Jak chronić dziecko przez zaginięciem?

Jak chronić dziecko przez zaginięciem? Na co zwrócić uwagę i jakich przestrzegać zasad, by do tego nie doszło?

W Polsce każdego roku policja odnotowuje około 150-200 zaginięć dzieci w wieku do siódmego roku życia, a ponad 850 do trzynastego roku życia. Większość akcji poszukiwawczych kończy się sukcesem nawet w ciągu kilku godzin od zgłoszenia zaginięcia, ale kilkadziesiąt spraw pozostaje niestety niewyjaśnionych.

Kilkuletnie dzieci najczęściej giną z powodu braku odpowiedniej opieki ze strony rodziców i opiekunów. Dziecko nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że oddalenie się od rodziców jest groźne. Coś może je zaciekawić i wówczas odejdzie ono parę kroków, a potem nie wie, jak do rodziców wrócić.

Co zatem robić, aby uchronić dzieci przed niebezpieczeństwem zaginięcia? Warto przestrzegać kilku prostych zasad, dzięki którym zarówno my, jak i nasze dziecko, możemy czuć się bezpieczniej. Przede wszystkim dziecko powinno jak najwcześniej nauczyć się swojego imienia, nazwiska i miejsca zamieszkania. Powinno wiedzieć także, jak nazywają się jego rodzice bądź opiekunowie. Do 10 roku życia nie powinniśmy zostawiać dziecka samego w domu. Jeśli już do tego dojdzie, to musi ono wiedzieć, gdzie w tym czasie są jego rodzice. Powinno znać ich numer telefonu i powinno potrafić do nich zadzwonić w razie, gdyby zaistniała taka potrzeba. Warto także przykleić w domu, w widocznym miejscu, kartkę z numerami telefonów do policji, sąsiadów i rodziny. Jeśli dziecko zostanie samo w mieszkaniu, to musi wiedzieć, że w sytuacji, gdy ktoś zapuka do drzwi, nie powinno otwierać ani zdradzać, że jest samo. Może np. powiedzieć obcemu, że mama właśnie śpi. Gdy wychodzimy razem z dzieckiem z domu, to pamiętajmy, że to my powinniśmy należycie go pilnować, a nie ono powinno pilnować się nas. Nigdy nie powinniśmy zostawiać Malucha bez opieki, nawet przez chwilę. Nie należy zostawiać dziecka w wózku przed sklepem, a w miejscach publicznych – typu supermarkety, czy imprezy plenerowe – małe dzieci powinny być trzymane za rękę, a nieco starsze powinniśmy „mieć na oku”. Nie należy również zostawiać dziecka samego na przystanku autobusowym. Powinno ono wiedzieć, że w sytuacji, gdy zatrzyma się przy nim kierowca, który pyta o drogę, musi ono stanąć w bezpiecznej odległości od samochodu – co najmniej metr, może udzielić krótkiej odpowiedzi, a następnie odejść. Należy uświadomić nasze Pociechy, że kiedy nieznany kierowca bądź pasażer nagle wysiada z samochodu, powinno się uciekać. Dzieci nie powinny także korzystać z propozycji podwiezienia do domu lub przejażdżki samochodem z nieznajomym. Natomiast w sytuacji, gdy zostanie ono zaczepione na ulicy przez kogoś obcego, który wzbudzi w nim niepokój, powinno krzyknąć „nie znam tego pana/pani!”, żeby przechodnie mogli zareagować. Warto nauczyć dziecko, że nie należy przyjmować słodyczy i innych prezentów od obcych. A jeśli spotkała je już taka sytuacja, powinno powiedzieć Ci o tym jak najszybciej. Ważne jest również to, aby dziecko wiedziało, że jeśli się zgubi, ma stać w miejscu i czekać, aż zostanie znalezione. Jeśli to możliwe, może poprosić o pomoc osobę dorosłą – najlepiej policjanta, ochroniarza bądź pracownika sklepu po to, aby zminimalizować anonimowość tej osoby. Pamiętajmy także, że gdy ginie dziecko, należy reagować od razu i poszukiwania rozpoczynać natychmiast!

Dominika Zając

Źródło: Tygodnik Tomaszowski, nr 21 (263) 29 maj – 4 czerwca 2012 r.