Startuje kampania „16 dni akcji przeciw przemocy” w powiecie tomaszowskim

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim przystępuje do realizacji na poziomie lokalnym międzynarodowej kampanii  „16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć”. Kampania prowadzona w powiecie tomaszowskim będzie ukierunkowana na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.

Tytułem przypomnienia: daty graniczne tejże kampanii to 25 listopada, kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet i 10 grudnia, gdy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. To wszystko, aby symbolicznie zaznaczyć związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka i by podkreślić, iż przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka. Akcja ma na celu wspierać działania prowadzące do zlikwidowania przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym.

W akcję może włączyć się każdy, m.in. poprzez rozpowszechnianie informacji na tematy związane z przemocą wobec kobiet oraz jej przeciwdziałaniem. Tutejszy Ośrodek Interwencji  Kryzysowej także włącza się w tę inicjatywę.

Na profilu Facebook Ośrodka oraz na stronie internetowej oik.powiat-tomaszowski.com.pl pojawią się treści związane z zagadnieniem przemocy w rodzinie. Działania, jakie będziemy prowadzić w ramach kampanii są następujące:

1. Cykl plakatów zatytułowany: „Co ludzie powiedzą?”, opierający się na swobodnych wypowiedziach osób biorących udział w ankiecie na temat przemocy w rodzinie w powiecie tomaszowskim prowadzonej przez OIK w ramach ubiegłorocznej kampanii. Z cyklem tym będzie można się spotkać zarówno w internecie, jak i w przestrzeni miasta Tomaszów Lubelski.
  2. Podcasty skierowane do rodziców propagujące konstruktywne postawy wychowawcze i pozytywne więzi rodzinne jako czynniki chroniące przez przemocą. Cykl został uruchomiony dnia 19 listopada, kiedy to przypadał Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci i będzie kontynuowany w czasie kampanii „16 Dni”. Tematyka podcastów:
  • 13 zasad wychowania (według Alfie Kohn)
  • Które dzieci słuchają poleceń?
  • „Wiem, że nie chcesz, ale…” – o skutecznym motywowaniu dzieci
  • Jak rozmawiać z nastolatkami?
  • Jak sobie radzić z autoagresją u dzieci?

Kilku bądź kilkunastominutowe nagrania psychologa Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim skierowane są zarówno do rodziców borykających się z problemami wychowawczymi, rodziców, którym zdarza się stracić panowanie nad sobą, jak i ogółu rodziców wychowujących dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym. Do każdego nagrania opracowana jest broszura zawierająca najważniejsze treści w nim poruszane.

1. Ulotka zawierająca dane instytucji i podmiotów, gdzie mieszkańcy powiatu tomaszowskiego mogą zwrócić się o pomoc w sytuacji doświadczania przemocy.
  2. Zajęcia profilaktyczne dla uczniów szkół średnich dotyczące objawów przemocy i reagowania na przemoc – zwłaszcza wobec dziewcząt i kobiet. Spotkania bezpośrednie mogą zostać zastąpione pogadanką prowadzoną w formie zdalnej w zależności od sytuacji sanitarno – epidemiologicznej. Ilość spotkań możliwych do zrealizowania przez pracowników OIK jest ograniczona, stąd zapraszamy do wcześniejszego zgłaszania zapotrzebowania na takie zajęcia.
  3. Wykład (bądź webinar – w zależności od sytuacji zdrowotnej) adresowany do nauczycieli dotyczący rozpoznawania i reagowania w sytuacji podejrzenia, że uczeń doznaje przemocy w rodzinie. Także w tym przypadku ilość spotkań jest ograniczona.
  4. Artykuły poświęconej tematyce przeciwdziałania przemocy w rodzinie publikowane w zakładce „Czytelnia” na stronie internetowej Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lub.

Zachęcamy Państwa do śledzenia działań Ośrodka w związku z kampanią, o której mowa powyżej (na stronie internetowej oraz profilu Facebook Ośrodka) oraz do udostępniania materiałów kampanijnych na swoich stronach internetowych celem szerszego dotarcia z ofertą wsparcia do osób doświadczających przemocy i skuteczniejszej profilaktyki przemocy w rodzinach.

Zapraszamy do kontaktu w przypadku zainteresowania instytucji z powiatu tomaszowskiego dołączeniem do niniejszej kampanii.