zadzwoń
tel.+48 84 663 42 98

ul. Żwirki i Wigury 2
22-600 Tomaszów Lubelski
Jak poradzić sobie z depresją?

Zaburzenia snu, szybkie męczenie się, niechęć do wykonywania codziennych czynności, unikanie ludzi, przygnębienie- sprawdź, czy to przypadkiem nie jest depresja. Jak sobie lub swoim bliskim pomóc w takiej sytuacji?

            Stan przygnębienia, smutku i bezradności często towarzyszą nam w życiu codziennym, każdy z nas przeżywa lepsze i gorsze chwile. Do powszechnego użytku weszło stwierdzenie „ mam depresję” .Jednak nie zawsze gorsze samopoczucie, pustka czy wypalenie oznaczają depresję i wymagają pomocy psychologicznej, czasami wystarczy wiara we własne możliwości uporania się z trudnościami czy tez wsparcie bliskich osób. Depresja ma wiele form i kształtów, kliniczne objawy wskazują na występowanie m.in. negatywnego obrazu siebie, niskiego poczucia własnej wartości, poczucia beznadziejności, zaburzenia rytmów dobowych, utraty apetytu, izolowanie się od otoczenia, zmęczenie, osłabienie, problemy z podejmowaniem decyzji i utrata zainteresowania dotychczasowymi przyjemnościami, niezdolność do skupienia uwagi, wytrwania przy czynnościach wymagających wysiłku intelektualnego, niezdolność do skupienia uwagi, niekiedy samookaleczenia i próby samobójcze. Depresja nie wymaga zawsze leczenia psychiatrycznego, czasami w przypadku łagodniejszych stanów depresyjnych może być stosowana psychoterapia.

            Zaburzenia depresyjne mogą zdarzyć się nam samym lub bliskim nam osobom, wówczas ważne jest aby pomagając nie zaszkodzić dodatkowo, pamiętajmy aby zrobić to umiejętnie. Wtedy najważniejsze jest aby nie dawać „dobrych rad” z rodzaju: „weź się w garść” czy „idź na urlop” gdyż depresja jest chorobą , która nie zniknie automatycznie, konieczna jest terapia i leczenie, nie należy również stosować nakazów i wywierania presji – dzięki temu nie uzyskamy pozytywnego efektu a wyłącznie poczucie niezrozumienia, lęku, złego samopoczucia i osamotnienia u osoby dotkniętej chorobą. Zdarza się, że nie wiedząc jak zareagować w przypadku tej choroby unikamy tematu, udajemy, że nic się nie dzieje i liczymy, że dolegliwości przejdą same. Ważne, by wówczas nie nakazywać niczego, nie rozweselać czy też organizować komuś czas na siłę, lecz zaproponować jakąś aktywność: „Może miałbyś ochotę pójść do kina to Ci może dobrze zrobić ”. Bądźmy w pobliżu oferując swoją pomoc, nie podejmujmy ważnych decyzji życiowych w tym okresie – pesymizm i negatywne nastawienie do świata nie rokuje o ich powodzeniu. Ponadto kiedy stan psychiczny bliskiej osoby jest dla nas niepokojący, spróbujmy nakłonić ją do wizyty u lekarza psychiatry czy tez psychologa a jeżeli nie uda się to sami skonsultujmy się z lekarzem rodzinnym. Pamiętajmy, aby osoby chorujące nie szukały rozwiązania problemu w alkoholu czy narkotykach, ważne jest również aby wypowiedzi o samobójstwie nie lekceważyć tylko traktować poważnie. Depresję można wyleczyć, istotne jest regularne przyjmowanie leków i korzystanie z terapii, pomagając swoim bliskim bądźmy cierpliwi i wyrozumiali, nie zapominajmy również o sobie; poczucie winy, frustracja, złość i niepokój towarzyszą nam często w chorobie bliskich. Nie wahajmy się skorzystać z poradnictwa psychologicznego, gdyż doświadczane uczucia są jak najbardziej normalne i zrozumiałe.

Kamila Superson

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Źródło: Tygodnik Tomaszowski, nr 8 (250) 21-27 luty 2012 r.