zadzwoń
tel.+48 84 663 42 98

ul. Żwirki i Wigury 2
22-600 Tomaszów Lubelski
Przyjaźń

Wakacje to okres zawierania nowych znajomości, spotkań znajomych przy wspólnym grillowaniu czy wyjazdów w przyjacielskim gronie. W pierwszą niedzielę sierpnia obchodzony był również międzynarodowy dzień przyjaźni. W tych okolicznościach warto zastanowić się, czy i dlaczego potrzebujemy przyjaźni? Czynniki przyjaźni takie jak: poczucie wspólnoty, stabilność emocjonalna, porozumiewanie się, zapewnianie pomocy – służą wspieraniu i integracji osobowości ludzkiej. Związki przyjacielskie pozytywnie wpływają na nasz stan zdrowia psychicznego dzięki temu, że stwarzają okazję do zrozumienia własnych uczuć, poczucia samospełnienia, samorealizacji, odpowiedniego radzenia sobie ze stresem, uczenia się na podstawie doświadczeń. Potrzebujemy przyjaciół, bo to oni zapewniają nam stabilność emocjonalną i pomagają określić, czy jesteśmy „w porządku”. Mają duży wkład w naszą samoocenę i nasze poczucie własnej wartości. Utrata lub brak przyjaciół w jakimś stopniu pozbawia nas oparcia, którego potrzebuje nasza osobowość, co jest niezbędne dla naszego zdrowia psychicznego.

Jednak tworzenie więzi jest bardzo skomplikowanym i długotrwałym procesem najeżonym wieloma wyzwaniami. Związki nie przytrafiają się tak po prostu – muszą być budowane: inicjowane, rozwijane, utrzymywane w dobrej formie i chronione przed zagrożeniem. Naiwnością jest sądzić, że po prostu zawiera się przyjaźń, narzeczeństwo, związek partnerski lub małżeństwo, a dalej idzie samo. To tak, jakby wierzyć, że można pojechać przed siebie samochodem, jeżeli przekręci się kluczyk w stacyjce, usadowi na tylnym siedzeniu i pozwoli samochodowi robić, co sam zechce.

Z jednej strony przyjaźń buduje nas jako ludzi, kształtuje naszą osobowość, z drugiej zaś: warunkiem satysfakcjonującej relacji z drugim człowiekiem czy grupą społeczną jest dojrzała osobowość. Tę zaś cechuje: spójny systemem wartości, umiejętność stawiania sobie długofalowych zadań, odporność na frustrację, samokontrola, umiejętność komunikacji interpersonalnej, stałe poszerzanie i wzbogacanie wiedzy o sobie i świecie, odpowiedzialność, życzliwość i braterskie kontakty z innymi ludźmi. Z łatwością można zauważyć, że są to te cechy, które są szalenie ważne w bliskich związkach opartych na przyjaźni czy miłości.

Jakiego typu ludzie wspierają naszą osobowość? Przede wszystkim wsparcia dostarczają ci, którzy podzielają nasz sposób myślenia. Im więcej „sposobów myślenia”, które ktoś z nami dzieli, tym łatwiej nam się z nim porozumiewać, możemy przyjąć, że nasze słowa i założenia będą lepiej zrozumiane przez kogoś, kto jest osobą „tego samego typu, co my”, niż przez kogoś, kto taki nie jest – nie będziemy narażeni na ciągle powracający dyskomfort bezustannego tłumaczenia się, tłumaczenia sensu naszych wypowiedzi i naszych dowcipów. Z przyjaciółmi możemy prowadzić pełne wigoru dyskusje dotyczące różnych naszych przekonań, a ponieważ pod względem wielu postaw i zainteresowań będą oni bardzo do nas podobni, toteż dyskusje te będą krzepiące, nie zaś destrukcyjne. Oczekujemy także, iż nasz przyjaciel będzie kimś, kto jest uczciwy i otwarty, okazuje nam swe uczucia, opowiada nam o swoich problemach, w razie potrzeby udziela nam pomocy, ufa nam i sam jest godzien zaufania, dzieli z nami czas i zajęcia, okazuje nam, a także jest w stanie czynić wszystko, by doszło do zgody w przypadku nieporozumień.

O takich też wspierających przyjaciół warto się troszczyć i o nich zabiegać. I takich budujących przyjaźni życzę wszystkim czytelnikom z okazji międzynarodowego dnia przyjaźni.

 

Barbara Kudlicka

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Artykuł ukazał sięw tygodniku „Echa Roztocza” w sierpniu 2011 r.