zadzwoń
tel.+48 84 663 42 98

ul. Żwirki i Wigury 2
22-600 Tomaszów Lubelski
Słyszysz przemoc – reaguj!

Rośnie liczba przypadków przemocy w rodzinie w okresie epidemii COVID-19 – zarówno wobec dorosłych, jak i dzieci. Strach, niepewność, napięcie i poczucie zagrożenia towarzyszące medialnym przekazom o sytuacji w kraju i na świecie to czynniki wyzwalające i eskalujące agresję.

Mając na uwadze powyższe, jako społeczeństwo powinniśmy zweryfikować własne postawy wobec przemocy. Dotychczas wielu z nas „udawało się” zasłyszaną przez ścianę awanturę zbagatelizować, zająć się własnymi sprawami. Dziś sytuacja wymaga podjęcia działań z zewnątrz. Osoby krzywdzone zwykle miały trudność z sięgnięciem po pomoc, a obecnie – z uwagi na izolację i zamknięcie wielu instytucji – jest to jeszcze trudniejsze.

W odpowiedzi na tę sytuację instytucje specjalizujące się w niesieniu pomocy osobom krzywdzonym opracowały wzorce reagowania na przemoc. Na naszej stronie publikowaliśmy poradnik dla dorosłych doświadczających przemocy w rodzinie (Osobisty plan awaryjny – poradnik). Obecnie zapraszamy do zapoznania się z kampanią społeczną „Za drzwiami” realizowaną na terenie Polski przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę:

https://rodzice.fdds.pl/2020/04/23/co-zrobic-gdy-podejrzewasz-ze-dziecko-jest-krzywdzone/

Jej celem jest zachęcenie społeczeństwa do zgłaszania policji zdarzeń związanych z krzywdzeniem dzieci. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, odpowiednim kontaktem w takich sprawach jest numer alarmowy 112. Zgłoszenia można dokonać nawet anonimowo.

Instrukcja dotycząca reagowania na przemoc wobec dzieci dostępna jest wskazanym powyżej linkiem oraz w zakładce „Czytelnia” na naszej stronie.