciach profilaktycznych dotyczących bezpieczeństwa w internecie.  Warsztaty w oparciu o scenariusz „Sieciaki na wakacjach” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę poprowadzili pracownicy OIK: psycholog Patrycja Łasocha i pedagog Ludmiła Kudyba. Dzieci z wrodzoną sobie ciekawością, radością i zapałem przyjmowały prezentowane im treści oraz wypowiadały się na forum. Mamy nadzieję, że spotkanie zaowocuje większą świadomością i uważnością dzieci i rodziców na to, co prezentowane jest przez nie w przestrzeni wirtualnej.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu


O radzeniu sobie ze stresem podczas spotkania z Amazonkami

W dniu 22 czerwca 2016 r. psycholog OIK, Anna Rechulicz, poprowadziła pogadankę skierowaną do osób zagrożonych kryzysem w związku z chorobą nowotworową na temat radzenia sobie ze stresem – zwłaszcza stresem związanym ze zdiagnozowaną chorobą. Spotkanie miało miejsce w siedzibie Stowarzyszenia Kobiet Po Leczeniu Raka Piersi Tomaszowskie Amazonki. Jego celem było nabycie przez uczestniczki spotkania wiedzy i umiejętności w zakresie radzenia sobie ze stresem, napięciem i lękiem, przywrócenie równowagi psychicznej po doświadczeniu mastektomii piersi oraz profilaktyka wystąpienia przewlekłego kryzysu, czyli przeciwdziałanie przejściu reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej. W spotkaniu wzięło udział 13 kobiet, które żywo uczestniczyły w dyskusji dotyczącej radzenia sobie ze stresem życia codziennego w cieniu choroby nowotworowej. Energicznym i pełnym zapału Paniom życzymy zdrowia i pogody ducha!

pogadanka w Stowarzyszeniu Tomaszowskie Amazonki


Jak reagować na przemoc? – zajęcia dla kobiet

W dniu 22 czerwca 2016 r. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej zrealizowane zostały zajęcia edukacyjne skierowane do osób dotkniętych przemocą w rodzinie w zakresie podstaw prawnych i zagadnień psychologicznych dotyczących reakcji na przemoc w rodzinie. Spotkanie trwało 4 godziny. Uczestniczyło w nim 7 kobiet. Dwa bloki tematyczne – psychologiczny i prawny – poprowadzili: psycholog Anna Rechulicz i prawnik Marcin Dubas. Poruszana tematyka spotkała się z żywym zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem uczestniczek spotkania skutkującym lawiną pytań. Wyrażamy nadzieję, że tego typu inicjatywy przyczynią się do poszerzenia świadomości kobiet oraz ogółu społeczeństwa w zakresie psychologicznego i prawnego radzenia sobie z przemocą w rodzinie.


Dziecko bezpieczne w sieci – zajęcia dla dzieci

Martwisz się, co Twoje dziecko ogląda  w sieci, z jakich stron korzysta, z jakimi treściami się spotyka i jakie dane publikuje? Obawiasz się, że nie będziesz w stanie nad nim czuwać, bo nie znasz się na internecie i możliwościach, jakie ze sobą niesie? Przyprowadź je na zajęcia dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci, gdzie w przyjaznej atmosferze dowie się, co jest w sieci dobre, a czego unikać. Odbędą się one w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej dnia 28.06.2016 r. (wtorek) w godzinach od 12:00 do 14:00 w sali numer 7. Dla uczestników zostaną przygotowane materiały dotyczące poruszanej tematyki, dlatego – w miarę możliwości – prosimy o wcześniejsze telefoniczne zgłoszenie dziecka (tel. /84/ 663 42 98). Szczegóły tu.


Telefon zaufania w sprawie uzależnień niechemicznych:

801 889 880

Telefon zaufania w sprawie uzależnień pozachemicznych

Więcej szczegółów dotyczących uzależnień niechemicznych (behawioralnych) i funkcjonowania telefonu zaufania w zakładce „czytelnia” (lub tu)


Grupa wsparcia w OIK

 • Jeśli czujesz, że ktoś z Twoich bliskich rani Cię swoim zachowaniem lub słowem, czujesz się od niego/niej zależna/y, to on/ona decyduje o Tobie,
 • czujesz się słabsza,
 • Jeśli nie czujesz się bezpiecznie w swoim domu,
 • Jeśli masz poczucie izolacji, odosobnienia, samotności, braku wsparcia ze strony innych ludzi,
 • Jeśli to, czego doznajesz w swojej rodzinie, nazywasz przemocą,
 • Jeśli masz już za sobą doświadczenie doznawania przemocy w rodzinie, wyzwoliłaś się i potrzebujesz o tym opowiedzieć,
 • Jeśli jesteś pełnoletnia,

proponujemy Ci udział w spotkaniach grupy wsparcia dla osób doznających przemocy w rodzinie oraz zagrożonych przemocą w rodzinie.

Grupa wsparcia to grupa wzajemnej pomocy – spotykają się tutaj osoby znajdujące się w podobnej sytuacji, mające podobne doświadczenia,

przeżywające podobne emocje.

 

Uczestnictwo w spotkaniach grupy wsparcia jest dobrowolne i bezpłatne.

Możesz dołączyć w dowolnym momencie, opuścić ją, kiedy chcesz i wrócić, gdy potrzebujesz.                                 

 W grupie wsparcia obowiązuje zasada dyskrecji.

 

W spotkaniach grupy uczestniczy psycholog Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim.

 

Pierwsze spotkanie odbędzie się 8 czerwca 2016 r. o godzinie 11.00,

w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim przy ul. Żwirki i Wigury 2

 

Informacji na temat grupy udzielają pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim:

Osoby chętne serdecznie zapraszamy!


Nabór trenerów do programu korekcyjno – edukacyjnego

Ogłoszenie o pracę

Trener w programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc w rodzinie

Miejsce pracy: Tomaszów Lubelski

Region: lubelskie

Opis stanowiska:

Prowadzenie 60 godzin warsztatów grupowych dla osób stosujących przemoc w rodzinie.

W ramach dodatkowej umowy prowadzenie spotkań indywidualnych z osobami stosującymi przemoc.

Wymagania:

 • ukończone studia II stopnia na jednym z kierunków: psychologia, pedagogika, pedagogika specjalna, nauki o rodzinie, politologia, politologia i nauki społeczne w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, resocjalizacji lub pracy socjalnej, albo na innym kierunku uzupełnionym studiami podyplomowymi w zakresie psychologii, pedagogiki, resocjalizacji;
 • odbycie szkoleń w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w wymiarze co najmniej 100 godzin, w tym w wymiarze 50 godzin w zakresie pracy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie potwierdzone stosownymi dokumentami;
 • udokumentowany co najmniej 3-letni staż pracy w instytucjach realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Ważne!

Udzielając odpowiedzi na niniejszą ofertę należy dołączyć:

 • życiorys;
 • komplet dokumentów potwierdzających wymagane wykształcenie;
 • dokumenty potwierdzające odpowiedni staż i charakter pracy;
 • inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje i przebyte szkolenia.

Oferujemy:

 • narzędzia niezbędne do pracy;
 • wsparcie merytoryczne;
 • umowę cywilno-prawną.

Pozostałe informacje:

Kontakt: Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim, mail: oik.tomaszow@interia.pl, nr tel. 84 663 42 98.

CV wraz z klauzulą „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.1997 o ochronie danych osobowych (Dz. U. nr 133, poz. 883)” prosimy przesyłać drogą internetową pod adres oik.tomaszow@interia.pl

Nabór trwa do dnia 30 maja 2016 r.

Informacja o wynikach naboru zostanie przesłana bezpośrednio do osób, które zgłosiły swoje kandydatury.


Seminarium w Tomaszowie_przypomnienie

Szanowni Państwo!

Uprzejmie przypominamy o planowanym w dniu 21 kwietnia 2016 r. (w godz. 10-14) seminarium „Mowa nienawiści w sieci a bezpieczeństwo dzieci i młodzieży” prowadzonym przez specjalistę Fundacji Dzieci Niczyje z Warszawy.


Seminarium dot. bezpieczeństwa w sieci

 

W dniu 21 kwietnia 2016 r. w Tomaszowie Lubelskim, ul. Łaszczowiecka 9 odbędzie się seminarium dla edukatorów o tematyce:

„Mowa nienawiści w sieci a bezpieczeństwo dzieci i młodzieży”

Szczegółowy zakres tematyczny spotkania przedstawia się następująco:

Co to jest hejt i mowa nienawiści

Skala i specyfika– dostępne badania i opracowania

Konsekwencje hejtu i mowy nienawiści

Mowa nienawiści i hejt w kontekście polskiego prawa

Mowa nienawiści w kontekście internetu

Jak radzić sobie z hejtem

Jak zaangażować uczniów do działań przeciwko mowie nienawiści

Omówienie narzędzi wypracowanych w ramach projektu „Internet bez nienawiści”

Prowadzący: Maciej Kępka – specjalista ds. edukacji w programie Dziecko w Sieci w Fundacji Dzieci Niczyje.

Seminarium adresowane jest do osób pracujących z dziećmi, młodzieżą i ich rodzicami (nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, psychologowie itp.). Aby wziąć w nim udział, należy zarejestrować się na platformie edukacyjnej Fundacji Dzieci Niczyje klikając na poniższy link:

http://edukacja.fdn.pl/?option=com_szkolenia&optrs=2&fnd=&grupa=0&offset=2&sort=1&szkolenie=15622#opisszkolenia

Seminarium jest bezpłatne. Potrwa od godz. 10 do 14. Organizatorzy (Stowarzyszenie „Czajnia” i Fundacja Dzieci Niczyje) zapewniają materiały szkoleniowe i poczęstunek.

Seminarium jest elementem projektu realizowanego w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z Funduszy EOG, których operatorem w Polsce jest Fundacja im. Stefana Batorego.


 Internet bez nienawiści

Stowarzyszenie „Czajnia” jest partnerem Fundacji Dzieci Niczyje z Warszawy przy realizacji projektu „Internet bez nienawiści”. Projekt niebawem się zakończy. Organizatorzy zapraszają do udziału w dwóch ostatnich inicjatywach.

Po pierwsze: można zapoznać się z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi internetowego hejtu i radzenia sobie z nim. Są to:

Scenariusze zajęć:

www.edukacja.fdn.pl/scenariusze/przytul-hejtera.php (dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych)

www.edukacja.fdn.pl/scenariusze/zamiast-hejtu.php (dla uczniów szkół gimnazjalnych)

oraz kurs e-learning:

http://edukacja.fdn.pl/?option=com_szkolenia&optrs=0&fnd=&grupa=0&offset=2&sort=1&szkolenie=15588#opisszkolenia

Po drugie: w kwietniu br. w Tomaszowie Lubelskim specjaliści Fundacji Dzieci Niczyje poprowadzą seminarium dla ekspertów, czyli osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Celem seminarium jest zapoznanie ze zjawiskiem hejtu i jego wpływem na młodego człowieka oraz przeciwdziałanie jego negatywnym skutkom. Niebawem zostanie uruchomiona rejestracja on-line na seminarium. Ilość miejsc jest ograniczona. Organizatorzy zapewniają materiały szkoleniowe i poczęstunek. Osoby zainteresowane udziałem mogą śledzić nowości na FB Stowarzyszenia „Czajnia” lub wydawnictwa „Echa Roztocza”, na stronie internetowej Fundacji Dzieci Niczyje (http://dzieckowsieci.fdn.pl/internet-bez-nienawisci)  lub Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim (http://oik.powiat-tomaszowski.com.pl).

 

W dobie wszechobecnego internetu nasze dzieci stykają się z różnymi formami cyberprzemocy ze strony rówieśników: słowa pełne nienawiści, dyskryminacja, ośmieszanie, wulgaryzmy, agresywna krytyka. Są one dla nich tak realne, jak te wypowiedziane prosto w twarz. I niosą tak samo poważne skutki dla ich psychiki – a może jeszcze bardziej, bo to, co znajdzie się w przestrzeni wirtualnej, zostaje tam na zawsze. Dziecko, nastolatek ma wrażenie, że zobaczył, przeczytał to cały świat… I nieraz świat wali mu się na głowę…

Jak reagować na mowę nienawiści, czyli popularny hejt? Jak wesprzeć dziecko w tych trudnych dla niego doświadczeniach? Jak wpływać na hejterów?

O tym wszystkim w materiałach edukacyjnych i na seminarium eksperckim w ramach projektu „Internet bez nienawiści”. Zespół OIK przyłącza się do promocji projektu ze względu na doniosłe skutki, jakie niesie dla psychiki młodego człowieka opisane zjawisko.


Nowy „Program przeciwdziałania przemocy w rodzinie (…) w powiecie tomaszowskim”

22.03.2016

W dniu 26 lutego 2016 roku Rada Powiatu w Tomaszowie Lubelskim przyjęła nowy, uaktualniony „Program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w powiecie tomaszowskim na lata 2016-2020”. Jest on załącznikiem do Uchwały Nr XIII/129/2016 Rady Powiatu w Tomaszowie Lubelskim z dnia 26 lutego 2016 r. Koordynatorem programu jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Dokument w sposób kompleksowy ujmuje działania realizowane przez różne jednostki powiatowe w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jego głównym celem jest zmniejszenie skali zjawiska przemocy w rodzinie w powiecie tomaszowskim oraz zwiększenie skuteczności działań podejmowanych na rzecz pomocy rodzinom dotkniętym przemocą. Z treścią programu można się zapoznać w zakładce „Realizowane programy”. Organizacje pozarządowe zainteresowane podjęciem współpracy (poprzez realizację projektów i innych działań poza projektowych) w ramach zapobiegania przemocy w rodzinie oraz niwelowania jej skutków, zapraszamy do kontaktu z tutejszym Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej.


Bezpłatna pomoc telefoniczna dla osób doznających przemocy

Przypominamy, że osoby chcące zachować anonimowość czy też z różnych powodów obawiające się osobistego zgłoszenia do instytucji świadczącej pomoc w sytuacji przemocy w rodzinie, mogą najpierw skorzystać z porady telefonicznej.

 

Bezpłatna infolinia prowadzona przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

„Niebieska Linia”:

801 120 002

Infolinia_Ogolnopolskie_Pogotowie_NL


 Boże Narodzenie 2015

Motorcycle Details


 Jubileusz z okazji 10-lecia istnienia Ośrodka Interwencji Kryzysowej

Obraz 09521 października 2015 roku Ośrodek Interwencji Kryzysowej obchodził jubileusz 10-lecia swojego istnienia. Nasze zakładowe „urodziny” mieliśmy przyjemność uczcić podczas obchodów Dnia Pracownika Socjalnego razem z kolegami pracującymi w instytucjach pomocy społecznej z terenu powiatu tomaszowskiego. W tym dniu kierownik OIK, mgr Anna Rechulicz wygłosiła prelekcję podsumowującą działalność Ośrodka począwszy od momentu założenia aż do chwili obecnej. Jako że uroczystość miała charakter urodzinowy, nie mogło zabraknąć także pysznego tortu. Wszystkim obecnym na balu serdecznie dziękujemy za te gromko wyśpiewane i te wypowiedziane prozą życzenia, wyśmienitą zabawę z okazji Dnia Pracownika Socjalnego a także dotychczasową współpracę w obszarze pomocy społecznej.

Dla zainteresowanych dotychczasową działalnością OIK w linku poniżej zamieszczamy prezentację z wystąpienia.

10 lat OIK


Program oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie

W dniu 8 sierpnia 2015 roku od godz. 9.00 w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Lubelskim (ul. Lwowska 68) odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach nowej edycji Programu.

Zapraszamy do wzięcia udziału w niniejszym spotkaniu nie tylko osoby zobowiązane przez Sąd, Prokuraturę, Zespoły Interdyscyplinarne czy kuratorów… (więcej) 


Zapraszamy na zajęcia edukacyjne dla rodziców pt.:

Zyrafa1

„Pozytywne rodzicielstwo – Porozumienie bez przemocy”

Warsztaty odbędą się 29 lipca 2015 r. (środa) w godz. 9-12.30   więcej

 


 Terminy spotkań w ramach grupy wsparcia dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie

Pragniemy poinformować, iż najbliższe spotkania grupy wsparcia dla osób doznających przemocy w rodzinie odbędą się w następujących terminach (czwartki):

9. lipca od godz. 17.00

23. lipca od godziny 17.00

20. sierpnia od godz. 17.00

3. września od godz. 17.00

17. września od godz. 17.00

1. października od godz. 17.00

Czytaj więcej …


 Zajęcia profilaktyczne dla dzieci pt. „Bezpieczeństwo w Internecie”

7

W dniach 15.04.2015 r. oraz 13.05.2015 r. w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim odbyły się zajęcia profilaktyczne „Bezpieczeństwo w Internecie”. więcej…

 


 OGŁOSZENIE

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 2/2015 Kierownika OIK w Tomaszowie Lubelskim w dniu 5 czerwca 2015 roku Ośrodek Interwencji Kryzysowej będzie nieczynny.

Za utrudnienia przepraszamy.


  sieciaki

Zapraszamy na warsztaty profilaktyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat !

Zajęcia odbędą się 13 maja w godzinach 15.30-16.30, dotyczyć będą bezpieczeństwa w Internecie.

więcej…


  Nabór na wolne stanowisko pracy w programie korekcyjno-edukacyjnym – oferta ważna do 30. kwietnia 2015 roku


 

„Chrystus zmartwychwstał, aby człowiek znalazł autentyczne znaczenie istnienia, aby człowiek żył pełnią własnego życia, aby człowiek żył z Boga i w Bogu”                                         Jan Paweł II         Z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzymy, by czas ten napełniał serca miłością, spokojem i wzajemną życzliwością. By tajemnica Zmartwychwstania Pańskiego była początkiem nadziei i pokoju, by przezwyciężyła wszelkie trudności stając się źródłem radości.  Życzą Kierownik i Pracownicy
Ośrodka Interwencji Kryzysowej
w Tomaszowie Lubelskim  31.03.2015 r.
 bez tytułu

Grupa wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodziniewsparcie1

Ośrodek Interwencji Kryzysowej zaprasza na bezpłatne grupy wsparcia dla osób doznających przemocy w rodzinie oraz zagrożonych przemocą w rodzinie. Pierwsze spotkania odbędą się w dniach 16 i 23 kwietnia w budynku Ośrodka (I piętro Starostwa Powiatowego, wejście od ul. Żwirki i Wigury) więcej…


RPD_logo_reaguj_RGB

Reaguj! Masz Prawo! Kampania Rzecznika Praw Dziecka

W ramach swoich działań profilaktycznych Ośrodek Interwencji Kryzysowej przystąpił do Kampanii Rzecznika Praw Dziecka „REAGUJ! MASZ PRAWO!”. Przemoc to nie tylko bicie, znęcanie się i wykorzystywanie seksualne dzieci…


23 – 28 lutego 2015 r. „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”

Uprzejmie informujemy, że w dniach 23-28 lutego 2015 roku Prokuratura Rejonowa w Tomaszowie Lubelskim organizuje „Tydzień pomocy ofiarom przestępstw”. W ramach podjętej akcji pracownicy Prokuratury oraz pracownicy tutejszego Ośrodka Interwencji Kryzysowej będą udzielać bezpłatnych…


 Nabór na wolne stanowisko – psycholog – ogłoszenie nieaktualne

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim poszukuje osoby na stanowisko psychologa.


Instytucje świadczące pomoc osobom doświadczającym przemocy na terenie powiatu tomaszowskiego

– broszura informacyjna


 Godziny pracy OIK

W dniu 31 grudnia 2014 roku (Sylwester) Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim będzie otwarty w godzinach 8.00 – 16.00.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 24 grudnia 2014 roku (Wigilia Świąt Bożego Narodzenia) Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim jest czynny do godziny 12.30.


wesolych-swiat1

Z okazji nachodzących Świąt Bożego Narodzenia
życzymy radosnych chwil spędzonych w rodzinnej atmosferze,
Świąt bez zmartwień, za to pełnych radości
oraz wielu sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku 2015

p. o. Kierownika i pracownicy

Ośrodka Interwencji Kryzysowej

w Tomaszowie Lubelskim


 

z8737850Q,Prezenty

Świąteczne dary

     Stowarzyszenie Czajnia przekazało paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących Klientów Ośrodka Interwencji Kryzysowej.


 Operacja Dehejtyzacja – konkurs przeciwko agresji słownej w internecie

09-dehejtyzacja-A3paint


Uprzejmie informujemy, że w dniach 10-11 listopada 2014 roku Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim będzie nieczynny.


 01.09.2014 r.

„SIECIAKI” NA PIKNIKU RÓŻOWEJ WSTĄŻKI

            Ostatniego dnia wakacji podczas Pikniku Różowej Wstążki pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej z Tomaszowa Lubelskiego przeprowadzili warsztaty dla dzieci w ramach akcji organizowanej przez Fundację Dzieci Niczyje „Sieciaki na wakacjach”. Celem spotkania było przekazanie dzieciom zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Zaprezentowano krótki film animowany pt.: „Cyberprzemoc”, a następnie w oparciu o fabułę filmiku przeprowadzono pogadankę dotyczącą problemu przemocy w Internecie i sposobów radzenia sobie z nią. Kolejnym punktem zabawy była gra z użyciem „sieciomatu losującego”, w której dzieci odpowiadały na pytania dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z sieci internetowej. Wszyscy uczestnicy zabawy wykazali się zaangażowaniem oraz dużą znajomością tematu spotkania. Podsumowując spotkanie, dzieci wymyśliły swój pseudonim, którego będą używać w Internecie zamiast swoich prawdziwych danych osobowych.

Na zakończenie spotkania rozdano nagrody pamiątkowe oraz dyplomy, na których obok imienia zapisano także nick internetowy uczestnika.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom pikniku, zwłaszcza dzieciom uczestniczącym w naszej zabawie za przyjemnie i konstruktywnie spędzony czas! Oby informacje wyniesione ze spotkania procentowały na przyszłość i posłużyły do skutecznej ochrony przed zagrożeniami.

DSCN3667               

20140831356

20140831355


28.08.2014 r.

Serdecznie zapraszamy na piknik współorganizowany przez tutejszy Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który odbędzie się w najbliższą niedzielę – 31 sierpnia 2014 roku. Przewidziane atrakcje oraz pozostałe szczegóły są zamieszczone na poniższym plakacie.

plakat z pikniku


 25.07.2014 r.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim uprzejmie informuje, iż rekrutacja na stanowisko trenera w Programie oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie zostaje przedłużona do dnia 5 września 2014 roku.

Przypominamy treść ogłoszenia:

 

Ogłoszenie o pracę

Trener w programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc w rodzinie

Miejsce pracy: Tomaszów Lubelski

Region: lubelskie

Opis stanowiska:

Prowadzenie 60 godzin warsztatów grupowych dla osób stosujących przemoc w rodzinie.

W ramach dodatkowej umowy prowadzenie spotkań indywidualnych z osobami stosującymi przemoc.

Wymagania:

 • ukończyły studia II stopnia na jednym z kierunków: psychologia, pedagogika, pedagogika specjalna, nauki o rodzinie, politologia, politologia i nauki społeczne w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, resocjalizacji lub pracy socjalnej, albo na innym kierunku uzupełnionym studiami podyplomowymi w zakresie psychologii, pedagogiki, resocjalizacji;
 • odbyły szkolenia w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w wymiarze co najmniej 100 godzin, w tym w wymiarze 50 godzin w zakresie pracy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie potwierdzone stosownymi dokumentami;
 • mają udokumentowany co najmniej 3-letni staż pracy w instytucjach realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Ważne!

Udzielając odpowiedzi na niniejszą ofertę należy dołączyć:

 • życiorys;
 • komplet dokumentów potwierdzających wymagane wykształcenie;
 • dokumenty potwierdzające odpowiedni staż i charakter pracy;
 • inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje i przebyte szkolenia.

Oferujemy:

 • narzędzia niezbędne do pracy;
 • wsparcie merytoryczne;
 • umowę cywilno-prawną.

Pozostałe informacje:

Kontakt: Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim, mail: oik.tomaszow@interia.pl, nr tel. 84 664 42 54 lub 570 812 807

CV wraz z klauzulą „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.1997 o ochronie danych osobowych (Dz. U. nr 133, poz. 883)” prosimy przesyłać drogą internetową pod adres oik.tomaszow@interia.pl

Informacja o wynikach naboru zostanie przesłana bezpośrednio do osób, które zgłosiły swoje kandydatury.


 

Warszawa, 17 czerwca 2014 r.

plakat


„Nie odwracaj wzroku!”
– startuje
MIĘDZYNARODOWA KAMPANIA PRZECIWKO SEKSTURYSTYCE

Zaobserwowałeś niepokojącą sytuację? – reaguj! 17 czerwca rusza międzynarodowa kampania przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu dzieci w kontekście podróży i turystyki
‒ „Nie odwracaj wzroku”. W Polsce kampania jest realizowana przez Fundację Dzieci Niczyje (FDN) we współpracy z Komendą Główną Policji.

Wykorzystywanie seksualne dzieci w kontekście podróży i turystyki, to poważny problem występujący na całym świecie. Wielu dzieciom nie udaje się pomóc, bo osoby, które zaobserwowały niepokojące sytuacje, np. na terenie hoteli, barów, dyskotek czy podczas podróży nie decydują się na przekazanie informacji policji – mówi Maria Keller-Hamela, dyrektor ds. współpracy międzynarodowej w FDN.

W ramach kampanii „Nie odwracaj wzroku!”, w Polsce i w 16 krajach powstają strony internetowe umożliwiające zgłaszanie przypadków. Od 17 czerwca zgłoszenia niepokojących sytuacji będzie można wysyłać również przez polską stronę www.stopseksturystyce.fdn.pl. Nowy mechanizm opracowany przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Komendą Główną Policji ma na celu zmobilizowanie społeczeństwa do reagowania na niepokojące sytuacje i stworzenie możliwości łatwiejszego informowania policji o przypadkach wykorzystywania seksualnego dzieci w kontekście podróży i turystyki.

Osoby podróżujące i pracownicy branży turystycznej mogą zaobserwować niepokojące sytuacje, wskazujące na podejrzenie wykorzystywania seksualnego dziecka. Chcieliśmy stworzyć narzędzie, które ułatwi powiadamianie odpowiednich służb w wielu krajach i zmobilizuje społeczeństwo do reagowania – dodaje Gabriela Kühn, koordynator kampanii w FDN.

Oprócz krajowych stron, powstała międzynarodowa platforma www.reportchildsextourism.eu  opracowana dzięki inicjatywie międzynarodowej sieci organizacji pozarządowych ECPAT przy wsparciu Europolu i Interpolu. Kampania realizowana jest m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Luxemburgu, Szwajcarii i we Włoszech.

W ramach kampanii dostępne są plakaty, ulotki i spoty video. Materiały będą dostępne na stronie www.stopseksturystyce.fdn.pl od 17 czerwca i dystrybuowane przez partnerów kampanii.

Kampania „Nie odwracaj wzroku!” prowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje, ECPAT International przy wsparciu Unii Europejskiej, łączy działania kilku sektorów: instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i przedstawicieli branży turystycznej w walce z wykorzystywaniem seksualnym dzieci w kontekście podróży i turystyki. W Polsce kampanię wspierają, m.in. Komenda Główna Policji, Komenda Główna Straży Granicznej, Sabre, Grupa Hotelowa Orbis oraz organizacje pozarządowe. Kampania została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka.

 

Kontakt dla mediów:
Dział PR Fundacji Dzieci Niczyje,
pr@fdn.pl, tel. 22 616 02 68, 507 052 514

 

Kaká przeciwko seksturystyce w kampanii „Nie odwracaj wzroku!”

plakat kaka

17 czerwca Fundacja Dzieci Niczyje rozpoczyna polską edycję międzynarodowej kampanii ‒ „Nie odwracaj wzroku!”. Przekazy kampanii – związane z tegorocznymi Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w Brazylii – wspiera kultowy brazylijski piłkarz. Kaká alarmuje, że komercyjne wykorzystywanie seksualne dzieci jest przestępstwem i apeluje o reagowanie.

Problem komercyjnego wykorzystywania seksualnego dzieci dotyczy wszystkich państw na świecie ‒ w Polsce i w Brazylii też dochodzi do takich przypadków. Napływ dużej liczby turystów do 12 miast goszczących Mistrzostwa Świata może spowodować proporcjonalny wzrost liczby przestępstw, których ofiarami są dzieci.

Brazylijskie władze spodziewają się 600 tysięcy zagranicznych turystów i 3 milionów Brazylijczyków na Mistrzostwach Świata. Według danych przedstawionych przez brazylijską policję federalną, w Brazylii około 250 tysięcy dzieci (tj. osób do 18 r.ż.) rocznie jest wykorzystywanych w prostytucji.

Fani piłki nożnej i osoby podróżujące mogą być świadkami niepokojących sytuacji. Atmosfera zabawy i egzotyki, uprzedzenia kulturowe i przekonanie potencjalnych sprawców wykorzystania dzieci o bezkarności, wynikające z poczucia anonimowości w obcym kraju przyczynia się do zwiększenia ryzyka krzywdzenia dzieci.

Kaká przypomina, że o podejrzeniu komercyjnego wykorzystywania seksualnego dzieci należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie władze. Tego rodzaju sytuacje można również zgłosić policji we własnym kraju poprzez stronę www.stopseksturystyce.fdn.pl. W celu zwalczania komercyjnego seksualnego wykorzystywania dzieci w turystyce, większość krajów europejskich wprowadziła prawo eksterytorialne. Dlatego też, obywatele i rezydenci Unii Europejskiej, którzy za granicą dopuścili się wykorzystywania seksualnego dzieci mogą być ścigani również po powrocie.

Kampania „Nie odwracaj wzroku” prowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje, międzynarodową sieć organizacji pozarządowych ECPAT przy wsparciu Unii Europejskiej, Służb Socjalnych Brazylijskiego Przemysłu (SESI) i rządu Brazylii, łączy działania kilku sektorów: instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, przedstawicieli branży turystycznej i sportu w walce z wykorzystywaniem seksualnym dzieci w kontekście podróży i turystyki.  W Polsce kampanię wspierają, m.in. Komenda Główna Policji, Komenda Główna Straży Granicznej, Sabre i Grupa Hotelowa Orbis. Kampania została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka.


 

Tymczasowy numer telefonu!

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że kontakt z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej można uzyskać pod numerem: 570-812-807, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00


 

Zmiana siedziby Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że z dniem 1. czerwca 2014 roku zmianie ulega adres Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Obecnie Ośrodek mieści się w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Żwirki i Wigury 2, na pierwszym piętrze, w dawnej siedzibie  Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Telefon do Ośrodka oraz  godziny otwarcia pozostają bez zmian. Poniżej mapka wskazująca jak dojść z naszej dawnej siedziby do nowej.

Mapka2

mapka


Nabór na trenera  Programie Korekcyjno – Edukacyjnym 

w Tomaszowie Lubelskim

Miejsce pracy: Tomaszów Lubelski

Region: lubelskie

Oferta ważna do: 14.07.2014 r.

Opis stanowiska:

Prowadzenie 60 godzin warsztatów grupowych dla osób stosujących przemoc w rodzinie.

W ramach dodatkowej umowy prowadzenie spotkań indywidualnych z osobami stosującymi przemoc.

Wymagania:

 • ·        ukończyły studia II stopnia na jednym z kierunków: psychologia, pedagogika, pedagogika specjalna, nauki o rodzinie, politologia, politologia i nauki społeczne w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, resocjalizacji lub pracy socjalnej, albo na innym kierunku uzupełnionym studiami podyplomowymi w zakresie psychologii, pedagogiki, resocjalizacji;
 • ·        odbyły szkolenia w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w wymiarze co najmniej 100 godzin, w tym w wymiarze 50 godzin w zakresie pracy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie potwierdzone stosownymi dokumentami;
 • mają udokumentowany co najmniej 3-letni staż pracy w instytucjach realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Ważne!
Prosimy dołączyć wykaz dokumentów potwierdzających w/w kwalifikacje (dokumenty do wglądu w razie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną).

Oferujemy:

– narzędzia niezbędne do pracy;
– wsparcie merytoryczne;

– umowę cywilno-prawną.

Pozostałe informacje:

Kontakt: Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim, mail: oik.tomaszow@interia.pl, nr tel. 84 664 42 54

CV wraz z klauzulą „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.1997 o ochronie danych osobowych (Dz. U. nr 133, poz. 883)” prosimy przesyłać drogą internetową pod adres oik.tomaszow@interia.pl

Informacja o wynikach naboru zostanie przesłana bezpośrednio do osób, które zgłosiły swoje kandydatury.


 

Zmiana terminu szkolenia dla pracowników służby zdrowia!!!

Nastąpiła zmiana terminu szkolenia „Przeciwdziałanie krzywdzeniu małego dziecka” przeznaczonego dla pracowników służby zdrowia. Odbędzie się ono w dniach 28 – 29 września 2012 r. w Tomaszowie Lubelskim.

Szkolenie jest organizowane przez Stowarzyszenie „Czajnia” we współpracy z Ośrodkiem Interwencji Kryzysoweji współfinansowaneze środków The Velux Foundations w ramach programu „Bezpieczne Dzieciństwo” Fundacji Dzieci Niczyje.

Łączny czas trwania szkolenia to 20 godzin. Udział w nim jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają bogaty zestaw materiałów szkoleniowych, przerwy kawowe, ciepły posiłek.

Uwaga! Dysponujemy jeszcze kilkoma wolnymi miejscami! Osoby zainteresowane uczestnictwem mogą się zgłaszać do Ośrodka Interwencji Kryzysowej pod nr tel/fax 084 664 42 54 lub na adres e-mail: oik.tomaszow@interia.pl 

Liczba uczestników jest ograniczona. Osoby zakwalifikowane do udziału w szkoleniu otrzymają szczegółowe informacje.

Celem szkolenia jest nauka rozpoznawania przemocy wobec dzieci, nauka skutecznej interwencji i pomocy oraz podejmowania działań wielodyscyplinarnych w przypadkach występowania przemocy wobec dzieci z wykorzystaniem obowiązujących przepisów: zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (2010 r.) i Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie procedury „Niebieskie Karty”. W efekcie szkolenia zwiększy się wiedza uczestników na temat krzywdzenia dzieci, zwiększą umiejętności rozpoznawania przemocy wobec dzieci, rozwiną umiejętności w kontakcie z dzieckiem i rodziną dotyczące diagnozy problemu, znajomości prawa oraz podejmowania lokalnej współpracy wielu instytucji w realizowaniu działań, które zwiększą bezpieczeństwo dziecka.Tematyka zajęć przedstawia się następująco:

1. Przemoc wobec dzieci – omówienie zjawiska krzywdzenia dzieci, rodzajów przemocy wobec dzieci, ich źródeł;

2. Rozpoznanie sytuacji dziecka – diagnoza przemocy, potrzeb dziecka;

3. Portret dziecka krzywdzonego;

4. Kontakt z dzieckiem krzywdzonym;

5. Zasady pomagania dzieciom krzywdzonym;

6. Cele działania osób i służb w pomocy dzieciom krzywdzonym w zależności od tego, kto jest krzywdzicielem (dorosły – obcy lub bliski, rodzice, jedno z rodziców), w odniesieniu do aktualnych przepisów (też: realizacja procedury „Niebieskie Karty” w ramach pracy Zespołu Interdyscyplinarnego).

Szkolenie poprowadzą trenerzy na co dzień pracujący w Stowarzyszeniu na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”:

Mariusz Moderski – specjalista przeciwdziałania przemocy w rodzinie (certyfikat Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych). Prowadzi konsultacje w infolinii Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” oraz konsultacje w bezpośrednim kontakcie z klientem, a także grupy, warsztaty psychologiczne i treningi dla klientów. Prowadzi szkolenia dla różnych grup zawodowych z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie: jak pracować z dzieckiem i rodziną, jak pracować z osobami stosującymi przemoc i z osobami doznającymi przemocy, jak pracować w Zespole Interdyscyplinarnym i realizować procedurę Niebieskich Kart. Jest też wykładowcą Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Uczestnikami wielu szkoleń, które prowadził, byli pracownicy służby zdrowia.

Małgorzata Kulka – trener warsztatu psychologicznego, ukończyła szkolenia Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach I i II stopień oraz Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Od 2009 r. współpracuje ze Stowarzyszenia NL, obecnie pracownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – konsultant telefoniczny, koordynator poradni e-mailowej i interwencji Pogotowia. Prowadzi i współprowadzi szkolenia z tematyki przemocy w rodzinie dla różnych służb m.in. dla ochrony zdrowia. Współautorka i realizatorka programów profilaktycznych dot. przemocy w rodzinie dla dzieci i młodzieży ze szkół wszystkich szczebli. Współprowadzi także konsultacje dla osób doznających przemocy w rodzinie i stosujących przemoc.


 

 Uwaga, szkolenie!

 Trwa rekrutacja na szkolenie dla pracowników służby zdrowia o tematyce: „Przeciwdziałanie krzywdzeniu małego dziecka”.

Szkolenie odbędzie się w dniach 21-22 września 2012 roku w Tomaszowie Lubelskim i będzie obejmowało 20 godzin zajęć, prowadzonych przez doświadczonych specjalistów, pracujących w obszarze pomocy dziecku krzywdzonemu. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy trwają do końca sierpnia 2012. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Realizatorami projektu są „Stowarzyszenie Czajnia” i Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim. Projekt jest współfinansowanyze środków The Velux Foundations w ramach programu „Bezpieczne Dzieciństwo” Fundacji Dzieci Niczyje. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej, ul. Wyspiańskiego 7, 22-600 Tomaszów Lubelski, tel. 84 664 42 54.

 

 


 

SZKOLENIE DLA PROFESJONALISTÓW w Tomaszowie Lubelskim

Stowarzyszenie „Czajnia” działając w partnerstwie z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim po raz kolejny przystępuje do realizacji projektu szkoleniowego dla osób pracujących z dziećmi – świadkami lub ofiarami przestępstw. Projekt jest współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu „Bezpieczne Dzieciństwo” Fundacji Dzieci Niczyje.

 

W projekcie przewidziano szkolenie dla 20 osób zawodowo pracujących na rzecz dzieci poszkodowanych w przestępstwie o tematyce: „Diagnoza dziecka krzywdzonego dla potrzeb procedur wymiaru sprawiedliwości”. Szkolenie odbędzie się w dniach 16 – 17 września 2011 r. w Tomaszowie Lubelskim i będzie obejmowało 20 godzin zajęć prowadzonych przez specjalistów pracujących w obszarze pomocy dziecku krzywdzonemu, psychologów biegłych sądowych: Małgorzatę Szulik i Marylę Glegołę – Szczap. Rekrutacja uczestników przewidziana jest do końca sierpnia 2011 r. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej, ul. Wyspiańskiego 7, 22-600 Tomaszów Lubelski, tel. /84/ 664 42 54.

 

Projekt współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu „Bezpieczne Dzieciństwo” Fundacji Dzieci Niczyje

FDN nie ponosi odpowiedzialności za treść niniejszej publikacji

 


 

GRUPA ZABAWOWA W OŚRODKU

Ponad trzydzieścioro dzieci wzięło udział w organizowanej przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim wakacyjnej grupie zabawowej w dniach od 25 lipca do 5 sierpnia 2011 roku.

 

Zajęcia w ramach grupy zabawowej zorganizowane zostały przez psychologów i pedagogów – pracowników OIK według autorskiego programu. Prowadzone były metodą projektów, tj. każdy dzień poświęcony był odrębnemu zagadnieniu. Wśród takich tematów, jak np. drzewa, kwiaty, ptaki, zwierzęta, owoce i warzywa koncentrowały się zabawy ruchowe, plastyczne, teatralne, muzyczne czy psychoedukacyjne. W efekcie powstało wiele ciekawych dzieł młodych twórców, takich jak obrazy palcami malowane, miedziane drzewka, wytłaczane stonogi, bibułowe biedronki, makaronowe jeżyki czy kolorowe latawce.

 

Grupa spotykała się w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej, gdzie dzieci przychodziły codziennie przez dwa tygodnie wakacji. Ogółem przeprowadzono 30 godzin zajęć, które pobudzały ciekawość poznawczą dzieci, pogłębiały rozumienie świata, stwarzały okazję do radosnej zabawy z rówieśnikami oraz uczyły sposobów twórczego spędzania czasu wolnego.

 

W zajęciach uczestniczyć mogły wszystkie zainteresowane dzieci wraz z rodzicami. Ogółem wzięło w nich udział 32 dzieci. I choć zasadniczo grupa adresowana była do dzieci  młodszych, na zajęcia przychodziły także dzieci szkolne. Rozpiętość wiekowa uczestników wynosiła od 4 do 12 lat. Pomimo dużej różnicy wieku, a może właśnie dzięki niej, każde z dzieci znalazło dla siebie coś interesującego.

 

Organizację grupy wsparli darczyńcy: Agencja Rozwoju Roztocza Sp.z o.o. oraz Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny filia w Tomaszowie Lubelskim ofiarowując artykuły plastyczne i papiernicze wykorzystywane zarówno podczas pracy z dziećmi, jak też w charakterze upominków, które mali uczestnicy otrzymali na zakończenie zajęć.

 


Wakacyjna grupa zabawowa

Z przyjemnością zapraszamy wszystkie chętne dzieci i ich rodziców do udziału w wakacyjnej grupie zabawowej!

 

W okresie 25 lipca – 05 sierpnia 2011 r. pracownicy Ośrodka zorganizują zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 3 – 7 lat. Każdy dzień poświęcony będzie jednemu zagadnieniu, do którego będą się odnosiły zabawy plastyczne, ruchowe, edukacyjne, teatralne i inne prowadzone przez pedagogów i psychologów. Zajęcia takie przyczynią się do wszechstronnego rozwoju dzieci, wyzwolenia w nich ciekawości poznawczej wobec świata, radosnego spędzenia wolnego czasu.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem swojego dziecka w grupie zabawowej a może i sami chcą się Państwo włączyć w jej organizację (do czego gorąco zachęcamyJ ), prosimy o kontakt z Ośrodkiem: tel. /84/ 664 42 54, ul. Wyspiańskiego 7, Tomaszów Lubelski.


 

Intensywny Kurs Interwencji Kryzysowej, Susiec na Roztoczu, województwo lubelskie, początek: wrzesień 2011

 

Agencja Rozwoju Roztocza Sp. z o. o. zaprasza na Intensywny Kurs Interwencji Kryzysowej realizowany przez Grupę Arcan.

 Planowany cykl: 

       Składa się z czterech spotkań – każde po 30 godzin,

       Realizowany jest w zamkniętej grupie,

       Przewiduje zjazdy w około dwumiesięcznych odstępach.

Szkolenie adresowane jest do osób pracujących z ludźmi w kryzysie lub zainteresowanych tą formą pomagania (pracownicy instytucji pomocy społecznej, służby zdrowia, oświaty, sądownictwa, organizacji pozarządowych o charakterze pomocowym, studentów ostatnich lat kierunków związanych z pomaganiem itp.).

Tematy spotkań:

 1. 1.                              29 września – 1 października 2011 (od godziny 10.00 w czwartek do godz. 16 w sobotę)
  Podstawy psychologii kryzysu i interwencji kryzysowej
 2. 2.                              listopad 2011 (dokładne terminy podane zostaną podczas I zjazdu)
  Interwencja wobec osób zagrożonych samobójstwem
 3. 3.                              styczeń  2012
  Interwencja w sytuacjach kataklizmów i katastrof
 4. 4.                              marzec 2012
  Pomaganie osobom przeżywającym kryzys utraty i żałoby

 

Tematyka poszczególnych zjazdów:

 1. Podstawy psychologii kryzysu i interwencji kryzysowej
  Kontakt ze sobą – wgląd we własne procesy psychiczne, komunikowanie się w pomaganiu, podstawowe zmienne relacyjne w procesie pomagania, kryzys – definicja i dynamika, „wewnętrzna mapa” interwenta a efektywność pomagania, analiza własnych zasobów i deficytów w kontekście interwencji kryzysowej, główne teorie kryzysu, ocena stanu klienta kryzysowego, problematyka kryzysu chronicznego, modele interwencji kryzysowej, budowanie kontaktu z klientem w kryzysie, style działania w interwencji kryzysowej, sześcioetapowy model interwencji kryzysowej.
 2.  Interwencja wobec osób zagrożonych samobójstwem
  Specyfika podatności na zagrożenie samobójcze w różnych okresach rozwojowych, teorie zachowań suicydalnych, osoba zagrożona samobójstwem – portret psychologiczny, syndrom presuicydalny, sposoby oceny zagrożeń samobójczych, czynniki podwyższonego ryzyka u młodzieży i osób dorosłych, problemy relacyjne w pracy z osobami zagrożonymi samobójstwem, najczęstsze błędy w pracy z zagrożeniami samobójczymi, zasady i procedury efektywnej interwencji, pomoc w rodzinie i w szkole.
 3.  Interwencja w sytuacjach kataklizmów i katastrof
  Istota doświadczenia traumatycznego, psychologia ofiar wydarzeń losowych, metody szybkiej diagnozy głębokości uszkodzenia przez uraz (koncepcja Ryzyko – Zagrożenie), Zespół Stresu Pourazowego, sposoby identyfikacji zasobów radzenia sobie osób dotkniętych katastrofą, integralny model radzenia sobie BASIC Ph (wg M. Lahada) indywidualna i grupowa interwencja kryzysowa wobec ofiar kataklizmów i katastrof, zasady pomagania grupom i społecznościom, warunki efektywnego wykorzystania techniki grupowego odreagowania, proces debriefingu (CIPR a CISD).
 4. Pomaganie osobom przeżywającym kryzys utraty i żałoby
  Swoistość kryzysu utraty, dynamika doświadczania żałoby, fazowe ujęcia procesu żalu i żałoby po stracie, dziecko w żałobie, rodzaje utrat – różnicowanie przeżywania wg typów relacji, patologizacja procesu żałoby – czynniki i rozpoznawanie, interwencja kryzysowa w żałobie – cele, procedury, pomoc dziecku w przeżywaniu utraty, współpraca z otoczeniem społecznym osoby w żałobie, dyrektywy dla terapii klientów w patologicznym procesie żałoby, problematyka relacji w pomaganiu osobom przeżywającym kryzys utraty, ochrona interwenta przed doświadczaniem „wtórnej traumy”.

Podczas kolejnych spotkań będziemy zajmować się również tak istotnymi zagadnieniami jak „ochrona” interwenta (postępowanie wobec trudnych, agresywnych klientów), zapobieganie powstawaniu syndromu wypalenia zawodowego, radzenie sobie ze zjawiskami relacyjnymi (przeniesienie, przeciwprzeniesienie).

Absolwenci kursu (całego!) otrzymują certyfikat zawierający szczegółowe informacje o treściach szkolenia i ilości godzin. W przypadku przerwania kursu (poza sytuacjami krytycznymi) nie wystawiamy żadnych innych zaświadczeń.

Prowadzenie – trenerzy z Grupy Interwencji Psychologicznej i Szkoleń ARCAN (www.interwencjakryzysowa.pl):

Mirosław Madejski – Współtwórca drugiego w Polsce ośrodka interwencji kryzysowej – Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej. W latach 1994-2000 szef Sekcji Interwencyjno-Terapeutycznej POIK. Biegły sądowy specjalizujący się w sprawach problemów rodzinnych i opiekuńczych. Obecnie zajmuje się praktyką psychologiczną i edukacją w zakresie interwencji kryzysowej i psychotraumatologii. Członek Zarządu Sekcji Naukowej Interwencji Kryzysowej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Certyfikat z zakresu interwencji kryzysowej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Członek Komisji Certyfikatów Interwencji Kryzysowej PTP.

Wojciech Szlagura – W latach 1990-93 dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej. Inicjator, współtwórca i wykładowca Bielskiej Szkoły Polityki Społecznej. Twórca i dyrektor /1994-2000/ Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Uczestnik programu rozwoju profesjonalnego Council of International Programs na uniwersytecie West Virginia w Morgantown USA /1992/. W latach 1996-99 uczestnik projektu doskonalenia trenerów i konsultantów zarządzania MATRIK sponsorowanego przez British Council. Posiada Międzynarodowy Certyfikat w zakresie Treningu, Uczenia się i Rozwoju – Thames Valley University – London. Aktualnie zajmuje się praktyką psychologiczną i edukacją w zakresie interwencji kryzysowej i psychotraumatologii. Wiceprzewodniczący Sekcji Naukowej Interwencji Kryzysowej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Certyfikat z zakresu interwencji kryzysowej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Przewodniczący Komisji Odwoławczej Certyfikatów Interwencji Kryzysowej PTP.

Koszt uczestnictwa w kursie – 2400 zł brutto (udział w szkoleniu + materiały szkoleniowe + serwis kawowy). Dojazdy, nocleg i wyżywienie we własnym zakresie. Istnieje możliwość rezerwacji pokoju wraz z wyżywieniem w Ośrodku Szkoleniowym, w którym będą odbywały się zajęcia (ceny promocyjne dla uczestników szkolenia, tj. ok. 55 zł/osobodzień – nocleg w pokoju dwuosobowym wraz ze śniadaniem)

Istnieje możliwość zapłaty w czterech ratach po 540 zł przed każdą kolejną sesją + zadatek w wysokości 240 zł płatny bezpośrednio po uzyskaniu potwierdzenia o zakwalifikowaniu się na kurs.

Nie zwracamy zadatku. W przypadku pisemnej (e-mail) rezygnacji z uczestnictwa (po wniesieniu całości opłaty) zwracamy opłatę pomniejszoną o wysokość zadatku.

Zgłoszenia uczestnictwa – do 15 sierpnia 2011 r. na:

formularzu zgłoszeniowym

pocztą tradycyjną: ul. Kościuszki 14 B, 22-600 Tomaszów Lubelski

lub pocztą elektroniczną: arrtomaszow@gmail.com

lub faxem: /84/ 664 42 42

lub telefonicznie: /84/ 664 42 42.

Osoby, które zostaną zakwalifikowane do udziału w kursie, otrzymają stosowną informację wraz z danymi do przelewu na konto bankowe zadatku w wysokości 240 zł. W przypadku nie opłacenia zadatku w terminie 7 dni, do udziału w szkoleniu kwalifikują się kolejne osoby, które zgłosiły taką chęć.

Z uwagi na ograniczoną liczbę uczestników szkolenia (max 25 osób) o zakwalifikowaniu decydować będzie kolejność zgłoszeń. Późniejsze zgłoszenia będą honorowane w przypadku wolnych miejsc.

Szkolenie odbędzie się w Suściu k/ Tomaszowa Lubelskiego (Roztocze, www.susiec.com.pl) w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym „Sosnowe Zacisze”, ul. Turystyczna 27, 22-672 Susiec, tel. +48 (84) 665 40 20, www.sosnowe-zacisze.pl 

Uwaga! Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania lub odroczenia kursu w przypadku nie zgłoszenia się odpowiedniej liczby uczestników.

 Formularz zgłoszeniowy

AKTYWNI W POWIECIE TOMASZOWSKIM

 Pragniemy poinformować, iż w ramach projektu partnerskiego „Kalejdoskop aktywności” finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce

 Ogłoszony został „Konkurs aktywności”

 Konkurs skierowany jest do następujących podmiotów:

– organizacji pozarządowych – które mogą zostać nagrodzone w kategorii „Aktywna Organizacja”

– przedsiębiorców – którzy mogą zostać nagrodzeni w kategorii „Lokalny Dobroczyńca”

– jednostek samorządu terytorialnego – które mogą zostać nagrodzone w kategorii „Aktywny Samorząd”

– osób fizycznych – które mogą zostać nagrodzone w kategorii „Społecznik Roku”

Kandydatów w poszczególnych kategoriach, których działalność prowadzona jest na terenie powiatu tomaszowskiego, mogą zgłaszać organizacje pozarządowe lub grupy nieformalne pragnące docenić ich zaangażowanie dla rozwoju powiatu tomaszowskiego. Kandydatów można zgłaszać w siedzibie Stowarzyszenia „Czajnia” przy ul. Lwowskiej 52 w Tomaszowie Lubelskim do 11 kwietnia 2011 roku (decyduje data wpływu zgłoszeń). Laureaci poszczególnych kategorii zostaną nagrodzeni podczas uroczystej Gali Aktywności, które odbędzie się w dniu 29 kwietnia 2011r.

Szczegółowe informacje oraz dokumentacja konkursowa do pobrania dostępne są na stronie internetowej http://www.czajnia.pl/

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie „Czajnia”, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Tomaszowie Lubelskim, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego NIWA, Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Lokalna Organizacja Turystyczna „ROZTOCZE”, Agencja Rozwoju Roztocza Sp. z o.o., Urząd Miasta w Tomaszowie Lubelskim


 

 

AKTYWNE FERIE…

 


 

ZAKOŃCZYŁ SIĘ PROJEKT DLA RODZICÓW

Zakończyła się realizacja projektu skierowanego do rodziców. Zajęcia trwały w okresie wrzesień – listopad 2010 roku. Uczestnicy odbyli 20 godzin warsztatów, których celem było podnoszenie własnych kompetencji rodzicielskich. Na zakończenie tej efektywnej a jednocześnie miłej współpracy rodzice otrzymali certyfikaty i wykonano pamiątkowe fotografie.

Projekt był realizowany przez Stowarzyszenie „Czajnia” i Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Przedsięwzięcie to współfinansowane było ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie. 

Wszystkim rodzicom dziękujemy za duże zaangażowanie i życzymy satysfakcji i wielu radosnych chwil w odbywaniu przygody, jaką jest wychowanie małego człowieka! 

Organizatorzy i trenerzy 🙂


SZKOLENIE DLA PROFESJONALISTÓW

Projekt współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu „Bezpieczne Dzieciństwo” Fundacji Dzieci Niczyje

 

Stowarzyszenie „Czajnia” działając w partnerstwie z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim otrzymało grant ze środków The Velux Foundations w ramach programu „Bezpieczne Dzieciństwo” Fundacji Dzieci Niczyje na realizację projektu szkoleniowego dla osób pracujących z dziećmi – świadkami lub ofiarami przestępstw.

Małoletni świadkowie przestępstw spostrzegają i opisują świat w specyficzny dla siebie sposób. Nawiązanie z nimi kontaktu wymaga szczególnych umiejętności i odpowiednich warunków do przesłuchania. Jest to trudne – z tego również powodu, że wartość uzyskanego materiału dowodowego zależy nie tylko od możliwości rozwojowych dziecka ale także od tego, w jakich warunkach przeprowadzane są czynności procesowe z udziałem małoletniego. Dlatego też w projekcie przewidziano szkolenie dla 20 osób zawodowo pracujących na rzecz dzieci – świadków i ofiar przestępstw o tematyce: „Przesłuchanie małoletniego świadka”. Przeszkolenie przedstawicieli różnych służb zapewni profesjonalne podejście do tychże dzieci oraz w efekcie zminimalizuje ryzyko wtórnej wiktymizacji.

Rekrutacja uczestników przewidziana jest do końca sierpnia 2010 r. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Szczegółowych informacji udzielają: Katarzyna Jarczak oraz Kamila Superson, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Wyspiańskiego 7, 22-600 Tomaszów Lubelski, tel. /84/ 664 42 54.


 

WARSZTATY DLA RODZICÓW

Nasz Ośrodek jest partnerem Stowarzyszenia „Czajnia” w realizacji programu: „Zajęcia psychoedukacyjne dla rodziców” współfinansowanego ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie. Rodzice pragnący podnosić swoje umiejętności rodzicielskie lub borykający się z problemami wychowawczymi mogą zgłosić chęć udziału w warsztatach w Ośrodku Interwencji Kryzysowej. 

Organizacja zajęć planowana jest w okresie wrzesień – listopad 2010 r.

W ramach projektu planowane jest przeprowadzenie 10 cotygodniowych spotkań o charakterze warsztatowym. Będą one prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę mającą doświadczenie w pracy trenerskiej i terapeutycznej z rodzinami dysfunkcyjnymi. Celem warsztatów jest m.in. nabycie i wzmocnienie umiejętności w zakresie:

 • właściwego reagowania i zaspokajania potrzeb dzieci;
 • porozumiewania się z dziećmi;
 • wyznaczania zasad  rodzinnych oraz egzekwowania od dzieci, by je szanowały;
 • stosowania właściwych kar i nagród w wychowaniu;
 • radzenia sobie trudnymi uczuciami i emocjami swoimi i dziecka;
 • odpowiedniej ochrony własnego dziecka przed przemocą i innymi zagrożeniami.

 

Do projektu mogą zgłaszać się rodzice małych i dużych dzieci pochodzący z powiatu tomaszowskiego i okolic. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Szczegółowych informacji udzielają: Iwona Dudek oraz Barbara Kudlicka, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Wyspiańskiego 7, 22-600 Tomaszów Lubelski, tel. /84/ 664 42 54.