zadzwoń
tel.+48 84 663 42 98

ul. Żwirki i Wigury 2
22-600 Tomaszów Lubelski
Strach się bać…

            Większość z nas, dorosłych, nie potrafi, ale także nie lubi rozmawiać o śmierci.

W naszych czasach pojawiło się przekonanie, że śmierć to temat tabu i o przemijaniu, jak i o umieraniu nie bardzo wypada rozmawiać. Jednakże wbrew temu wszystkiemu jedno jest pewne: nie możemy przed nią się schować ani od niej uciec, a listopadowe święta są doskonałym momentem, by się właśnie nad nią pochylić.

            Śmierć, szczególnie bliskiej dla nas osoby, każdy z nas postrzega jako wydarzenie straszne, dramatyczne. Już sama myśl na ten temat wywołuje w nas szereg niepożądanych emocji takich, jak przygnębienie i lęk.

            Strach przed śmiercią jest jednym z bardziej pierwotnych przeżyć w otaczającym nas świecie. U każdego z nas nabiera on wymownego znaczenia dlatego, że nie opiera się na rzeczywistym przeżyciu własnej śmierci, ale na prawdopodobieństwie jej wystąpienia. Tymczasem w świetle praw biologii śmierć jest procesem naturalnym i zazwyczaj rozciągniętym w czasie.

            W sferze psychologicznej natomiast ludzie nieustannie mają poczucie zagrożenia możliwością utraty życia i nie są w stanie pozbyć się tego lęku, pomimo pojawiających się argumentów o braku sensu lękania się śmierci. W wielu publikacjach możemy spotkać się ze stwierdzeniem, iż lęk przed śmiercią przeważa nad wszystkimi innymi lękami, aczkolwiek nie działa tak bezpośrednio jak one.

            Ludzie za wszelką cenę starają się od siebie odsunąć myśl o nieistnieniu, o tym, że śmierć stanowi nieodłączną i naturalną część życia i jest zdarzeniem, które – wcześniej czy później – dotknie każdego z nas.

            Terapeutka Anna Dodziuk analizując problem mówi nam o tym, że od wczesnych lat dzieciństwa człowiek jest uczony unikania tematu przemijania, co z kolei powoduje w nas zaprzeczenie ważnych uczuć. Zablokowanie tych emocji przeszkadza nam swoiście żyć. Dlatego praca terapeutyczna pomaga nam zbliżyć się do lęku przed śmiercią i skonfrontowanie się z nim, co z kolei pozwoli nam czerpać z życia to, co najlepsze.

Aleksandra Wróbel

Ośrodek interwencji Kryzysowej

w Tomaszowie Lubelskim

Artykuł ukazał się w tygodniku „Echa Roztocza” Nr 44 (102) z dnia 4 listopada 2014 r.