zadzwoń
tel.+48 84 663 42 98

ul. Żwirki i Wigury 2
22-600 Tomaszów Lubelski
Samotne Święta Bożego Narodzenia

         

Boże Narodzenie to dla większości z nas przede wszystkim spotkania z bliskimi, przyjaciółmi, długie rozmowy z rodziną, spacery wypełnione śmiechem i radością. Niestety dla niektórych Boże Narodzenie to najsmutniejszy czas w roku. Boże Narodzenie jest trudnym okresem dla osób samotnych. Każdy, kto kogoś utracił, jest sam, z daleka od domu, czy po prostu nie ma nikogo bliskiego czuje się odrzucony i niepotrzebny.

Samotność w czasie świąt może być różna. Jedni cierpią, bo kogoś stracili. Ktoś odszedł, umarł, coś się skończyło. Utrata miłości czy człowieka, który nagle odszedł, a był kimś niezwykle ważnym, w święta boli najbardziej. Rozwód, rozstanie z przyjacielem czy narzeczonym nie ułatwiają przeżycia świąt w nastroju radości… Niektórzy są samotni od wielu lat; po prostu nie mają nikogo bliskiego. Na co dzień nie jest to takie ciężkie, ale w te dni staje się nie do wytrzymania. Coraz więcej ludzi wyjeżdża za granicę, a nie wszyscy mogą wrócić do kraju na święta. Im także nie będzie łatwo.

Boże Narodzenie – najbardziej rodzinne ze wszystkich świąt – jest trudnym okresem dla osób samotnych. Samotność w święta doskwiera szczególnie osobom starszym, którzy zostali na świecie sami – małżonek nie żyje, a dzieci nie ma albo całkowicie zapomniały o rodzicu. W takiej sytuacji bardzo łatwo o poczucie pustki i przekonanie, że jest się nikomu niepotrzebnym. Boże Narodzenie – czas, który nie powinien nikomu z nas kojarzyć się ze smutkiem ani samotnością.

Warto pamiętać w tym czasie o osobach, którym nie będzie dane spędzić świąt w radosnej i rodzinnej atmosferze. Pamiętajmy o ludziach samotnych – być może w pobliżu znajdują się tacy, którzy potrzebują wsparcia, dlatego też okażmy dobre serce i zaprośmy ich do wigilijnego stołu, na świąteczny obiad lub chociaż na kawałek placka i miłą pogawędkę. Okazywanie dobroci z całą pewnością zaprocentuje, a my będziemy mieć pewność, że w chwilach, kiedy nam będzie potrzebna pomocna dłoń, będziemy mogli liczyć na innych ludzi.

Nie zapominajmy, że osoby samotne potrzebują bliskości. Boże Narodzenie – najbardziej rodzinne ze wszystkich świąt – jest trudnym okresem dla osób samotnych. Brak drugiej połowy wtedy boli najbardziej.

Ludmiła Kudyba

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie