zadzwoń
tel.+48 84 663 42 98

ul. Żwirki i Wigury 2
22-600 Tomaszów Lubelski
Międzynarodowy Dzień Wolontariatu

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIATU

 

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, ale nie tylko z tego względu pochylimy się dziś nad wolontariatem. Zbliża się czas kiedy wyjątkowo blisko będziemy mogli przyjrzeć się organizacjom charytatywnym które będą prowadzić zbiórki w większości sklepów naszego miasta.

Z tego powodu warto wiedzieć jak to jest z wolontariatem chociażby w naszym rejonie tak zwanym wolontariatem lokalnym, tym na który prędzej czy później natkniemy się robiąc świąteczne zakupy. W naszym mieście w tego typu zbiórkach najczęściej wolontariuszami stają się uczniowie naszych szkół, i skąd inąd wiem że bardzo dobrze im to idzie, a to między innymi nasza zasługa gdyż co raz chętniej wspieramy tego typu akcje.

Jedne fundusze jadą w Polskę, inne wspierają pobliskie Hospicjum, czy domy dziecka, a jeszcze inne takiej jak zbiórki OHP dla Banku Żywności czy nasza „Czajnia” ofiarują pomoc w postaci paczek żywnościowych dla ludzi borykających się z trudną sytuacją materialną w naszym powiecie. Jest to niewątpliwie ważny aspekt, gdyż dzięki takim zbiórkom pokazujemy potrzebującym, że nie są sami, że jest ktoś kto wyciągnie do nich dłoń i podzieli się tym czym może. Czy warto wpierać, gdy nie możemy dać wiele? Oczywiście! Pamiętajmy, że liczy się najdrobniejszy gest, gdyż w połączeniu z innymi drobnymi staje się ogromny. Każdy z nas samodzielnie decyduje o tym czy wspierać daną organizację czy nie, dlatego pamiętajmy o tym ze wolontariusz jest tylko wysłannikiem który chce pomóc konkretnej fundacji.

Warto także wspomnieć i wziąć pod uwagę to, ze praca wolontariuszy nie pojawia się tylko w okresie świat, ich działalność obejmuje wspieranie inicjatyw pokojowych, niesienie pomocy humanitarnej i medycznej, czy monitorowanie przestrzegania praw człowieka. I my możemy pomagać cały rok zgłaszając się do fundacji czy stowarzyszeń, chociażby takich jak wspomniana wcześniej „czajnia” i podać swoją pomocną dłoń.

Pamiętajmy jeżeli mamy taka możliwość podzielmy się z tymi którzy naprawdę potrzebują naszej pomocy, aby ich życie choć na chwile stało się łatwiejsze i bardziej kolorowe.

 

Aleksandra Biszczanik